Německo je nepochybně jednou z nejvyspělejších zemí EU i celé Evropy. Není proto divu, že do ní míří spousta studentů a pracujících s vyhlídkou lepší práce v Německu, resp. vyšších platů. V takovém případě je lepší si zřídit bankovní účet v Německu. Pro náš Čechy to naštěstí není složitý proces, kterého by bylo třeba se obávat. Jakou banku si vybrat a jak založit bankovní účet v Německu co nejjednodušeji bez zbytečné administrativy a byrokracie?

Někdy nepotřebujete přímo banku v Německu a bude vám bohatě stačit multiměnový účet Wise. Získáte totiž debetní kartu a převody CZK, EUR a dalších měn se středovým kurzem.

ZDARMA VYZKOUŠET WISE

Běžné bankovní a spořící účty v Německu

V Německu se běžně nabízené bankovní účty neliší od těch našich. Girokonto není nic jiného než běžný účet, který postačí ke každodenním finančním úkonům. Budete si tedy moci vybírat i vkládat peníze, provádět převody nebo nakupovat po internetu či pomocí platební karty.

Sparbuch je spořicí účet, kde jsou úspory úročené atraktivnějším úrokem. Při jeho založení získáte vkladní knížku a možnost vybrat bez předchozího upozornění až € 2000 měsíčně. Německá banka Postbank nabízí velmi zajímavé bankovní konto. Z jejího spořícího účtu, Sparbuch, můžete vybírat ve většině evropských zemí bez poplatků.

Srovnání účtů a jaká banka je nejlevnější?

Většinu mladých lidí nejspíš zajímá, jaká je nejlevnější banka v Německu. Obecně se na tuto otázku těžko odpovídá, jelikož každý má trochu jiné požadavky a bude využívat jiné služby. Můžeme vám ale nabídnout drobné srovnání účtů, se kterými mají klienti z Česka dobré zkušenosti, a mohou vám pomoci se rozhodnout, jakou banku vybrat. Lze si všimnout, že i vedení účtu v Německu zdarma není tak těžké najít.

Comdirect Bank

Zajímavou vlastností účtu u Deutsche Bank je, že si budete moci vybrat peníze kdekoliv na světě, z jakéhokoliv bankomatu a zdarma.

Deutsche Bank

S potvrzením o studiu můžou zákazníci do 30 let získat účet zdarma. Pokud tedy studujete na Erasmu v Německu, je Deutche Bank dobrou volbou. Výhodou je také pobočka banky v ČR.

Sparkasse Oberlausitz-Niederschlesien

OnlineKonto u této banky může nabídnout online platby i výběry z bankomatu zdarma. Najdete také pobočku v České republice, ovšem za vedení účtu zaplatíte 2,50 Euro/měsíc.

Hypovereinsbank

Pokud si na účtu u této banky budete udržovat zůstatek alespoň 1500 Euro, bude to ideální německý účet bez poplatku, jeho vedení je totiž v takovém případě zdarma.

VR-BANK CZ

Účet VR-EURO si můžete založit na jedné ze tří poboček v ČR, případně online (ale i v takovém případě se jedné návštěvy pobočky nevyhnete). Na každé je ovšem minimálně jeden česky mluvící pracovník. Vedení tohoto účtu vás bude stát 1 Euro/měsíc.

Nejlepší účet v Německu pro Čechy

Neexistuje jediný nejlepší německý účet, který by byl pro občany ČR pro případy dlouhodobého nebo pracovního pobytu v Německu. Pokud si vyberete některý z výše uvedený, v zásadě chybu neuděláte.

Otevření bankovního účtu v Německu

U všech německých bank máte vesměs dvě možnosti založení účtu:

  • Založení účtu online
  • Založení účtu na pobočce

Postup se v jednotlivých případech příliš neliší, u bank jako jsou Comdirect nebo Sparkasse založení účtu vypadá následovně.

Založení účtu online

Bankovní konto můžete získat i bez osobní návštěvy na pobočce banky, což může být pro mnoho lidí výhodné. Založení účtu v zahraničí online probíhá u všech bank až na některé detaily velmi podobně.

Navštívíte oficiální webové stránky vámi vybrané banky a zde již budete následovat příslušné instrukce. Pravděpodobně na vás bude čekat formulář týkající se vaší osoby a toho, jakým způsobem chcete účet využívat, přičemž už musíte vědět, zdali budete chtít využívat například služby kontokorentu a vaše odpovědi tomu přizpůsobit.

Vyplněný dotazník si vytiskněte a spolu s dokladem totožnosti a cestovním pasem zaneste na nejbližší Deutsche Post. Tímto dojde k ověření vaší identity, dotazník nyní fungující jako žádost bude odeslán do banky a do několika dnů se dozvíte, zdali byl schválen.

Založení účtu na pobočce

Dáváte-li přednost osobnímu kontaktu, můžete si samozřejmě účet založit přímo na pobočce banky. S sebou si nezapomeňte vzít občanský průkaz, cestovní pas a pro jistotu i dokument prokazující bydliště v Německu. Některé banky mohou dokonce požadovat i důkaz pravidelných příjmů, tedy pracovní smlouvu.

Převody peněz ze zahraničí

Pokud si budete posílat peníze do Německa či naopak z českého bankovního účtu na německý, využijte Čechy oblíbenou službu Wise. Nejedná se o bankovní převod, avšak o P2P službu, která nabízí nižší poplatky a férovější kurz. Přestože SEPA platba v rámci posílání peněz v Evropské unii není zatížena velkými poplatky, banky v Německu stále drží kurzovní lístky s posunutým kurzem. Wise funguje se středovým kurzem.

Neplaťte zbytečně více než musíte. Podívat se můžete na náš průzkum a konkrétní čísla, kolik můžete ušetřit výhodným převodem CZK na EUR.

Jak získat úvěr v Německu

Zajímá-li vás, jak získat úvěr v Německu, pravděpodobně si budete nejspíš muset chvíli počkat. U většiny německých bank je totiž úvěr podmíněn alespoň šesti měsíční a samozřejmě bezproblémovou historií účtu majitele.

Práce a život v Německu

Jistě už se na návštěvu Německa, studium nebo práci v zahraničí těšíte. V článku jsme shrnuli nejdůležitější faktory, kterým byste měli věnovat pozornost při zakládání bankovního účtu, ať už běžného (girokonto) nebo spořícího (sparbuch). Německý trh nabízí lukrativní pracovní příležitosti, a tak není divu, že mnoho Čechů odchází za prací do Německa. Založení bankovního konta pak patří na jednu z prvních administračních nutností, kterými si musíte projít, pokud chcete pracovat v zahraničí. V případě Německa to ale naštěstí není nic složitého.

Převody peněz s Wise

Namísto složitého vyřizování a zakládání bankovního účtu u německé banky si založte účet Wise online. Můžete přijímat EUR z výplaty či jiného důvodu bezplatně a to ihned. Vše založíte z pohodlí domova ještě před odjezdem v ČR.

ZDARMA VYZKOUŠET WISE

S multiměnovým účtem Wise si můžete:

  • zřídit až 10 čísel účtů včetně EUR
  • držet a směňovat až 50 různých měn se středovým kurzem
  • s debetní kartou platit doma i v zahraničí
  • zřídit virtuální kartu pro bezpečné platby na internetu
  • platební kartu napojit na Apple Pay i Google Pay

To vše transparentně a s minimálními poplatky. Zahraniční platby vás vyjdou mnohem výhodněji než prostřednictvím banky.