Odjet na dovolenou a mít v batůžku jen plavky, sluneční brýle, telefon a platební kartu? Sen všech, co nesnášejí balení, chystání a shon. Takových dobrodruhů je ale pramálo. Ostatní začínají řešit důležité otázky. Kde nakoupit eura? Kde najít nejlepší kurzy měn? A kdy je nejlepší doba na to, koupit eura na dovolenou?

Posíláte peníze na eurový účet anebo do zahraničí? Pokud potřebujete devizi a chcete eura na bankovním účtu, pak využijte službu Wise, která umožňuje převody se středovým kurzem a nízkými poplatky. Při posílání peněz CZK – EUR, ale i při práci s USD, GBP, PLN a dalšími se jedná o levnější způsob, než kdybyste převod dělali skrze svoji českou banku.

ZDARMA VYZKOUŠET WISE

Možnosti, jak platit v zahraničí

Při rozhodování o tom, kde nakoupit eura, hraje roli i destinace vašeho zájezdu. Jinak se budete rozhodovat při cestě na Slovensko, Kanárské ostrovy nebo do Itálie. Jiné kroky podniknete, když je cílem vaší dovolené třeba Kuba nebo některý z exotických ostrovů. Pokud se vypravíte za humna, můžete se celkem spolehnout na platby kartou a vyměnit si jen menší obnos peněz. Platební karty jsou v zahraničí přijímány ve všech větších letoviscích a můžete se těšit dokonce na příznivější kurz. Pak už otázka, kde vyměnit peníze na dovolenou za co nejvýhodnější kurz postrádá smysl.

U stánků a na tržištích ale na platbu kartou spoléhat nemůžete. Alternativou je vybrat peníze z platební karty až v místě. Kurz bude výhodnější, problémem ale je, že některé banky účtují za výběry v zahraničí vysoké poplatky.

Pokud budete cestovat do exotičtější destinace, nebudete řešit kde nakoupit eura, ale spíše kde koupit dolary. Na platební kartu se spíše nespoléhejte. Dolar je prověřeným a hojně přijímaným platidlem i na tom nejmenším ostrově.

Pozor při výběru a platbách

Vybírat z bankomatu v zahraničí se může prodražit a smazat tak výhody kurzu. Například ČSOB účtuje 100 Kč poplatek za výběr z bankomatu v zahraničí. Podobnou výši poplatku vám zaúčtuje i Komerční banka nebo Sperbank. Před cestou do zahraničí si poplatky za výběr z bankomatu ověřte u své banky.

Při platbách v obchodech vám terminál často nabídne Dynamic Currency Conversion. Na terminálu bude svítit zkratka DCC. V takovém případě souhlasíte s tím, že pro platbu bude použit kurz poskytovatele bankomatu nebo platebního terminálu. Obchodník může mít nastavený kurz i s rozdílem několika procent, samozřejmě bude výhodný pro něj, a ne pro vás. Pokud si vyberete využití této služby, ihned se vám zobrazí zúčtovaná částka v českých korunách.

Kde vyměnit eura

Ačkoliv žijeme v moderní době a budeme na dovolené využívat různých inovovaných platebních metod, přesto si chceme zjistit aktuální kurzy a najít nejlepší podmínky pro nakupování valut. Chceme si vyměnit jen menší částku, jako rezervu, kdybychom nemohli platit kartou nebo nebyl poblíž bankomat. Kde nakoupit eura, aby nás prohnaní směnárníci nenapálili jako řadu zahraničních turistů?

Praktickou pomůckou jsou zveřejněné kurzy měn, které si můžete prohlédnout na internetu ještě před návštěvou směnárny. Například dne 26. července, byste 100 euro nakoupili u UniCredit Bank za 2.685 Kč, zatímco u benzínky ONO jen za 2.570 Kč. Na malé částce se jedná o pár drobných, ale pokud budete měnit větší obnos peněz je dobré kurzy valut sledovat a porovnávat delší čas (v rámci týdnů a spíše měsíců).

Příjemnou zprávou je, že byly zrušeny dříve účtované poplatky za směnu, pro orientaci a porovnání tak potřebujete znát jen měnové kurzy.

