Přemýšlíte o posílání peněz do zahraničí a slyšeli jste o Western Union, ale nevíte přesně, jak to funguje? Nebo chcete porovnat poplatky a směnné kurzy s ostatními poskytovateli?Představíme vám, jak funguje Western Union, podrobně se podíváme na jeho poplatky a směnné kurzy, prozkoumáme dostupnost poboček Western Union po celém světě a můžete si také přečíst recenze na Western Union od lidí, kteří tuto službu převodu peněz využili.

Co je Western Union

Western Union je americká společnost se sídlem v Coloradu, která provozuje finanční služby po celém světě. Byla založena v 19. století s cílem monopolizovat telegrafické služby. Telegram s ní ale už od roku 2006 nepošlete. Její hlavní službou je nebankovní převod peněz, kdy transakce proběhne během několika minut.

Western Union funguje ve 200 zemích, kde má přes půl milionu poboček. Převody lze provádět v téměř 130 měnách. Společnost se snaží být světovým leaderem nebankovních finančních operací. Chlubí se, že v roce 2018 dokázala provést přes 800 milionů převodů peněz, 34 za vteřinu.

Na českém trhu zastupuje Western Union firma InterCash s.r.o. Kontakt naleznete zde.

Proč používat Western Union

Chcete poslat peníze do zahraničí, jenže příjemce nemá zřízený bankovní účet? Byly vám na dovolené ukradeny kreditní karty nebo vám došly finanční prostředky a potřebujete, aby vám rodina urychleně poskytla nějakou vyšší částku? K řešení těchto situací se hodí služba Western Union. Pojďme se podívat, jak funguje.

Western Union je společnost, která poskytuje finanční a komunikační služby, zejména převod peněz. Její služby jsou dostupné téměř po celém světě.

Jak funguje Western Union

Western Union zajišťuje expresní zasílání peněz buď v hotovosti nebo online. Poslat peníze můžete jak do zahraničí, tak po České republice.

 1. Posílání peněz: Můžete poslat peníze přes Western Union buď osobně na pobočce nebo online. Pokud posíláte peníze osobně, musíte vyplnit formulář, dát peníze a poplatek za službu obsluze a sdělit jméno a místo, kde příjemce peníze obdrží. Pokud posíláte peníze online, musíte vytvořit účet, zadat své platební informace a informace o příjemci, včetně toho, jak chce příjemce peníze obdržet.
 2. Příjem peněz: Příjem peněz přes Western Union je také jednoduchý. Pokud očekáváte peníze, musíte znát kontrolní číslo transakce (MTCN), které by měl odesílatel sdělit. S tímto číslem můžete jít na pobočku Western Union, kde vyplníte formulář a ukážete svůj občanský průkaz. Pokud vám byly peníze zaslány na váš bankovní účet, měly by tam dorazit v závislosti na zvoleném režimu převodu.
 3. Poplatky: Za služby Western Union se platí poplatky. Ty se mohou lišit v závislosti na zemi, částce, způsobu odeslání a příjmu peněz.
 4. Bezpečnost: Western Union má několik bezpečnostních opatření, které chrání vaše peníze. Například kontrolní číslo transakce (MTCN) je jedinečné pro každou transakci a je potřeba ho znát, aby se daly peníze vybrat.
 5. Služby: Kromě převodu peněz nabízí Western Union také služby jako jsou platby účtů, nákup dárkových karet a další.

Jak poslat peníze přes Western Union

western union posílání peněz

Zdroj: https://www.westernunion.com/cz/cz/how-to-send-money-online.html

Poslání peněz přes Western Union je relativně jednoduchý proces. Peníze můžete poslat online skrze webové stránky či mobilní aplikaci anebo osobně přes jakoukoli pobočku Western Union.

Někdy je potřeba poslat peníze skutečně urgentně. Pobočky mohou být zrovna zavřené, nebo se vám zrovna nehodí na ně chodit. Western Union však nabízí i převody online, které můžete uskutečňovat kdykoliv, pokud u sebe máte své platební karty a internetové připojení.

K zaslání financí přes internet se musíte zaregistrovat do aplikace Western Union. Registrace je zdarma. Uvedete jméno příjemce. Zadáte zemi, do které peníze posíláte, částku a metodu vyzvednutí. Zde záleží na zemi, do které se peníze posílají. Kromě vyzvednutí na pobočce existuje možnost poslat peníze na účet příjemce nebo na jeho mobilní telefon.

Zaplatit můžete pomocí karty Visa, Maestro nebo MasterCard. Během roku můžete poslat maximálně 1 000 euro, aniž by společnost ověřovala vaši totožnost.

Po zaplacení obdržíte e-mail, ve kterém bude uvedeno kontrolní číslo, které musí příjemce uvést při vyzvednutí na pobočce.

