Cestování

Kde nakoupit EURa?

kde nakoupit eura

Odjet na dovolenou a mít v batůžku jen plavky, sluneční brýle, telefon a platební kartu? Sen všech, co nesnášejí balení, chystání a shon. Takových dobrodruhů je ale pramálo. Ostatní začínají řešit důležité otázky. Kde nakoupit eura? Kde najít nejlepší kurzy měn? A kdy je nejlepší doba na to, koupit eura na dovolenou?

Možnosti, jak platit v zahraničí

Při rozhodování o tom, kde nakoupit eura, hraje roli i destinace vašeho zájezdu. Jinak se budete rozhodovat při cestě na Slovensko, Kanárské ostrovy nebo do Itálie. Jiné kroky podniknete, když je cílem vaší dovolené třeba Kuba nebo některý z exotických ostrovů. Pokud se vypravíte za humna, můžete se celkem spolehnout na platby kartou a vyměnit si jen menší obnos peněz. Platební karty jsou v zahraničí přijímány ve všech větších letoviscích a můžete se těšit dokonce na příznivější kurz. Pak už otázka, kde vyměnit peníze na dovolenou za co nejvýhodnější kurz postrádá smysl.

Někdy nemusíte mít ani na dovolenou dostatečný obnos peněz. Pomůže vám karta Twisto a dokonce vám vrátí i část zaplacené útraty.

U stánků a na tržištích ale na platbu kartou spoléhat nemůžete. Alternativou je vybrat peníze z platební karty až v místě. Kurz bude výhodnější, problémem ale je, že některé banky účtují za výběry v zahraničí vysoké poplatky.

Pokud budete cestovat do exotičtější destinace, nebudete řešit kde nakoupit eura, ale spíše kde koupit dolary. Na platební kartu se spíše nespoléhejte. Dolar je prověřeným a hojně přijímaným platidlem i na tom nejmenším ostrově.

Pozor při výběru a platbách

Vybírat z bankomatu v zahraničí se může prodražit a smazat tak výhody kurzu. Například ČSOB účtuje 100 Kč poplatek za výběr z bankomatu v zahraničí. Podobnou výši poplatku vám zaúčtuje i Komerční banka nebo Sperbank. Před cestou do zahraničí si poplatky za výběr z bankomatu ověřte u své banky.

Při platbách v obchodech vám terminál často nabídne Dynamic Currency Conversion. Na terminálu bude svítit zkratka DCC. V takovém případě souhlasíte s tím, že pro platbu bude použit kurz poskytovatele bankomatu nebo platebního terminálu. Obchodník může mít nastavený kurz i s rozdílem několika procent, samozřejmě bude výhodný pro něj, a ne pro vás. Pokud si vyberete využití této služby, ihned se vám zobrazí zúčtovaná částka v českých korunách.

Kde vyměnit eura

Ačkoliv žijeme v moderní době a budeme na dovolené využívat různých inovovaných platebních metod, přesto si chceme zjistit aktuální kurzy a najít nejlepší podmínky pro nakupování valut. Chceme si vyměnit jen menší částku, jako rezervu, kdybychom nemohli platit kartou nebo nebyl poblíž bankomat. Kde nakoupit eura, aby nás prohnaní směnárníci nenapálili jako řadu zahraničních turistů?

Praktickou pomůckou jsou zveřejněné kurzy měn, které si můžete prohlédnout na internetu ještě před návštěvou směnárny. Například dne 26. července, byste 100 euro nakoupili u UniCredit Bank za 2.685 Kč, zatímco u benzínky ONO jen za 2.570 Kč. Na malé částce se jedná o pár drobných, ale pokud budete měnit větší obnos peněz je dobré kurzy valut sledovat a porovnávat delší čas.

Příjemnou zprávou je, že byly zrušeny dříve účtované poplatky za směnu, pro orientaci a porovnání tak potřebujete znát jen měnové kurzy.

Kdy koupit eura na dovolenou

Je možné, že začátkem července bude kurz euro vyšší, ale nemusí to být pravidlem. Letošní rok přinesl v červnu příznivější kurz než v dubnu, proto zvýšená poptávka po euru před zahájením dovolených nemusí vždy způsobit nevýhodný nákup. Ve hře o kurz eura je mnohem více než pár českých turistů vyrážejících na Makarskou. Pokud nebudete měnit vysokou částku jsou kurzové rozdíly větších bank a směnáren zanedbatelné. Při nákupu 100 eur nemusíte pátrat po tom, kde vyměnit eura nejvýhodněji. Náklady na cestování za výhodnějším kurzem bývají při malých částkách vyšší než úspora. Vyměňte v nejbližší bance.

Nejlepší kurz eura

Mezi směnárnami a bankami nenalezneme nejlepší kurzy měn. Za těmi musíme na jiný trh. Zkuste se seznámit s TransferWise nebo kartou Revolut. Určitě si prohlédněte i P2P tržiště, někdy se dají eura výhodně nakoupit od těch, co přijeli z dovolené a prodávají ty, které jim zůstaly v peněžence.

A pokud přesto chcete větší obnos v hotovosti, pak je na otázku, kde směnit eura, jednoznačná odpověď. Je to síť benzínek ONO. Tedy ani banka, ani směnárna. Přesto je třeba zopakovat doporučení, že mnohem bezpečnější je placení bezhotovostně. Větší hotovost v peněžence nebo na hotelovém pokoji bývá častým cílem drobných zlodějů. Zahraniční dovolená pak přijde mnohem dráž a ponesete si s sebou zážitek s nahořklou chutí.

A jak řešíte výměnu peněz na dovolenou vy?

Previous ArticleNext Article

Kde nakoupit EURa?

5 min
Send this to a friend