Existuje spousta způsobů, jak poslat peníze do zahraničí. Pokud se i vy chystáte k tomuto kroku, výběr správné služby není radno podcenit. Pojďme se podívat na to, jak na převod peněz do zahraničí. Jedním z nejjednodušších způsobů je využití bankovních služeb. Nabízí se ale také varianta převodu peněz Českou poštou či využití Paypal, Wise nebo Revolut.

Převod peněz do zahraničí bankovním převodem

Ať už chcete peníze do zahraničí posílat nebo vás zajímá způsob převodu peněz ze zahraničí na český účet, asi vás vždy jako první napadne převod peněz prostřednictvím banky. Při tom se ale samozřejmě nevyhnete poplatkům. Pozitivní ovšem je, že díky nařízení EU jsou tyto poplatky při zasílání peněz v eurech do zemí EU prakticky nulové. Zasílání či obdržení peněz z ostatních států světa se pak pohybuje v rozmezí od několika desítek korun až po částku 1500 Kč za jednu platbu. Vše záleží pouze na bance, kterou využijete.

Bankovní převod můžete zadat online, nebo na pobočce. A jak dlouho trvá, než peníze obdržíte? Zpravidla je částka na účet příjemce připsána velmi rychle. Pokud ovšem peníze posíláte do států, které nejsou součástí EU, může se celý proces  protáhnout až na dva týdny.

SEPA platby do Evropské unie

Pokud potřebujete peníze zaslat na bankovní účet, který je veden v jedné ze zemí EU, pak vás čeká milé překvapení. V rámci EU jsou totiž využívány SEPA platby, jejichž doručení trvá maximálně tři dny. A jak již bylo zmíněno, zaplatíte za ně maximálně několik korun.

Jednorázová platba skrze internetové bankovnictví

Pokud chcete peníze do zahraničí zaslat pouze jednorázově, stačí, abyste se přihlásili do internetového bankovnictví svého běžného bankovního konta, či se dostavili na přepážku vámi vybrané banky. Tyto služby nabízí oblíbené české banky, do kterých se řadí Moneta, AirBank, Česká spořitelna či ČSOB.

V případě, že hodláte do zahraničí zasílat či ze zahraničí přijímat platby častěji, stojí za zvážení založení speciálního bankovního účtu, jehož výhodou jsou daleko nižší poplatky.

Posílání peněz do zahraničí poštou

Zaslat peníze do zahraničí lze také dalšími, nebankovními způsoby. Jedním z nich je třeba využití služeb České pošty. Ta nabízí několik možností.

Poštovní poukázka

Prostřednictvím poštovní poukázky Z/A je možné zaslat peníze v hotovosti na bankovní účet příjemce. Nebo lze využít poštovní poukázku Z/C a poslat do zahraničí hotovost. Obě z těchto variant, které provozuje sama Česká pošta, jsou ale využitelné pouze v několika zemích. Dalším negativem je také čas. Převod peněz do zahraničí prostřednictvím pošty totiž trvá zpravidla jeden až dva týdny.

Služeb České pošty není možné využít pro zaslání peněz do Ameriky ani Asie, s výjimkou Vietnamu. Tato služba však nepokryje ani všechny státy Evropy. Poplatek se zde pohybuje v rozmezí od 100 do 155 Kč podle výše zasílané částky.

Další variantou, kterou Česká pošta nabízí, je využití služby jejího aliančního partnera Western Union.

Peněžní převody s Western Union

Na pobočce České pošty, online, či na pobočce Western Union můžete zaslat do zahraničí jakoukoliv částku. Ta je přijímána v české měně a je přepočítávána kurzem Western Union. Peníze lze bez problému zaslat kamkoliv po světě. Není k tomu potřeba bankovní účet a samotná transakce netrvá příliš dlouho.

Pokud potřebujete peníze zaslat co nejdříve, pak je možné je poslat kreditní či debetní kartou online. Po jejich odeslání si je do několika minut může příjemce vyzvednout na jakékoliv pobočce Western Union.

Převod peněz do zahraničí skrze nebankovní služby

Dalším způsobem, jak převést peníze, je využití nebankovních služeb. Mezi nejoblíbenější patří služby Transferwise nebo např. Paypal. Převod peněz je rychlý a zpravidla ušetříte i na poplatcích. Jaké další výhody nabízí?

Wise, přejmenovaný TrasferWise

Velmi snadnou variantou zasílání či obdržení peněz je také prostřednictvím služby Wise. Nejenže platbu můžete odeslat doslova v několika minutách a příjemce na ni ani nebude dlouho čekat, jsou zde také velmi nízké poplatky, které jsou doplněny férovým kurzem. Ať tedy budete posílat jakoukoliv částku, zpravidla se vám směna za vybraný kurz vyplatí. 

Vyzkoušet Wise zdarma

Paypal

Velmi jednoduchou variantou zaslání či přijmutí peněz ze zahraničí je využití PayPal. Za výhodných podmínek jsou zde nabízeny služby pro osobní i firemní využití. Peníze můžete zaslat prakticky okamžitě a komukoliv po celém světě. Stačí si bezplatně založit účet a pak jednoduše zaslat peníze příjemci.

Při zasílání peněz prostřednictvím PayPal nemusíte řešit, zda má příjemce PayPal účet. Ten si může založit až při obdržení emailu se zprávou, že mu byly prostřednictvím PayPal peníze zaslány. Až poté je nutné, aby si příjemce účet založil a následně peníze vybral.