Převod peněz přes webové stránky nebo mobilní aplikaci Western Union

 1. Vytvořte si účet na webových stránkách Western Union nebo v mobilní aplikaci. Budete potřebovat platný e-mail a některé osobní informace.
 2. Po přihlášení vyberte možnost „Poslat peníze“.
 3. Zadejte údaje o příjemci, včetně jeho jména a místa, kde se nachází.
 4. Vyberte, jak budou peníze doručeny. Můžete je poslat na bankovní účet příjemce nebo na pobočku Western Union, kde si je příjemce může vyzvednout.
 5. Vyberte způsob platby. Můžete platit pomocí bankovního účtu, debetní nebo kreditní karty.
 6. Ověřte všechny údaje a potvrďte transakci.
 7. Po odeslání peněz získáte kontrolní číslo transakce (MTCN), které byste měli sdělit příjemci, aby mohl peníze vybrat.

Podívat se můžete na video, které vám ukáže, jak jednoduché je poslat peníze skrze mobilní aplikaci Western Union.

Převod peněz osobně na pobočce Western Union

Na pobočce zaplatíte v hotovosti v českých korunách částku, kterou chcete odeslat. Musíte uvést jméno příjemce a zemi doručení. Musíte předložit občanský průkaz a uvést své telefonní číslo.

Do několika minut jsou peníze připraveny k vyplacení v dané zemi. Příjemce si může peníze v místní měně vybrat na jakékoliv pobočce. Pro výběr musí znát jméno odesílatele, kolik peněz má přijít a z jaké země. Musí také uvést kontrolní číslo peněžního převodu, které mu sdělí odesílatel. Při výběru také musí předložit průkaz totožnosti a uvést své telefonní číslo.

 1. Najděte nejbližší pobočku Western Union.
 2. Vyplňte formulář pro odeslání peněz. Budete muset uvést jméno příjemce, místo, kam peníze posíláte, a jak chcete, aby příjemce peníze obdržel.
 3. Předejte formulář a peníze, které chcete poslat, spolu s poplatkem za převod, obsluze na pobočce.
 4. Získáte potvrzení s kontrolním číslem transakce (MTCN), které byste měli sdělit příjemci, aby mohl peníze vybrat.

Pobočky Western Union v ČR

Společnost Western Union v České republice provozuje firma InterCash s.r.o., která je jejím oficiálním zástupcem.

Pokud nechcete převádět peníze online, musíte se dostavit na některou z poboček. Mezi partnery, se kterými spolupracuje, patří Česká pošta s.p., Tipsport a mnoho dalších. Partner Western Union může být směnárna, trafika nebo večerka.

Praha má takových poboček 102, Brno 36, Ostrava 28, Plzeň 20. Koncentrují se spíše ve větších městech, kde žijí cizinci. Například Zlín má pouze 4 pobočky.

Konkrétní pobočky včetně poboček Českých pošt lze nalézt na stránkách Western Union i s mapou, která ukazuje, kde je přesně najít.

Je tedy jisté, že najdete pobočku Western Union nejen v Praze, Brně, Plzni, Ostravě, ale i ve vašem vlastním městě.

Poplatky za převod se mohou lišit v závislosti na částce, zemi a způsobu převodu.

Jak dlouho trvá převod peněz s Western Union

Pokud odesíláte peníze s možností osobního vyzvednutí, budou k dispozici během několika minut na pobočkách po celém světě.

Western Union také nabízí převody peněz přímo na bankovní účty, ale tato služba není dostupná ve všech zemích. V případě posílání peněz online je možné, že doba převodu bude několik pracovních dní.

Zajímavosti a historie Western Union

Western Union byla založena v roce 1851 jako telegrafická společnost s názvem The New York and Mississippi Valley Printing Telegraph Company. Společnost byla založena Ezrou Cornellom, jedním ze zakladatelů Ivy League Cornell University. Jméno bylo změněno na The Western Union Telegraph Company o pět let později, v roce 1856, odkazující na sloučení několika telegrafických společností.

V roce 1861 dokončila Western Union první transkontinentální telegrafickou linku, což bylo velké technické i logistické úspěchy pro tu dobu. Tato linka umožnila rychlou komunikaci mezi východem a západem Spojených států.

V roce 1871 začala společnost nabízet službu převodu peněz, která se postupně stala stěžejním produktem společnosti. Tato služba využívala telegrafickou síť společnosti k přenosu informací o transakcích.

V roce 1884 byla Western Union jednou z 11 původních společností zařazených do indexu Dow Jones Transportation Average.

Během 20. století se společnost rozšířila do dalších oblastí, včetně telefonních služeb, komerčních mezibankovních systémů a dokonce i satelitních komunikací.

V roce 1980 se společnost Western Union přesunula do finančních služeb, když zahájila provoz prvního komerčně úspěšného satelitu pro komunikaci, Westar 1.

V roce 2006 se Western Union oficiálně zbavila svých telegrafických služeb a soustředila se plně na služby převodu peněz. Od té doby se společnost zaměřila na digitalizaci svých služeb a rozšiřování globálního dosahu.

Ačkoli byla cesta společnosti Western Union po celá desetiletí plná výzev, dokázala se přizpůsobit a přežít v dynamicky se měnícím technologickém a finančním prostředí. Její služby převodu peněz jsou nyní k dispozici ve více než 200 zemích a teritoriích po celém světě.

