Vždy když se začne blížit zima, mnoho z nás přemýšlí, kolik letos zase protopí. Doba, kdy se v domácnostech skládalo uhlí či dřevo, je už většinou minulostí. Zato si lidé pokládají otázku: Topení plynem nebo elektřinou: co je levnější?

Faktory při rozhodování zda zvolit topení plynem nebo elektřinou

Odpovědět na otázku, zda je levnější topení plynem nebo elektřinou, můžeme odbýt jednoduchou odpovědí. Na počet vytopených metrů krychlových je výrazně levnější plyn.

Jenže pokud si teprve chcete do domu zavést plyn, budete mít vysoké investiční náklady. Pokud stavíte moderní nízkoenergetické bydlení či pasivní dům, bude pro vás pravděpodobně výhodnější vytápět elektřinou, protože příliš neprotopíte.

Nesmíte také zapomenout na to, že budete průběžně hradit náklady na revize a opravy.

I když je cena hlavní faktor při výběru topení plynem nebo elektřinou, není jediný. Ujasněte si, jak moc složité je nastavit v domě příjemnou teplotu? Můžete regulovat teplotu termostatem, tak aby se dům začal vytápět, těsně než se vrátíte z práce?  Zajímat by vás mohlo také to, jaký dopad má topení na životní prostředí.

Topení plynem

Jak můžeme topit plynem?

Některé starší domy jsou vybaveny lokálními plynovými topidly, tzv. WAW. Jsou výhodné, pokud je potřeba vytápět pouze malý prostor, např. v menším bytě či malém domě. Nemusí se totiž budovat rozvodná soustava. Jejich výhodou je jednoduchý mechanismus, snadno se opravují. Protože většinou jsou v každé místnosti jedny, při poruše jedněch, můžete topit jinými. WAWky však vydávají hluk, teplotu nelze regulovat termostatem, nasávají vzduch z venku, takže brání utěsnění stavby. Jejich obliba je v současnosti velmi nízká.

Plynový kotel je úsporný na spotřebu paliva. Díky radiátorům či podlahovému topení lze rozvést teplo všude po době či bytě. Teplotu lze snadno regulovat pomocí termostatu. Na rozdíl od WAW je jeho provoz tichý. Radiátory lze překrývat závěsy a často jsou vizuálně hezčí. Na druhou stranu, když se vám rozbije kotel, budete mít zimu všude. Jeho oprava často není levnou záležitostí. Levná není ani údržba a další náklady (např. vložkování komína).

Jaké jsou výhody topení plynem?

Jak již bylo řečeno na začátku, cena za spotřebu plynu je výrazně nižší než u elektřiny. Záleží samozřejmě na dodavateli plynu, ale pohybuje se kolem 7 – 9 Kč za metr krychlový.

Mezi další výhody patří jednoduchost nastavování teploty. Plynový kotel vytápí rychle a efektivně. Můžete jej využívat také pro ohřev vody. Při jeho pořízení či výměně můžete čerpat kotlíkovou dotaci.

Topit plynem je také mnohem ekologičtější varianta, než používat elektřinu, která se vyrábí v uhelných či jaderných elektrárnách, či dokonce topit pevnými palivy.

Jaké jsou nevýhody topení plynem?

Složitá situace nastává v případě, kdy chybí plynová přípojka. Pořizovací náklady jsou pak vysoké, protože kromě koupě kotle a radiátorů se musí také postavit komín. Následné revize, opravy a kontroly jsou také poměrně drahé.

Dejte si pozor na to, jaký má váš kotel výkon, zvláště pokud jste v poslední době svůj dům zateplovali. Mohli byste zbytečně propálit spoustu energie. Předimenzovaný kotel je vhodné vyměnit za kondenzační.

Topení elektřinou

Jak můžeme topit elektřinou

Pořídit si přímotop je levné. Přímotopy jsou snadné na údržbu a opravy. Vybrat si můžete z mnoha typů podle toho, co chcete vytápět – např. konvektory, infrazářiče, topné panely či elektrické krby. Jejich provoz je však suverénně nejnákladnější, jsou proto vhodné spíše pro vytápění bytu.

Topení můžete zabudovat i do konstrukce domu. Oblíbené a příjemné je podlahové topení.

Levnější variantou jsou akumulační kamna (elektrokotel), na jejichž provoz dopadá většinu dne (20 hodin denně) nižší tarif elektřiny. Zatěžují však distribuční síť a musíte na ně mít přípojky. Jsou také velké a na povrhu horké, musí být proto umístěny do zvláštní místnosti.

Nejnižší spotřebu má tepelné čerpadlo. To však má tak vysoké pořizovací náklady, že pokud vezmeme v úvahu jeho životnost a celkovou úsporu, nemusí se vůbec vyplatit.

Jaké jsou výhody topení elektřinou

Topit elektřinou může každý, je na každé samotě, do které není zaveden plyn. Proto někdy představuje jedinou možnost vytápění. Podívat se můžete na dodavatele elektřiny v České republice. Domácnosti mohou využívat nízké tarify elektřiny, tzv. noční proud.

Teplotu lze pomocí topení elektřiny dobře regulovat, provoz otopného systému je snadný, čistý a tichý. Přímotopy a elektrické kotle lze pořídit levněji než kotle plynové.

Jaké jsou nevýhody topení elektřinou?

Největší nevýhodou je cena za spotřebu, která je až třikrát dražší než cena za plyn. Také je nutné si nechat upravit elektroinstalaci a zvýšit sílu hlavního jističe.

Při pořízení tepelného čerpadla je třeba počítat s vysokými náklady.

Co si tedy máme zvolit?

Pro velké nezateplené domy je vytápění plynem jasnou volbou. Je potřeba vytopit větší prostor a cena spotřeby je tak obecně vyšší, což by se při topení elektřinou dále prohloubilo.

Pokud sečteme roční náklady za topení, teplou vodu, spotřebiče a provoz čtyřčlenné rodiny v průměrném rodinném domě, vyjde nám o něco levnější používání plynu (asi kolem 50 000 Kč ročně).

Pasivní novostavba nebude tak energeticky náročná, proto je pro ni výhodnější elektřina. Trvalo by dlouho než by se vrátily počáteční investiční náklady na zařízení plynového topení. Domácnosti navíc mohou čerpat snížený noční tarif za vytápění elektřinou.

Zkrátka, každá domácnost je jiná. Někdo si byt vytopí nad 25 stupňů, někdo se raději přiobleče a má raději chlad. Různě také spotřebováváme teplou vodu a používáme i další spotřebiče. Na trhu působí spousta dodavatelů plyny i elektřiny, kteří nabízejí energie s velkým cenovým rozpětím. Zda se vyplatí elektřina či plyn nelze tedy říci s konečnou platností.