Máte pocit, že vaše faktury za plyn jsou příliš vysoké? Pak je čas se poohlédnout, jestli nejsou na trhu lepší nabídky. Jací dodavatelé plynu působí na území ČR? Jaké ceny plynu a další služby nabízí?

Jak spočítat cenu plynu

Distributoři vs dodavatelé plynu

Z údajů Energetického regulačního úřadu vyplývá, že v současnosti má licenci k obchodu uděleno 237 dodavatelů plynu.  I když ne všechny nabízejí plyn domácnostem, je možné si dodavatele skutečně pečlivě vybrat. Možná jste si ale všimli, že i ceny od jednoho dodavatele se mohou lišit v závislosti na tom, kde v České republice bydlíte. Čím to je?

Dodavatelé plynu totiž nejsou zároveň distributory. Plyn k vám musí odněkud přitéci. O rozvodnou soustavu se starají právě distributoři. Zajišťují přepravu plynu a údržbu potrubí. A protože systém plynovodů je jen jeden, mají distributoři trh rozdělen geograficky podle území. Na jihu Čech působí společnost E.ON Distribuce, v Praze pak Pražská plynárenská distribuce. Zbytek republiky pak spadá pod distributora innogy Grid Holding (dříve RWE).

Z čeho se skládá cena plynu

Distributoři mají na určitém území monopol. Nemohou si však nastavovat ceny, jak se jim zlíbí. Ceny za distribuci plynu určuje Energetický regulační úřad.

K této regulované složce ceny plynu se připočte cena za spotřebu plynu. Tu si určují sami dodavatelé. Účtují si obvykle měsíční poplatky a poté podle skutečné spotřeby za kilowatthodinu.

Spotřebitel má možnost ušetřit, pokud si vybere dodavatele, který nabízí plyn nejlevněji. V konečném důsledku mu chodí jedno vyúčtování, ve kterém je uvedena cena za distribuci a spotřebu plynu najednou.

Podle čeho vybrat dodavatele plynu?

Nejdůležitějším faktorem pro výběr dodavatele je samozřejmě nabídka levnější ceny. Proveďte srovnání cen plynu od jednotlivých dodavatelů. Ujistěte se, zda si dodavatel neúčtuje i další poplatky než jen částku za skutečnou spotřebu.

Zajímat by vás také mělo, zda uzavíráte smlouvu na dobu určitou nebo neurčitou. Smlouvu na dobu určitou totiž nebude možné vypovědět bez smluvní pokuty. Jakou výpovědní lhůtu má dodavatel nastavenu ve smlouvě? Většinou činí tři měsíce. Více najdete v článku Jak změnit dodavatele plynu.

Malý a neznámý dodavatel může nabízet bezkonkurenční cenové nabídky. Pak ale po měsíci přestane plyn dodávat a zvedat telefony. Přečtěte si recenze a zkušenosti jiných klientů. Solidní dodavatelé energií také podepsali dobrovolný etický kodex, který vytvořil Energetický regulační úřad.

Srovnání dodavatelů plynu

Innogy

Společnost innogy je německý energetický gigant působící po celé Evropě. V roce 2016 se odštěpila od firmy RWE. V Česku je jedním z předních dodavatelů plynu pro domácnosti a společnosti. Pro svou velikost si může dovolit nabídky pro různé typy zákazníků.

Pobočky innogy naleznete po celé České republice. Lze se jim také bezplatně dovolat či je kontaktovat přes webové stránky nebo aplikaci innosvět. Z hlediska servisu pro zákazníky je společnost dostupná 24 hodin denně.

Zákazníci mohou využívat aplikaci innosvět, ve kterém mají odhad vyúčtování a přehled plateb. Lze si přes ni upravovat výši záloh. Innogy také poskytuje slevový program pro různé zboží a zákaznickou kartu pro získání slev u vybraných partnerů.

Bohemia Energy

Bohemia Energy je český alternativní dodavatel plynu a elektřiny. Má přes 1,2 milionu zákazníků. Svou cenu určuje dynamicky podle vývoje trhu a nabídky dominantních dodavatelů. Nabízí tři produkty Plyn Klasik, Energie A ++ (ceny určovány vývojem trhu) a Start ++ (prvních 12 měsíců fixní cena).

ČEZ

ČEZ je dominantním výrobcem energie v České republice. Zaměřuje se především na výrobu a dodávání elektřiny, avšak dodává také plyn. Mezi dodavateli patří k těm dražším. Nabízí však různé možnosti uzavření smlouvy (na rok, dva, tři nebo na dobu neurčitou).

Zákazník si může vybrat i další služby. Lze si například sjednat pravidelný servis plynového kotle. Pomocí mobilní aplikace lze kontrolovat množství spotřeby.

E.ON

E.ON se zaměřuje spíše na elektřinu, dodává však také plyn zejména na jihu Čech a Moravy. Nabízí tři varianty smlouvy, na rok bez garance fixní ceny, na dva roky s garancí stálé ceny a tři roky s kontrolou kotle a spalinových cest v ceně.

Společnost provozuje kvalitní zákaznický servis. Lze s nimi komunikovat online pomocí aplikace. Poskytuje také různé slevy.

Další dodavatelé plynu

Mezi další dodavatele plynu v ČR patří:

  • CENTROPOL
  • Elimon plyn
  • LAMA energy plyn
  • Pražská plynárenská
  • PRE