Převod peněz

Převod peněz z Německa – která služba je nejlevnější a nejvýhodnější?

Převod peněz z Německa

Pracujete v Německu, kde také pobíráte výplatu, ale zároveň potřebujete peníze přeposílat i do České republiky? Nebo vám jde pouze o jednorázovou platbu a bojíte se, že zaplatíte zbytečné peníze za poplatky spojené se zprostředkováním převodu peněz do tuzemska? Nevíte, zda nebude problém s odesláním částky v eurech? Náš článek vám objasní, jak to s převodem peněz ze zahraničí je, na co si dát pozor a kterou metodu zvolit, jedná-li se o převod peněz z Německa do ČR.

Pošlete peníze z Německa nejvýhodněji. Přinášíme shrnutí převodních služeb!

Posílání peněz z Německa bez omezení

Průvodní obavy můžete hodit zcela za hlavu, posílání peněz z Německa je totiž naprosto jednoduché. Nehrozí žádná omezení ze strany společností zprostředkovávajících převod peněz, nutné je splnit pouze podmínky, které stanovuje vybraná převodní instituce.

Peníze z Německa lze odesílat přímo v eurech, přičemž do ČR přicházejí přepočítány na koruny dle platného kurzu. Existují i německé banky, jež se na převod do České republiky specializují. Pochopitelně, převod peněz ze zahraničí je spojen s poplatky, které tak bývají hlavním kritériem pro zvolení určité společnosti, potažmo služby, zaměřující se na převod. Důležité je, uvědomit si, zda budete posílat peníze pravidelně nebo spíše jednorázově a zda se bude jednat o vysoké obnosy nebo běžnější sumy v řádu několika tisíců korun. Výhodnost určité peněžní služby totiž může ovlivnit některý z výše nastíněných faktorů.

Převody online skrze internetové peněžní portály

Stejně jako u převodů z ostatních zemí EU můžete pro převod z Německa využít nabídku od některého z internetových peněžních portálů. Peníze lze přeposlat tradičně skrze tyto služby:

PayPal

Vaše elektronická peněženka, přes kterou pohodlně přeposíláte peníze online, bez nutnosti osobní návštěvy banky. Výhodou služby PayPal je opravdu snadný převod, spočívající na několika kliknutích myší a důvěryhodnost společnosti. Při převodu do zahraničí na cizí účet je nutné počítat s poplatkem, který je kalkulován procentem z přeposílané částky (pohybuje se od 1 do 3 %), s fixním poplatkem 10 Kč za převod a s poplatkem za přeshraniční převod.

Wise

Výborné zkušenosti statisíců spokojených klientů mluví za vše. Společnost Wise (bývalý TransferWise) je velmi oblíbená pro nízké poplatky. Ty začínají na 42 Kč při převodu do částky 6 000 Kč, nad tento limit činí poplatek 0,7 % z převáděné částky. Wise funguje na moderním principu P2P, kdy reálně nejsou peníze přeposílány mezi státy. Posílaná částka je připsána na německý Wise účet v EUR, ale v ČR vyplácena z českého účtu v CZK.

LEVNÝ PŘEVOD PENĚZ S WISE

Zkušenosti s Wise dokazují, že se vyplatí i pro zahraniční platby na Nový Zéland, do USA, Austrálie, zkrátka nemusí to být Evropská unie a SEPA platba.

Skrill

Tápání nad tím, jak poslat peníze z Německa do ČR, můžete hravě vyřešit i skrze převodní službu Skrill. Skrill nabízí první transakci zcela bez poplatku, čehož využijete obzvlášť, posíláte-li peníze z Německa jednorázově. Pokud budete peníze z Německa zasílat na jiný účet než u Skrill, počítejte s poplatkem 1,9 % z odesílané částky. Maximálně však na poplatku zaplatíte 20 €. Peníze do částky 2 500 € zasíláte bez nutnosti ověření, nad tento limit musíte přiložit naskenovaný doklad totožnosti.

Europlatba.cz

Vynikající služba pro převod peněz z Německa a celkově ze států, kde je měnou euro. Za samotný převod nezaplatíte vůbec nic, Europlatba.cz vydělává pouze na kurzovní marži. Nemusíte se ovšem bát, tato marže vychází stále levněji, než pokud byste posílali peníze z Německa skrze bankovní převod. Pozor, vzhledem k tomu, že Europlatba.cz vydělává na peněžním kurzu, nelze zasílat peníze ve stejné měně – konverze do jiné měny je podmínkou.

