Svítit, používat počítač a další elektrospotřebiče je nutností. Cena za elektřinu v posledních letech stoupá. Pokud se vám ale faktury zdají příliš vysoké, možná byste se měli poohlédnout po změně. Dodavatelů elektřiny je v České republice přes osmdesát. Jak se zorientovat v jejich nabídkách? Podle čeho si máme dodavatele elektřiny vybrat?

Jak vybrat dodavatele elektřiny

Cena elektřiny

První, co každý udělá, když si chce vybrat dodavatele elektřiny je srovnání cen. Cenu elektřiny tvoří součet její regulované a neregulované složky. Kromě samotné elektřiny je potřeba pokrýt výdaje za její distribuci, které jsou určeny Energetickým regulačním úřadem. Regulovanou složku také tvoří poplatek za obnovitelné zdroje energie. Více než 55% ceny elektřiny je tak regulováno a změna dodavatele na ni nemá vliv.

Zbytek ceny si ale tvoří dodavatelé sami. Jedná se o platbu za spotřebu určovanou podle Mwh a měsíční poplatky. Existují různé sazby elektřiny podle spotřeby. Volbou vhodného dodavatele a tarifu lze ušetřit až tisíce korun ročně.

Uzavření smlouvy

Při rozhodování pro dodavatele je důležité si pročíst nabídky smluv. Pro dodavatele je podstatné, že od nich jejich klienti nebudou odcházet. Snaží se proto uzavřít smlouvy na více let, tedy na dobu určitou. V takovém případě bude pro vás obtížné přejít k jinému dodavateli. Budete muset zaplatit tučnou smluvní pokutu. Výhodou by pro vás mohla být fixní cena elektřiny zakotvená ve smlouvě. Dodavatel vás nepřekvapí jejím jednostranným zvyšováním.

Férový dodavatel by vám měl předkládat jasně a stručně sepsané smlouvy, ve kterých nejsou skryté žádné záludnosti. Sám by vám měl umět vysvětlit, k čemu se vlastně zavazujete. Ve vlastním zájmu si ale vždy pečlivě přečtěte obchodní podmínky.

Komunikace se zákazníkem

Kvalitní zákaznický servis je předpokladem solidního dodavatele elektřiny. Dodavatelé provozují bezplatné zákaznické linky, které fungují nepřetržitě, kamenné pobočky i online aplikace.

Příjemní ale nikoliv vlezlí zaměstnanci by vám měli umět vždy poradit. Měli byste také dostávat informace o změnách smlouvy a novinkách dostatečně dopředu.

Pověst dodavatele elektřiny

Není od věci si přečíst recenze a zkušenosti zákazníků s konkrétním dodavatelem. Pokud se objevují opakované problémy u více lidí, je dobré se dodavateli raději vyhnout. V případě, že již máte uzevřenou smlouvu, přečtěte si návod, jak změnit dodavatele elektřiny.

Určitým indikátorem poctivosti dodavatele je podpis pod etickým kodexem, který vydává Energetický regulační úřad.

Dodavatelé elektřiny v České republice

ČEZ Prodej

Největší podíl na trhu má skupina ČEZ, která nechce mít dominantní postavení ve výrobě a prodeji elektřiny jen v Česku, ale v celé střední a jihovýchodní Evropě. Elektřinu od ní odebírá přes tři a půl milionu zákazníků. Jako hegemon si může nastavovat vyšší ceny než jiné společnosti.

Na druhou stranu si může dovolit poskytovat různé tarify a doby fixace. Zákazníci také mají záruku, že se ČEZ jen tak neocitne v likvidaci. ČEZ provozuje zákaznickou linku zdarma, po Česku má pobočky a umožňuje spravovat účet za elektřinu online.

innogy

Innogy je společnost, která se oddělila z koncernu RWE. V Česku je hlavním dodavatelem plynu, avšak obchoduje i s elektřinou. Má 1,8 milionu klientů.

Nabízí různé tarify, smlouvy na dobu 15 či 30 měsíců s fixační dobou či na dobu neurčitou bez fixace.

Po celé České republice má svá zákaznická centra, provozuje nonstop bezplatnou linku a komunikuje i online.

Svým klientům nabízí také různé slevové akce.

E.ON Energie

Německá společnost E.ON Energie se zaměřuje především na region jižních Čech a jižní Moravy. Má přes 1,3 milionu klientů.

Novým zákazníkům nabízí různé produkty na tři nebo dva roky. Stávajícím klientům poskytuje i smlouvy na dobu neurčitou. Záleží také na tom, v jakém kraji v České republice bydlíte.

Klade důraz na poskytované služby zákazníkům. Má množství poboček, bezplatnou zákaznickou linku, která funguje v pracovních dnech od 7.00 do 20.00, i poruchovou linku, která funguje nonstop. Zřídila webový portál i mobilní aplikace pro spravování zálohových plateb i odhadu vyúčtování.

Pražská energetika (PRE)

Jedná se o hlavního dodavatele elektřiny v Praze, kde zásobuje přes 700 000 domácností. Elektřinu lze od nich odebírat ale i jinde po Česku.

Nabízí produkty pro odběrná místa s nízkou spotřebou ale i běžné domácnosti. Fixace ceny je možná na dva či tři roky, smlouva může být ale uzavřena i bez fixace na dobu neurčitou. Spotřebitel, kterého zajímá životní prostředí, si může zvolit produkt PREekoproud, ve kterém je dodávána elektřina získávaná z obnovitelných zdrojů.

PRE umožňuje online správu účtu, pobočky jsou pouze v Praze, provozní doba zákaznické linky je ve všední dny v pracovních hodinách.

Bohemia Energy entity

Bohemia Energy entity poskytuje elektřinu více než půlmilionu zákazníků. Její obchodní strategií je snižovat náklady a nabízet elektřinu za cenu, která kopíruje ceny velkých dodavatelů. Klient si může vybrat, zda si vybrat smlouvu na dobu určitou či neurčitou. Lze si zvolit fixaci ceny elektřiny na jeden rok, jinak se cena mění v závislosti na vývoji trhu.

Společnost nemá pobočky, lze je kontaktovat telefonicky v pracovních hodinách či elektronicky.

Další dodavatelé elektřiny

Více než 100 000 zákazníků mají tito dodavatelé:

  • Centropol
  • Comfort Energy
  • X Energie