Kde v Praze vyměnit Eura

Podívejte se na krátké recenzní video, kde bezpečně a s výhodným kurzem vyměnit Eura v Praze (a nejen Eura). Nenechte se napálit marketingem některých směnáren, které mají obrovské nápisy s 0% poplatkem za směnu – mohou mít totiž nepříjemně posunuté kurzy, takže ve finále zaplatíte mnohem více.

Mapa míst v Praze s férovými směnárnami

Interaktivní mapa, která zobrazuje férové směnárny v Praze.

Eura si můžete vyměnit i online

Eura si můžete vyměnit i online, netřeba nutně navštěvovat směnárnu. Určitá hotovost v Eurech je pro dovolenou či zahraniční výlet vhodná, ale protože je už velmi běžné platit kartou, bude lepší si vyměnit Eura online. Ideální je si založit euro účet.

Proč?

Protože pokud budete v zahraničí platit českou kartou, pak se účtuje směnný kurz podle vaší banky (např. ČSOB, Komerční banka, Airbank, atp.). Směnné kurzy bank (CZK – EUR) nejsou příliš zákaznicky přívětivé.

Lepší alternativou je proto mít založený účet Wise, který vám umožňuje držet finanční prostředky v různých měnách, umožňuje vám i provádět směny se středovým kurzem a také můžete platit online i platit přes platební kartu.

Pokud provádíte směnu Eur online, využijte službu Wise, která vám účtuje středový kurz (nikoli pozměněný kurz, jako často u českých bank).

ZDARMA VYZKOUŠET WISE

Kdy koupit eura na dovolenou

Je možné, že začátkem července bude kurz euro vyšší, ale nemusí to být pravidlem. Letošní rok přinesl v červnu příznivější kurz než v dubnu, proto zvýšená poptávka po euru před zahájením dovolených nemusí vždy způsobit nevýhodný nákup. Ve hře o kurz eura je mnohem více než pár českých turistů vyrážejících na Makarskou. Pokud nebudete měnit vysokou částku jsou kurzové rozdíly větších bank a směnáren zanedbatelné.

Při nákupu 100 eur nemusíte pátrat po tom, kde vyměnit eura nejvýhodněji. Náklady na cestování za výhodnějším kurzem bývají při malých částkách vyšší než úspora. Vyměňte v nejbližší bance.

Nejlepší kurz eura

Mezi směnárnami a bankami nenalezneme nejlepší kurzy měn. Za těmi musíme na jiný trh. Zkuste se seznámit s Wise nebo kartou Revolut. Určitě si prohlédněte i P2P tržiště, někdy se dají eura výhodně nakoupit od těch, co přijeli z dovolené a prodávají ty, které jim zůstaly v peněžence.

A pokud přesto chcete větší obnos v hotovosti, pak je na otázku, kde směnit eura, jednoznačná odpověď. Je to síť benzínek ONO. Tedy ani banka, ani směnárna. Přesto je třeba zopakovat doporučení, že mnohem bezpečnější je placení bezhotovostně. Větší hotovost v peněžence nebo na hotelovém pokoji bývá častým cílem drobných zlodějů. Zahraniční dovolená pak přijde mnohem dráž a ponesete si s sebou zážitek s nahořklou chutí.

Jak ušetřit peníze

Ať už budete cestovat po Evropě anebo mimo, ve většině turistických oblastech zaplatíte platební kartou bez problému. Nějaká hotovost se určitě hodí, ale eura v bankovním účtu oceníte také. Není třeba vyměňovat všechnu hotovost, když můžete platit debetní kartou se středovým kurzem.

ZDARMA VYZKOUŠET WISE

  • Na multiměnovém účtu Wise můžete mít a směňovat 50 různých měn (vč. CZK, EUR, USD, GBP).
  • Účet Wise je zcela zdarma (založení, vedení i zrušení).
  • Možnost aktivovat virtuální kartu pro bezpečné platby na internetu.
  • Funguje to jednoduše přes webovou i mobilní aplikaci.

Plánování odjezdu do zahraničí

Odjíždíte brzy do zahraničí? Získejte slevu na cestovní pojištění do EU i do světa.

50% sleva na pojištění