Bankovní převody peněz z Německa

Preferujete odeslání peněz skrze známou bankovní společnost? Chápeme, online platební brány nemusí budit důvěryhodnost. Asi nejideálnějším řešením zaslání peněz bude volba převodu skrze SEPA platbu, díky které můžete v rámci zemí EU zasílat peníze z EUR do CZK a obráceně s minimálními poplatky oproti klasické zahraniční platbě. Výhodou SEPA je i to, že o všech poplatcích víte předem. Které ze služeb velkých bankovních institucí stojí za vaši pozornost?

Česká spořitelna

Převod peněz ze zahraničí samozřejmě umožňuje i jedna z našich největších bank Česká spořitelna. Zahraniční platby lze uskutečnit v CZK i v EUR. Bez poplatku jsou prováděny úhrady v rámci banky. Pokud budete zasílat peníze ze zahraničí od tuzemských bank s dispozicí BEN, SHA4/SEPA nad 50 000 EUR, hradíte 1 % z převáděné částky, maximálně ale 950 Kč.

Jestliže se v rámci SEPA převodu, včetně úhrady na základě SEPA inkasa, vejdete do limitu 50 000 EUR, platíte za službu rovných 100 Kč. Povinností příjemce je poté zaplatit vyslání příkazu k SEPA inkasu a samozřejmě také uhradit zahraniční bankovní výlohy. O tyto výlohy může být konečná, na účet připsaná suma, nižší

Poplatky ovšem mohou zatížit i odesílatele převáděné částky – velmi záleží na tom, jak odesílatel označil platební příkaz. Zvolí-li platební příkaz s označením BEN, hradí veškeré poplatky příjemce. Při upřednostnění dispozice OUR hradí vše odesílatel platby.

Padla-li volba na SHARE, platí veškeré výlohy zapojených zahraničních bank i výlohy banky příjemce, odesílatel hradí jen poplatek své bance. Pravidla týkající se platebních příkazů BEN, SHARE a OUR platí nejen u České spořitelny, ale i u ostatních bank.

ČSOB

Potřebujete zaslat peníze z Německa na účet vedený u ČSOB? I v tomto případě se bude jednat o SEPA platební převod, který je zpoplatněn. V případě převodu částky opět do 50 000 EUR zbývá uhradit 150 Kč za příchozí platbu. Jestliže hodláte zasílat o něco větší obnos, pak počítejte s poplatkem v podobě 1 % z převáděné sumy, maximálně však 1 000 Kč. U SEPA plateb vždy uvádějte slovo SHARE – odesílatel a příjemce hradí bankovní poplatky každý zvlášť a každý své bance.

UniCredit Bank

UniCredit Bank se pyšní tím, že SEPA platby zavedla jako jedna z prvních bank na území České republiky. Samozřejmě, poskytuje i služby jako je Europlatba (obdoba SEPA platby, kdy lze peníze zaslat pouze do a ze zemí EHP) či Standardní zahraniční platba.

Pro převod peněz do Německa je ovšem nejvýhodnější právě SEPA. Poplatek za došlou SEPA platbu činí 200 Kč, za odchozí si banka účtuje 250 Kč při převáděné částce do 50 000 EUR. Při žádost o expresní převod zaplatíte 500 Kč. Nad 50 000 EUR si banka vyžádá poplatek 0,9 % z posílané částky, minimálně však 250 Kč, maximálně 1 500 Kč.

Pozor na poplatky při převodu peněz

Poplatky stanovené bankou za zprostředkování převodu peněz ze zahraničí i do zahraničí by neměly být rozhodujícím kritériem.

Nezapomeňte si ověřit, jaký je devizový kurz. Řada bank totiž vydělává právě na přirážce za převod jedné měny do druhé. Mnohdy tak nejnižší poplatek za převod nemusí znamenat, že skrze danou bankovní instituci zašlete peníze nejvýhodněji. Zohledněte také poplatky za vedení účtu a další výlohy.

Bankovní účet v Německu

Pokud budete posílat peníze pravidelně, popřemýšlejte, zda se vám nevyplatí založit si bankovní účet v Německu. Řada bank umožňuje založení online po internetu. Srovnejte banky v Německu a porovnejte jejich aktuální nabídky na běžný účet.

Jak dlouho trvá převod peněz z Německa?

Česká spořitelna slibuje úspěšné připsání transakce v řádu několika dnů. Lhůtu lze zkrátit zvolením urgentní lhůty, která standardní zkracuje o 1 den, nebo expresní lhůty, která zkracuje standardní lhůtu o 2 dny. Žádost o zkrácení je zpoplatněna částkou 500 Kč. Bavíme-li se o SEPA platbě, standardně jsou peníze doručeny do tří dnů od odeslání. UniCredit Bank slibuje připsání peněz do jediného dne.

