Pokud vám má přijít výplata v eurech na český účet, stačí odesílateli sdělit váš IBAN a BIC. Zaslaná eura vaše banka následně přijme také v eurech a na váš český účet je převede podle svého směnného kurzu, který nebývá příliš výhodný. Na účet vám dorazí české koruny. Platba uskutečněná v rámci Evropského hospodářského prostoru, tzv. SEPA platba, vám na účet dorazí během 3 dnů.

Pro výplatu eur je výhodnější využít multiměnový účet Wise, který pracuje se středovým kurzem EUR CZK. Navíc si můžete založit a vést až 50 účtů s různými měnami zdarma (včetně USD, GBP, PLN).

ZDARMA VYZKOUŠET WISE

Jak funguje výplata v eurech na český účet

Pracujete v zahraničí nebo čekáte na platbu v eurech od zahraničního klienta? Není potřeba si kvůli tomu zřizovat eurový účet. Tato platba vám přijde i na ten český. Plátce zadá platbu v eurech ve své bance, tuzemská banka ji následně v eurech přijme a na základě aktuálního směnného kurzu vám adekvátní částku v korunách připíše na váš český účet.

Abyste mohli přijímat výplatu v eurech na váš český účet, nemusíte kvůli tomu chodit do banky a žádat o povolení. Stačí, když poskytnete plátci potřebné údaje o svém bankovním účtu. Pro uskutečnění mezinárodní platby je důležité odesílateli sdělit váš IBAN a BIC.

Oba tyto údaje můžete najít ve svém internetovém bankovnictví nebo ve výpisu z účtu. IBAN (International Bank Account Number) je číslo vašeho bankovního účtu v mezinárodním formátu. BIC (Business Identifier Code) je mezinárodní identifikační kód vaší banky.

Poplatky za příchozí platbu v eurech

Pokud vám přijdou peníze od člověka v rámci Evropské unie nebo Evropského hospodářského prostoru, jedná se o tzv. SEPA platbu. Za SEPA platbu si podle evropské dohody nesmí banky účtovat žádný další poplatky, ale pouze ty, které jsou běžné pro tuzemskou platbu. Vzhledem k tomu, že tuzemská platba je u většiny bank zdarma, SEPA platba vás pravděpodobně také nic stát nebude.

Pozor si ale dejte v případě, kdy vám mají přijít peníze od člověka mimo Evropský hospodářský prostor. Platba v eurech uskutečněná mimo EHP je považována za mezinárodní převod, za který se už platí poplatky. Jejich přesnou výši najdete v sazebníku vaší banky.

Jak netratit na směnném kurzu

Přijde vám výplata v rámci EU? Na převodu peněz můžete i tak dost tratit. Za SEPA platbu sice nic neplatíte, ale o peníze můžete přijít kvůli nevýhodnému kurzu vaší banky. Tuzemské banky totiž nepoužívají středový kurz určený ČNB, ale směnný kurz, který si určují samy. A směnný kurz je nastaven tak, aby z něj měly banky výnosy. Kvůli nevýhodnému kurzu tak klidně můžete při převodu měn i přijít o stovky nebo tisíce korun.

KdeKurzPošleteObdržíte
UniCredit Bank1 Euro = 24,347 Kč10 tisíc Kč410.73 Eur
Raiffeisen Bank1 Euro = 24,328 Kč10 tisíc Kč411 Eur
MONETA Money Bank1 Euro = 24,317 Kč10 tisíc Kč411,23 Eur
mBank1 Euro = 24,223 Kč10 tisíc Kč412.83 Eur
ČSOB1 Euro = 24,151 Kč10 tisíc Kč414.06 Eur
Česká spořitelna1 Euro = 24,118 Kč10 tisíc Kč414.63 Eur
Airbank1 Euro = 24,110 Kč10 tisíc Kč414.77 Eur
Komerční banka1 Euro = 24,096 Kč10 tisíc Kč415 Eur
Oberbank AG1 Euro = 24,057 Kč10 tisíc Kč415.68 Eur
Wise1 Euro = 23,495 Kč10 tisíc Kč419.89 Eur

V případě, že očekáváte pravidelné příjmy v eurech nebo nechcete bankám platit zbytečné poplatky, založte si eurový účet nebo si zajistěte plynulý převod peněz s oblíbenou službou WISE. S WISE můžete přijímat eura výhodněji díky středovému kurzu a bez skrytých poplatků.

Kdy přijde výplata v eurech na český účet

SEPA platba se musí na účet příjemce připsat do tří pracovních dnů, ale většinou to je rychleji. Záleží v kolik hodin byla platba zadána a odeslána zahraniční bankou a kdy platbu připíše vaše banka, jestli hned ten den nebo až druhý den. Pokud vám byla zaslána eura ze země mimo Evropské hospodářské společenství, v rámci mezinárodního převodu si na platbu počkáte o pár dní déle.

Euro účet zdarma od Wise

Pro založení eurového účtu u Wise může český občan jednoduše postupovat následujícím způsobem:

  1. Navštivte webové stránky Wise a vytvořte si účet.
  2. Za zřízení účtu vám nebudou účtovány žádné poplatky a vedení účtu je zdarma.
  3. Po úspěšné registraci můžete začít s vkladem peněz na svůj účet pomocí bankovního převodu z vaší banky.
  4. Převést můžete české koruny anebo rovnou využít převod u WISE z CZK na EUR.
  5. Kdykoliv můžete z vašeho Wise účtu vybírat peníze na váš český bankovní účet pomocí bankovního převodu.

ZDARMA VYZKOUŠET WISE

Založení eurového účtu u Wise je tedy snadné, zdarma a můžete ho zřídit online bez nutnosti návštěvy bankovní pobočky.