Česká republika patří mezi země, kde se platí za neomezené volání a data v mobilu mnohem vyšší cena než v ostatních evropských zemích. Ačkoliv tlak na operátory mobilní tarify částečně zlevnil, stále za nejvýhodnější tarif platíme o desítky procent více než v Polsku nebo Rakousku. K nižší ceně vám pomohou neveřejné tarify operátorů. Najděte nejlevnější neomezený tarif!

Mobilní tarify za vysokou cenu

Výsledky různých analýz mluví jasnou řečí. V České republice platíme za využívání mobilního telefonu mnohem více než v jiných zemích Evropy. Ať už se analýza opírala o procenta výdajů vzhledem k příjmům nebo srovnávala podle parity kupní síly, výsledky byly podobné. Češi za volání a surfování platí jednu z nejvyšších cen v Evropě.

Stesky zákazníků se dostaly až do politických kruhů, kdy jsme byli svědky zajímavého výroku o tom, že si za drahá data v mobilu můžeme sami, protože službu málo využíváme. Na sociálních sítích byl tento výrok okamžitě diskutujícími navržen na Nobelovu cenu za ekonomii.

Jak tedy získat levnější volání a data? A jak se aktuálně pohybují ceny za neomezené volání?

Nejlevnější tarify

Mezi nejžádanější mobilní tarify patří zcela určitě ty, které nabízejí neomezené volání a neomezené posílání SMS zpráv. U Vodafone za takový tarif zaplatíte 599 Kč a je k němu 2 GB dat. O2 jej nabízí za 499 Kč spolu s 10 GB dat. T-mobile má základní nabídku se 4 GB dat, kde je možné postupně navyšovat o 2 GB měsíčně. Za takový tarif si T-mobile účtuje 799 Kč.

Z veřejných nabídek je tedy nejvýhodnější tarif ten od O2. Slabinou jsou samozřejmě omezená data.

Kromě největších hráčů na trhu jsou zde samozřejmě desítky menších firem. Virtuální operátoři často zkombinují nabídky tak, aby zákazníkům vyšly vstříc.

Pokud nemáte možnost připojit se ke zvýhodněnému volání v rámci firemních tarifů, zkuste neveřejné tarify.

Rodinnému rozpočtu můžete ulehčit i nižší platbou za elektřinu nebo za plyn.

Neveřejné tarify můžete získat i vy

Neveřejné tarify operátorů jsou nabídky, které nejsou prezentované v oficiálních cenících. Sami operátoři je označují jako akviziční tarify nebo promo tarify. Jedná zkrátka o slevu na službu, co získáte až při oslovení konkrétního operátora. Podpultové tarify můžete získat několika způsoby.

Osvědčeným způsobem je oslovit poskytovatele těsně před koncem smlouvy.

Jestliže vám zbývá několik týdnů do ukončení smlouvy, obvykle se vyplatí dotázat se na neveřejné tarify operátorů. Zavoláte na zákaznickou linku a požádáte o snížení ceny za službu. Je vhodné mít před sebou srovnání nabídek ostatních operátorů a sdělit pracovníkovi, že máte konkrétní nabídku na levnější službu. Zpravidla se dočkáte snížení ceny. Pozor však na drobné triky.

Operátoři vám obratně nabídnou extra služby a ve výsledku si objednáte například televizi v mobilu a místo slevy budete platit ještě více.

Problémem bývá i to, že zákazníci získávají individuální nabídky s různou výší slev. Na nejlevnější tarify obvykle dosáhnou ti, kteří mají u operátora smlouvu několik let a mají výbornou platební morálku.

K získání nižší ceny je někdy nutná i osobní návštěva. Pracovníci na prodejnách mají možnost nabídnout zákazníkům také zajímavou slevu.

Neveřejné tarify online

Pro získání neveřejného tarifu online můžete využít několik internetových srovnávačů. Dva z nich jsou akreditovány Českým telekomunikačním úřadem jako nezávislý a komplexní porovnávač. Je to Tarifomat a Tarifon.

Nejlevnější neomezený tarif začíná na částce 449 Kč. Objem dat bývá různý. Cenová kalkulačka má tu výhodu, že si můžete zobrazit desítky nabídek na jednom místě a zvolit si, kterou službu preferujete. Pro někoho je to neomezené volání, pro jiné vyšší objem dat. Neveřejné tarify nabízí různé balíčky služeb za zvýhodněné ceny.

Online srovnání a cenová kalkulačka zobrazí nabídky podle vámi zadaných údajů.

Do formuláře uvádíte:

  • kolik Kč utratíte měsíčně za telefon,
  • provolané minuty,
  • odeslané SMS,
  • využívání internetu v mobilu.

Rovněž vyplňujete telefonní číslo a email.

Srovnání tarifů mobilních operátorů odhalí, o kolik platíte měsíčně více. Tarifomat dokonce uvádí, že zákazníci uspoří okolo 40 % ceny. Hlídejte výdaje a neplaťte víc, než je nutné.

SROVNAT CENY MOBILNÍCH TARIFŮ