Zastavme se ještě u online převodních metod. Doba převodu peněz prostřednictvím Wise se pohybuje v rozmezí 1 až 4 dnů v závislosti na částce, měně i způsobu, kterým jste peníze odeslali. Nejrychlejší je samozřejmě převod skrze kreditní/debetní kartu. Pokud se rozhodnete posílat peníze přes internetovou peněženku Skrill, počítejte s tím, že převod potrvá 2 až 3 dny, podobně je na tom i převod na bankovní účet skrze PayPal. Služba Europlatba.cz zasílá peníze v podstatě okamžitě a je tak v porovnání s konkurencí nejrychlejší.

Jak je tak krátká doba převodu možná? Europlatba.cz převádí peníze rovnou ze svých účtů v zahraničí a může tak učinit ještě tentýž den, kdy byl zadán platební příkaz.

Jak poslat peníze do Německa?

Potřebujete-li uskutečnit převod peněz z České republiky do Německa, můžete opět vybírat z výše představených forem převodu. Všechny vypsané online služby i bankovní společnosti umožňují zasílat platbu také do zahraničí. Podmínky přitom zůstávají stejné, poplatky se jemně liší jen u bankovních převodů skrze klasické peněžní instituce. Jak už bylo v textu jednou napsáno, odeslání platby do zahraničí například přes UniCredit Bank je dražší o 50 Kč oproti platbě příchozí. Podobné je to i u ostatních bank. Nezapomeňte, že pro převod peněz do Německa v EUR měně formou SEPA platby musíte znát jméno a adresu příjemce, IBAN číslo účtu příjemce a kód banky ve formátu BIC.

Posílání peněz do zahraničí poštou

Napadlo vás využít k odeslání finančního obnosu do Německa poštu? Proč ne, samozřejmě lze převádět peníze i tímto klasickým způsobem. Na obyčejnou bílou obálku se známkou nebo označení “doporučeně” avšak ani nepomýšlejte – byl by to velký a zbytečný risk. Peníze či šek vždy zasílejte ve speciální obálce a službou cenné psaní nebo cenný balík. Takto zasílané finance jsou pojištěné až do výše jednoho milionu korun a adresát je obdrží za 7 až 10 dní od odeslání. Cena za zaslání peněz do Německa formou cenného psaní začíná na 43 Kč a formou cenného balíku na 110 Kč. Celková výše poplatku se odvíjí od hmotnosti zásilky a dalších doplňkových služeb.

Pokud uvažujete nad odesláním peněz formou poštovní poukázky Z/C či Z/A, budete zklamáni. Česká pošta umožňuje převod peněz do zahraničí poukázkovou formou pouze do určitých zemí. Německo mezi těmito státy chybí.

Vyzkoušet ovšem můžete také službu Eurogiro, patřící do skupiny služeb Poštovní spořitelny. Česká pošta službu Eurogiro nabízí na všech svých pobočkách. Abyste mohli Eurogiro převod využít, nemusíte být klientem Poštovní spořitelny. Za převod peněz zaplatíte poplatek od 100 Kč do 400 Kč v závislosti na tom, jestli posíláte formou SHA, OUR nebo BEN a jestli částka přesahuje 20 000 Kč.

Převod peněz s Western Union

Zapomenout nemůžeme ani na převodní službu od Western Union, která je dostupná na 1 700 poštovních pobočkách. Výhodou Western Union je expresní převod peněz během několika minut, nevýhodou vyšší poplatek. Ten začíná na částce 350 Kč a zvedá se spolu s hodnotou převáděné sumy dle platného ceníku. Poplatek může dosahovat i několika tisíc korun.

Kterým způsobem zašlete nakonec peníze do Německa vy?

Možností, jak zaslat peníze do Německa, je spousta. Vyplatí se pečlivé zvážení výhod každé z nabízených převodních služeb a zohlednění výše posílané částky, která má mnohdy velký vliv na konečný poplatek za převod. Rozhodujícím faktorem může být i rychlost převodu a pohodlnost při zadávání, kdy jednoznačně vítězí online převodní služby. Značnou roli hraje i kurzovní marže, která může být velmi nevýhodná. Určitě porovnejte nejoblíbenější službu v Evropě, kterou je Wise. Středové kurzy a velmi bezpečné řešení.

NEZÁVAZNĚ VYZKOUŠET WISE
Previous ArticleNext Article

Převod peněz z Německa - která služba je nejlevnější a nejvýhodnější?

12 min
Send this to a friend