Chcete si vybrat věci ze širokého sortimentu za ceny, které jsou i mnohonásobně nižší než ty v českých obchodech? Možná vás láká nakupovat zboží z čínských e-shopů. Nezapomeňte ale, že budete někdy muset zaplatit clo a DPH z Číny. Zjistěte, jak se určuje.

Čínské e-shopy letí

Oblečení, elektronika či bižuterie. To jsou některé z položek, které se vyplatí objednat v Číně. Věci si můžete objednat třeba pomocí obchodu eBay, který dobře reaguje na problémy se ztracenými zásilkami či reklamacemi.

Oblíbenou platformou, konkrétně pro nákupy z Číny, je AliExpress. Nejde o samostatného obchodníka, ale o virtuální tržiště, na kterém prodejci nabízí své zboží. Díky tomu, že se vyhnete zprostředkovatelům, jsou ceny bez přirážek. Najdete zde vše od hraček, kosmetiky, oblečení až k potřebám pro domácnost či autodíly.

Ačkoliv jsou částky za zásilky tak příznivé, celková částka vás nakonec může nemile překvapit. Proč tomu tak je? Za balíčky, které vám přišly ze zemí mimo Evropskou unii, musíte někdy doplatit celní poplatky a daně. Je to vždy zákazník, kdo platí při dovozu clo a DPH z Číny.

Kdy se platí clo a DPH z Číny?

Clo a DPH z Číny nezaplatíte vždy, ale pouze u cennějších zásilek. Pokud vaše koupě nepřesáhne 22 eur, nebudete doplácet nic. DPH se platí od zásilek nad 22 euro a od zásilek nad 150 euro je třeba ještě zaplatit clo.

Clo a DPH z Číny se vždy vyměřuje u tabáku a tabákových výrobků, alkoholu, u parfémů a toaletních vod.

DPH u zásilek nad 22 euro činí 21%. Počítá se však nejen z ceny zboží, ale ze součtu ceny, cla a poštovného. Naštěstí čínské e-shopy, jako třeba AliExpress, většinou zasílají balíky zdarma bez poštovného.

Clo není stanoveno univerzální hodnotou, proto neexistuje jednotný výpočet cla. Sazba se vyměřuje podle typu zboží a podle země původu. Zadejte kód pro zboží na: https://ec.europa.eu/taxation_customs/dds2/taric/taric_consultation.jsp?Lang=cs&SimDate=20190924# a zjistíte, jaké clo budete hradit.

Jak se vyhnout placení cla a DPH?

Většinou si lidé ale objednávají z čínských e-shopů věci, které nejsou tak drahé, a proto clo ani DPH platit nemusí. I pokud byste měli limit překročit, je tu řešení, jak neplatit DPH ani clo. Objednávejte si věci postupně, rozdělujte objednávky.

Také můžete požádat čínského obchodníka, aby v průvodních dokumentech deklaroval hodnotu zboží nižší než je ve skutečnosti. Nesmíte to ale přehnat. Celníci totiž mohou rozhodnout, že deklarovaná hodnota zásilky je podceněná. Mohou pak zahájit celní řízení a chtít po vás, ať doložíte faktury za prodej. Pokud vám bude vyměřeno clo, musíte je doplatit spolu se správním poplatkem.

Některé čínské e-shopy či obchodníci mají v Evropě zřízeny sklady. Pokud objednáte zboží, které již v Evropské unii je, žádné doplatky cla či DPH vám nehrozí.

Zahraniční platby

Využijte multiměnový účet Wise, který umožňuje zahraniční platby a převody měn se středovým kurzem. Můžete mít 50 různých měn (vč. CZK, EUR, CHF, USD, GBP). Wise je zdarma a převod peněz CZK/EUR/USD/CHF je s nízkými transparentními poplatky.

ZDARMA VYZKOUŠET WISE