Rostoucí ceny elektřiny jsou motivací pro odstoupení od smlouvy od stávajícího dodavatele. Poradíme postup, jak změnit dodavatele elektřiny i jak podle vyúčtování spotřeby energií zjistit úsporu. Cesta k nižší ceně nevede přes podomní prodej energií, ale přes srovnání cen elektřiny na kalkulátoru elektřiny.

Proč změnit dodavatele elektřiny

Snažíte se omezovat spotřebu a nakupujete spotřebiče se stále nižší energetickou náročností. Přesto když vám na konci roku přijde vyúčtování spotřeby energií je na něm zase vysoký nedoplatek.

Vzdychnete a zvýšíte zálohy na příští rok? Tentokráte ne.

Pečlivě si prostudujete dokumentaci a vyberete si nového dodavatele.

Porovnání dodavatelů elektřiny online je výbornou službou a pomůže vám zjistit ceny elektřiny u jiných dodavatelů. Už statisícům domácností zobrazil kalkulátor elektřiny úsporu, zařaďte se mezi ty, kteří se rozhodnou změnit po léta zažité klišé, že smlouvy o energiích se uzavírají na desítky let. Zajímavě ušetříte i změnou poskytovatele internetu.

Změna dodavatele elektřiny je snadnější, než myslíte, pokud budete chtít, je možná i online změna dodavatele. Pár kliknutí a pár dokumentů. Jak postupovat?

Rozhodne srovnání cen elektřiny i další služby

Než začnete studovat jednotlivé administrativní kroky, jak změnit dodavatele elektřiny, je třeba vybrat nového. Na první pohled by se mohlo zdát, že to nebude snadné, protože u nás působí hned několik desítek dodavatelů elektřiny. Jsou mezi nimi velké korporace i malé lokální firmy. Jak přistoupit ke srovnání cen elektřiny?

Na vašem vyúčtování naleznete cenu distribuce a cenu, za kterou vám dodavatel energii prodává. Cena distribuce je konečná a není možné ji nijak ovlivnit. Představuje více než 50 % ceny. Vybírat budete podle tržních nabídek pro silovou elektřinu. Tady se otevírá cesta k velkým úsporám, protože ceny elektřiny se u různých dodavatelů liší.

A vyplatí se změna dodavatele elektřiny? Ano! Kalkulátor vám přesně vypočítá, kolik byste za poslední vyúčtování zaplatili, kdybyste elektřinu odebírali u jiného dodavatele. Pro domácnost může změna dodavatele elektřiny znamenat i několik tisíc korun navíc.

Podle srovnávače si vyberte dva až tři dodavatele s nejnižší cenou. Pečlivě si prostudujte recenze, hodnocení zákazníky i doplňkové služby. Kalkulátor elektřiny vám ukáže ty nejlevnější dodavatele, ale mezi nejlevnějšími ještě hledejte toho nejlepšího.

U nového dodavatele elektřiny si vyhledejte aktuální ceník služeb. Dodavatele energie můžete dle zákona bezplatně změnit, přesto vám mohou být naúčtovány poplatky. Obvykle jsou označeny jako poplatek za aktivaci, za zaslání výpisu poštou nebo jiné doplňkové služby.

Při výběru je zajímavé porovnat i různé bonusové programy, úroveň klientského servisu, možnost přístupu k zákaznickému účtu online nebo odměny pro věrné zákazníky.

Odstoupení od smlouvy, výpověď

Vezměte do rukou smlouvu od stávajícího dodavatele a zjistěte si, jaký typ smlouvy jste uzavřeli.

Existuje několik možností, jak ukončit smlouvu se stávajícím dodavatelem.

Smlouva na dobu neurčitou znamená, že můžete podat výpověď kdykoliv a začíná vám běžet tříměsíční výpovědní lhůta. Tříměsíční lhůta se počítá až od následujícího měsíce. Doručíte výpověď 4. dubna. Květen, červen, červenec vám běží výpovědní lhůta. U nového dodavatele začnete od 1. srpna.

U smlouvy na dobu určitou může nastat problém. Buď ještě neuplynula původní doba nebo došlo k jejímu automatickému prodloužení. V obou případech je dobré, kontaktovat stávajícího dodavatele a zjistit, kdy máte možnost bezplatně ukončit smlouvu. Dodavatel je povinen vám sdělit datum. Rovněž je možné zaslat v průběhu roku nesouhlas s automatickým prodloužením smlouvy. Přijde vám dopis, kde vám dodavatel sdělí ukončení stávajícího závazku ke konkrétnímu datu. Tento postup je ale příliš zdlouhavý.

Smlouvu na dobu určitou můžete vypovědět, když vám zvýší neregulovanou cenu elektřiny bez vašeho souhlasu a dodavatel vám řádným způsobem změnu neoznámil.

Obecně může být lhůta pro podání výpovědi u smluv na dobu určitou od 20 dní do 3 měsíců před koncem smlouvy.

Tip: Výpověď u stávajícího dodavatele za vás může vyřídit nový dodavatel elektřiny. Stačí mu k tomu jen vámi podepsaná plná moc.

Odstoupení od smlouvy je možné i do 14 dní od podpisu. K tomuto kroku často dochází, když není možné ihned porovnat cenové nabídky konkurence a smlouvu jste uzavřeli v rychlosti. Tímto nešvarem se vyznačuje především podomní prodej energií. Také je možné odstoupit do patnáctého dne od zahájení dodávek.

Uzavření smlouvy u nového dodavatele elektřiny

Postup uzavření smlouvy u nového dodavatele elektřiny je následující: Připravíte si osobní doklady a vaši poslední fakturu za elektřinu s EAN kódem. Vypravíte se za novým dodavatelem na pobočku a uzavřete smlouvu. Rovněž můžete využít pohodlného online formuláře pro uzavření nové smlouvy. Formuláře vyplníte, vytisknete, podepíšete a odešlete na kontaktní centrum.

Jak dlouho trvá změna dodavatele

Bude se jednat o náročný proces? Je třeba mnoho dokumentů? Jak dlouho trvá změna? Změna dodavatele může proběhnout během jednoho měsíce. Také se ale může prodloužit až na šest měsíců. Vždy záleží na typu smlouvy, který jste uzavřeli se současným dodavatelem.

Vyplňovat budete jen smlouvu s novým dodavatelem energie a plnou moc k výpovědi stávající smlouvy.

Změna dodavatele elektřiny při koupi nemovitosti

Jako nový majitel bytu nebo domu máte dvě možnosti. Zůstat u stávajícího dodavatele a sepsat s prodávajícím žádost o převod odběru elektřiny. Uzavřete pak novou smlouvu. Rovněž máte možnost změny dodavatele a uzavření smlouvy u nového dodavatele. V takovém případě se jedná o změnu dodavatele s přepisem, dokládáte vlastnictví nemovitosti.

Postup, jak změnit dodavatele elektřiny v bodech:

  1. Vybrat nového dodavatele elektřiny.
  2. Uzavřít smlouvu (potřebujete osobní doklady a EAN).
  3. Podepsat plnou moc o výpovědi stávajícímu dodavateli.
  4. Na konci výpovědní lhůty sdělit stav elektroměru původnímu dodavateli.
  5. Nastavit nový příkaz v bance.
  6. Zaplatit poslední vyúčtování.