Často přemýšlíte, jak ušetřit peníze, ale nedaří se vám? Říkáte si, že začnete s vytvářením finanční rezervy, ale ještě si dopřejete exotickou dovolenou nebo si koupíte auto? Pak jste už zjistili, že s úsporou peněz je nejtěžší začít a osvojit si správné návyky. Existují samozřejmě různé tipy a triky, jak se naučit šetřit. V tomto článku vám představíme některé z nich.

Jak se naučit šetřit

Pokud nevíte, jak začít, zkuste se zamyslet nad následujícími kroky.

Základem je udělat si přehled

Začněte tím, že zjistíte, kolik a za co vlastně utrácíte. Zkuste si měsíc, dva, vést tabulku, do které zapíšete všechny své výdaje od zaplacení nájmu, nákupů pro domácnost, po návštěvu kina či kavárny. Pravděpodobně zjistíte, že některé výdaje jsou nutné, některé lze omezit a bez některých se můžete obejít.

Teprve když zjistíte, kam vaše peníze mizí, můžete si vytvořit rozpočet do budoucna. Když od příjmů odečtete své výdaje, zjistíte, kolik vám zbývá. Ale pozor! Nezapomeňte, že některé výdaje jsou jednorázové (např. platba ročního pojištění). I tyto náklady započítejte.

Jak hodně šetřit? Pokud vám měsíčně zbyde méně než 15 % toho, co vyděláte, měli byste začít uvažovat, jak si vytvořit dostatečnou peněžní rezervu na nečekané události. Pak by vás neměla finančně ohrozit pokažená pračka.

Jedním z nejlepších způsobů, jak začít šetřit, je ujasnit si, proč šetříte. Stanovte si cíle, kterých chcete dosáhnout. Rozdělte je na krátkodobé a dlouhodobé. V krátkodobých cílech by mělo být vytvoření finančního polštáře, tak, abyste dokázali vyžít půl roku v případě ztráty příjmu. Dlouhodobým cílem jsou např. úspory na důchod.

Pokud s šetřením začínáte, stanovte si nějaký jednoduchý cíl, který bude sloužit zároveň jako odměna (třeba večeře v luxusní restauraci). Pomůže vám to ve vytvoření správného návyku.

Jak ušetřit peníze, aby se nerozkutálely

Když už umíte šetřit, měli byste se zamyslet, jak své úspory uložit. Využijete spořicí účty, stavební spoření, penzijní pojištění nebo vložíte peníze do investičního fondu? Úspory vám totiž bude rozežírat inflace. Každá metoda má své výhody i rizika. V případě, že vás zaslepí vidina velkého zisku z rizikových akcií, můžete také o své úspory rychle přijít. Pokud tedy máte do něčeho investovat, je to zejména vaše vzdělání. Nemusíte být přímo ekonomický odborník, ale měli byste mít alespoň základní orientaci v tom, jak si vytvořit diverzifikované portfolio.

Snažte se si šetření zautomatizovat. Například každý měsíc můžete nastavit ve vašem bankovnictví příkaz, aby se určitá část peněz převedla na spořicí účet. Na běžném účtu vám tak zbyde méně peněz, které budete moct utratit.

Své snahy o šetření byste měli sledovat každý měsíc. Zjistíte, jak moc se blížíte dosažení svých cílů a lépe pochopíte, jak nakládáte se svým majetkem, a jak ušetřit peníze, co nejchytřeji.

Jak ušetřit v rodinném rozpočtu

Jednoduché pravidlo šetření zní: pokud danou věc není nezbytné opatřit, neměli byste za ni vydávat peníze. A pokud ji potřebujete, je nutné se zamyslet, zda ji nelze sehnat levněji.

Mnoho lidí platí zbytečně za produkty, které mohou mít za výrazně méně peněz. Jedná se např. o předražené mobilní tarify, zbytečné poplatky v bance, nevýhodné pojistné smlouvy apod. Vyplatí se proto srovnat nabídky na trhu a vybrat z nich tu nejvýhodnější.

Jednou z největších položek v rozpočtu jsou potraviny. Jak ušetřit na jídle je proto jedna z prvních otázek, kterou si lidé kladou. Zdravá strava je ale klíčová pro náš život a potažmo naši schopnost vydělávat peníze. Nákup těch nejlevnějších blafů proto může být kontraproduktivní. Určitě je však možné nestravovat se v restauracích, ale vařit si doma. Důležité je nekupovat velké množství jídla, které budete muset posléze vyhodit. Vyplatí se plánovat dopředu.

Ušetřit můžete také na energiích. Nepřetápějte zbytečně byt, šetřete vodou i elektřinou. Pozor na protékající záchod či zbytečně puštěné spotřebiče.

Pro váš rozpočet bude důležité se prioritně zbavit dluhů. Snažte se splácet své závazky včas. Nebudete muset hradit další a další úroky. Vaši věřitelé nebudou muset vymáhat své pohledávky u soudu a vy pak nebudete muset platit soudní náklady.

Další tipy, jak ušetřit z výplaty

Možností, jak zbytečně neutrácet, je obrovské množství. Záleží na vašem životním stylu a prioritách. Můžete třeba:

  • Prodat všechno, co vám nepřináší radost od staromódního křesla po babičce po kabát z loňské zimy, do kterého se nevejdete. Možná jste už slyšeli o Marii Kondo? Jde o japonskou odbornici na uklízení. Podle ní je klíčem k spokojenému životu, když se zbavíte nepotřebných věcí. Budete mít doma pořádek a budete obklopeni věcmi, které máte opravdu rádi. Prodat věci můžete v antikvariátu, na bleším trhu, ale i na internetových portálech.
  • Vynosit nejprve staré oblečení a až pak si koupit nové kousky.
  • Neutrácet za kávu v kavárnách. Uvařit si doma šálek z kvalitních pražených zrn je pořád levnější než předražené a přeslazené latté v amerických řetězcích.
  • Nekupovat knihy. I pokud jste vášniví čtenáři, určitě máte doma spoustu nepřečtených knížek. Stanovte si, že nejprve dočtete je, a až pak si koupíte nějakou novou. Nebo ještě lépe, pořiďte si kartičku do knihovny.
  • Nekupovat hudbu. Jde najít online.
  • Přestat utrácet za členství v posilovně či drahé hodiny jógy a začít cvičit doma podle videa z YouTube nebo běhat venku.
  • Při cestách do zahraničí vždy vyhledat co nejlevnější letenku či jinou možnost dopravy (vlak, dálkový autobus).
  • Domluvit se s rodinou na maximální výši dárků, nakupovat dárky dostatečně dopředu a výhodně. Nebo se obdarovávat ruční výrobou.