Chcete poslat peníze do zahraničí, jenže příjemce nemá zřízený bankovní účet? Byly vám na dovolené ukradeny kreditní karty nebo vám došly finanční prostředky a potřebujete, aby vám rodina urychleně poskytla nějakou vyšší částku? K řešení těchto situací se hodí služba Western Union. Pojďme se podívat, jak funguje.

Co je Western Union?

Western Union je americká společnost se sídlem v Coloradu, která provozuje finanční služby po celém světě. Byla založena v 19. století s cílem monopolizovat telegrafické služby. Telegram s ní ale už od roku 2006 nepošlete. Její hlavní službou je nebankovní převod peněz, kdy transakce proběhne během několika minut.

Western Union funguje ve 200 zemích, kde má přes půl milionu poboček. Převody lze provádět v téměř 130 měnách. Společnost se snaží být světovým leaderem nebankovních finančních operací. Chlubí se, že v roce 2018 dokázala provést přes 800 milionů převodů peněz, 34 za vteřinu.

Na českém trhu zastupuje Western Union firma InterCash s.r.o. Kontakt naleznete zde.

Jak fungují převody peněz s Western Union?

Western Union zajišťuje expresní zasílání peněz buď v hotovosti nebo online. Zaměřme se nyní na převody na pobočkách.

Poslat peníze můžete jak do zahraničí, tak po České republice. Na pobočce zaplatíte v hotovosti v českých korunách částku, kterou chcete odeslat. Musíte uvést jméno příjemce a zemi doručení. Musíte předložit občanský průkaz a uvést své telefonní číslo.

Do několika minut jsou peníze připraveny k vyplacení v dané zemi. Příjemce si může peníze v místní měně vybrat na jakékoliv pobočce. Pro výběr musí znát jméno odesílatele, kolik peněz má přijít a z jaké země. Musí také uvést kontrolní číslo peněžního převodu, které mu sdělí odesílatel. Při výběru také musí předložit průkaz totožnosti a uvést své telefonní číslo.

Jak poslat peníze online?

Někdy je potřeba poslat peníze skutečně urgentně. Pobočky mohou být zrovna zavřené, nebo se vám zrovna nehodí na ně chodit. Western Union však nabízí i převody online, které můžete uskutečňovat kdykoliv, pokud u sebe máte své platební karty a internetové připojení.

K zaslání financí přes internet se musíte zaregistrovat do aplikace Western Union. Registrace je zdarma. Uvedete jméno příjemce. Zadáte zemi, do které peníze posíláte, částku a metodu vyzvednutí. Zde záleží na zemi, do které se peníze posílají. Kromě vyzvednutí na pobočce existuje možnost poslat peníze na účet příjemce nebo na jeho mobilní telefon.

Zaplatit můžete pomocí karty Visa, Maestro nebo MasterCard. Během roku můžete poslat maximálně 1 000 euro, aniž by společnost ověřovala vaši totožnost.

Po zaplacení obdržíte e-mail, ve kterém bude uvedeno kontrolní číslo, které musí příjemce uvést při vyzvednutí na pobočce.

Kde najít pobočky?

Pokud nechcete převádět peníze online, musíte se dostavit na některou z poboček. Těch je velké množství po celé České republice.

Agent Western Union může být směnárna, trafika nebo večerka. Službu však nabízí také zhruba třetina všech poboček České pošty. Praha má takových poboček 102, Brno 36, Ostrava 28, Plzeň 20. Koncentrují se spíše ve větších městech, kde žijí cizinci. Například Zlín má pouze 4 pobočky.

Konkrétní pobočky včetně poboček Českých pošt lze nalézt na stránkách Western Union i s mapou, která ukazuje, kde je přesně najít.

Kolik převody s Western Union stojí?

Směnné kurzy, které služba používá, jsou odvozovány od kurzů měn na amerických fiskálních trzích. Mohou tak být výhodnější než kurzy, které používají banky při převodech na zahraniční účty. Na druhou stranu jsou k službě účtovány vysoké poplatky za převod.

Při převodech online si Western Union účtuje poplatek 4,90 euro za převod. Někteří vydavatelé karet si pak účtují poplatek za využívání služby WU.

Pokud chcete poslat peníze do zahraničí anebo ze zahraničí do ČR a převod nemusí být do druhého dne, doporučujeme nejvýhodnější převod přes TransferWise. Anebo se podívejte na kompetní srovnání online služeb pro převod peněz.

Western Union kalkulačka

Na stránkách Western Union je k nalezení kalkulačka, která vám ukáže, kolik peněz v lokální měně získá po převodu příjemce. Zadat lze však částku pouze v eurech.

Poplatky za převody na pobočce se odvíjejí od výše odeslané částky a cílové země. Ceník pro zasílání peněz z České republiky lze nalézt na stránkách společnosti InterCash s.r.o.

Pozor na podvody!

Pro jednoduchost svého používání se Western Union stala nejednou prostředkem pro praní špinavých peněz či nenápadného financování teroristů. Stala se také oblíbeným způsobem jak lákat peníze skrz internetové spamy. Určitě jste někdy dostali zprávu o zemřelém boháčovi, jehož jste vzdálenými dědici, ale nejprve musíte poslat určitou částku, aby mohly být zaplaceny notářské poplatky. Nebo máte zkušenosti s e-mailem, kde vás prosila o finanční pomoc krásná dívka v nesnázích. Tito podvodníci pak chtějí, abyste poslali peníze právě přes Western Union.

Pokud chcete zrušit převod, musíte kontaktovat pobočku, ze které jste peníze poslali. Vrácení peněz lze dosáhnout pouze, pokud si je dosud nevyzvedl příjemce. Jinak máte smůlu.

Banální leč velmi důležitá rada proto zní: Nikdy byste neměli posílat peníze někomu, koho jste osobně neviděli.

Send this to a friend