Převod peněz přes Western Union

Ačkoli je Western Union pohodlný způsob, jak posílat peníze, měli byste být opatrní při posílání peněz lidem, které neznáte, protože jednou odeslané peníze nelze obvykle získat zpět.

Poplatky Western Union

převod peněz western union poplatky

Western Union kalkulačka

Na stránkách Western Union je k nalezení kalkulačka, která vám ukáže, kolik peněz v lokální měně získá po převodu příjemce. Zadat lze však částku pouze v eurech.

Poplatky za převody na pobočce se odvíjejí od výše odeslané částky a cílové země. Ceník pro zasílání peněz z České republiky lze nalézt na stránkách společnosti InterCash s.r.o.

Srovnání Western Union s konkurencí

Při posílání 10 tisíc Kč do USA s Western Union dorazí 443.76 USD. Pokud byste využili službu Wise, pak dorazí 453.36 USD. S Wise ušetříte přibližně 10 dolarů při posílání deseti tisíc korun.

Western Union má sice na oko nižší poplatky, ale pro klienta je méně výhodný, protože nepracuje se středovým kurzem. Kurz uměle navýší a tak je převod peněz pro nás dražší. Pokud budete posílat vyšší částky, využijte raději Wise.

PoskytovatelCelkem zaplatíteDo USA dorazíPoplatek již započtenýSměnný kurz
Western Union10 000 CZK443.76 USD49 CZK0.0446
Wise10 000 CZK453.36 USD56.53 CZK0.045594

LEVNĚJŠÍ PŘEVOD S WISE

Směnné kurzy a poplatky na stránkách Western Union a Wise. Poplatky a směnné kurzy se mohou měnit a nemusí odpovídat uvedeným hodnotám.

Převod CZK na EUR

Při převodu 10 tisíc Kč na Eura s Western Union dorazí 412.14 EUR. Pokud byste využili službu Wise, pak dorazí 419.53 EUR. S Wise ušetříte přibližně 7 EUR při posílání deseti tisíc korun. Pokud budete posílat vyšší částky, využijte raději Wise.

PoskytovatelCelkem zaplatíteEUR dorazíPoplatek již započtenýSměnný kurz
Western Union10 000 CZK412.14 EUR49 CZK0.0414
Wise10 000 CZK419.53 EUR53.96 CZK0.0422

Pozor na podvody s Western Union

Pro jednoduchost svého používání se Western Union stala nejednou prostředkem pro praní špinavých peněz či nenápadného financování teroristů. Stala se také oblíbeným způsobem jak lákat peníze skrz internetové spamy.

Určitě jste někdy dostali zprávu o zemřelém boháčovi, jehož jste vzdálenými dědici, ale nejprve musíte poslat určitou částku, aby mohly být zaplaceny notářské poplatky. Nebo máte zkušenosti s e-mailem, kde vás prosila o finanční pomoc krásná dívka v nesnázích. Tito podvodníci pak chtějí, abyste poslali peníze právě přes Western Union.

Banální leč velmi důležitá rada proto zní: Nikdy byste neměli posílat peníze někomu, koho jste osobně neviděli.

Jak zrušit převod s Western Union

Pokud chcete zrušit převod, musíte kontaktovat pobočku, ze které jste peníze poslali. Vrácení peněz lze dosáhnout pouze, pokud si je dosud nevyzvedl příjemce.

Recenze Western Union a zkušenosti

western union recenze

Portál TrustPilot sumarizuje recenze na téměř jakoukoli firmu a službu po celém světě. Podívat se tak můžete i na recenze Western Union a jednotlivé zkušenosti lidí, kteří posílání peněz přes WU ohodnotili.

Western Union má hodnocení 3.9 (z maximálních 5), což není špatné, ale zároveň to není výborné. Podívat se můžete na alternativní služby k Western Union, zda nebudou pro váš případ lepší, výhodnější, levnější a možná rychlejší.

Alternativy Western Union

Název služby Rok založení Oblíbenost
MoneyGram 1940 Velmi populární
Wise (dříve TransferWise) 2011 Velmi populární
Revolut 2015 Středně populární
PayPal 1998 Velmi populární
Skrill 2001 Středně populární
Payoneer 2005 Středně populární
Xoom (PayPal) 2001 Středně populární
Remitly 2011 Středně populární

Mezinárodní převod peněz s Wise

Využijte multiměnový účet Wise, který poskytuje převod měn za středový kurz. Máte možnost držet až 50 různých měn (včetně CZK, EUR, CHF, USD, GBP). Díky debetní kartě Wise můžete navíc platit v zahraničí bez nadbytečných poplatků. Wise nabízí své služby zdarma a při odesílání peněz do zahraničí si účtuje nízké a transparentní poplatky. Tento způsob převodu peněz je levnější než prostřednictvím banky v ČR.

ZDARMA VYZKOUŠET WISE

Pokud chcete poslat peníze do zahraničí anebo ze zahraničí do ČR a převod nemusí být do druhého dne, doporučujeme nejvýhodnější převod přes Wise. Anebo se podívejte na kompletní srovnání online služeb pro převod peněz.