Jak si vybrat ten správný spořicí účet? A vyplatí se vůbec nějaký mít? Přinášíme vám přehled nabídek bank.
Proč si zařídit spořicí účet?
Jak funguje spořicí účet?
Spořicí účet je účtem u banky. Na rozdíl od běžného účtu slouží k tomu, abyste své peníze více zhodnotili. Ponecháte je bance a budete s nimi moci nakládat pouze omezeně. Peníze uložené na spořicím účtu si můžete většinou pouze přeposílat na svůj běžný účet, nebo je vybírat. Většinou k spořicímu účtu nedostanete platební kartu, nemůžete z něj nastavovat trvalé příkazy nebo inkaso, či posílat peníze na cizí účty.
Banka vám za to poskytne vyšší úrok než u běžného účtu. Takový úrok však není nijak působivý. Pohybuje se často pod jedním procentem. Nepokryje tak ani inflaci. Přemýšlíte, k čemu je tedy spořicí účet vůbec dobrý?
Výhody spořicího účtu
Velká výhoda spořicího účtu vyplývá z toho, že vaše peníze nejsou nijak vázané. Můžete si je přesunout na běžný účet či vybrat okamžitě. To se hodí, pokud očekáváte, že budete mít v krátké době velké výdaje. Např. hodláte koupit nemovitost a nechcete si finanční prostředky vázat na stavebním spoření, ve kterém musíte peníze ponechat na několik let.
Spořicí účet se hodí i pro pokrytí nečekaných nákladů. Je lepší mít větší obnos na spořicím účtu než na účtu běžném, protože se vám peníze alespoň tak moc neznehodnotí.
Na rozdíl od jiných finančních produktů lze spořicí účet sjednat pomocí internetu. Většinou je jeho vedení zdarma.
Jednoznačnou výhodou je i nízké riziko pro klienta. Spořicí účet je bezpečná forma spoření peněz. Jiným způsobem spoření může být také investice do dluhopisů, a to např. díky virtuálnímu tržišti Dluhopisomat.
Jak vybrat spořicí účet?
Ve výběru spořicího účtu hraje největší roli výše nabízeného úroku.
- poplatky za vedení účtu,
- další poplatky, které se váží k účtu,
- nutnost povinného minimálního vkladu,
- možnost výpovědi.
Nalézt vhodný spořicí účet lze pouze tak, že budete srovnávat nabídky jednotlivých bank. Většina lidí si ho ale zřizuje v bance, která vede jeho běžný účet. Je jednodušší mezi účty převádět.
Přehled a srovnání spořicích účtů
Vytvořili jsme pro vás přehled spořicích účtů, kdy banky nabízí alespoň jednoprocentní úrokovou sazbu.
ING spořící účet
Spořící účet ING nabízí zvýhodněný úrok pro vklady nových klientů. Aktuální úrok je 2 % p. a., což týká se vkladů do 300 000 korun.
Air Bank Spořicí účet
Spořicí účet u Air Bank je podmíněn existencí běžného účtu. Pokud alespoň pětkrát měsíčně zaplatíte kartou od běžného účtu, získáte úrokovou sazbu 1,3 % do vkladu 250 000 Kč. Nad tuto částku jsou peníze úročeny 0,4%.
Creditas – Spořicí účet +
Creditas umožňuje vedení spořicího účtu bez účtu běžného. Úrok do vkladu 1 500 000 Kč je stanoven na 1,8 %.
ČSOB Duo Profit (Poštovní spořitelna Duo Profit)
ČSOB připravila pro klienty akci – spořicí účet s dvouprocentním úrokem, který bude platit po dobu jednoho roku. Jedná se o kombinaci spořicího účtu a investování do podílového fondu. Klient musí vložit na účet minimálně 30 000 Kč a stejnou částku pak do podílového fondu.
Běžná úroková sazba mimo speciální nabídku činí 1,5%. Akce je spuštěna od 1. října do 31. prosince 2019.
Pozn. Poštovní spořitelna patří fakticky pod ČSOB, která postupně přejmenovává její pobočky.
ČSOB Spoření s bonusem (Poštovní spořitelna Spoření s bonusem)
Ke spořicímu účtu musíte mít zřízen běžný účet. Pro založení musíte vložit minimální částku 5 000 Kč. Do částky 250 000 Kč je úrok 0,5 %. V úrokovém pásmu 250 000 Kč až 500 000 Kč je výše úrokové sazby 0,75 % a v pásmu 500 000 Kč až 1 000 000 Kč činí 1 %.
Equa bank Spořicí účet HIT
Equa bank nabízí u svého spořicího účtu 1,3 % úrok do částky 300 000 Kč. Je potřeba alespoň třikrát zaplatit kartou na běžném účtu. Při vyšší částce je úrok pouze 0,2 %.
Equa bank Spořicí účet MAX
Spořicí účet MAX má jiná úroková pásma. Zatímco do 500 000 Kč se úročí pouze 0,2 %, následně je úročen 1,5 %.
Expobank spořící účet
Úrok je stanoven na 1,6 % a to až do částky 13 500 000 Kč, což je maximální možná výše vkladu.
Hello spořicí účet bez podmínek
V Hello Bank si můžete zřídit spořicí účet i bez běžného. Do 300 000 Kč nabízí banka úrok 1,5 %. Pokud tuto částku překročíte, peníze se dále úročit nebudou.
J&T BANKA Clear Deal vkladový účet s jednodenní výpovědní lhůtou
K tomuto účtu je dokonce nabízena platební karta. Nemusíte mít zřízen běžný účet. Úroková sazba je ve výši 1,2 %, maximální výše vkladu pak dva a půl milionu korun.
Komerční Banka Spořicí konto Bonus Invest
Komerční banka vyžaduje, aby měli klienti ke spořicímu účtu zřízen i účet běžný. Do dvou set tisíc nabízí úrokovou sazbu 1 %, následně 0,81 %. Sazba je vždy půlroku fixní. Uvedené údaje jsou platná do konce roku 2019.
MONETA Money Bank Spoříto
Moneta nabízí úrok ve výši 1,2 % do milionu korun. Nad tuto částku úročí pouze půlprocentní sazbou.
Raiffeisenbank eKonto XL
Raiffeisenbank nabízí nejvyšší úrok na spořicím účtu na trhu a to ve výši 3 % ročně. Tato nabídka je však omezena pouze pro nové klienty pro zůstatek na účtu ve výši 150 000 Kč a pouze na prvních 6 měsíců. Podmínkou je, že si klienti zřídí u banky také běžný účet.
Jinak jde o standardní nabídku, kdy do částky 150 000 Kč je úročení 1 %, od 150 000 do 500 000 Kč 0,7 % a od 500 000 Kč pouze 0,01 %.
Sberbank FÉR spoření PLUS
U Sberbank můžete získat úrok 1,38 % pro vklad do 300 000 Kč. V úrokovém pásmu 300 000 až 1 000 000 Kč získáte úrok 1,45% a od jednoho do tří milionů pak 1,7 %.
Wüstenrot Spořicí účet
Na prvních 12 měsíců nabízí Wüstenrot akční úrok na 12 měsíců. Musíte si však zřídit běžný účet. obvyklá nabídka je pak 0,5 % do 1 500 000 Kč. Vyšší částky jsou úročeny 0,1 %.