Většina z nás obětuje svůj čas svému zaměstnavateli. V práci trávíme 40 hodin týdně od chvíle, kdy dokončíme školu, do chvíle, kdy máme nárok na důchod, tedy v podstatě celý náš aktivní život. Často nás práce ani nebaví, ale poctivě do ní chodíme, protože potřebuje stálý příjem. Hnutí FIRE je životní styl, díky kterému si můžeme začít užívat život před tím, než budeme staří a upracovaní.

Existuje spousta nápadů a návodů, jak vydělat peníze, jak vydělat 5000 korun denně anebo 50 tisíc korun měsíčně, avšak naším cílem by nemělo být jen vydělávání peněz, ale nastavení určité životní úrovně a priorit – nejen pracovních, ale také osobních. Život není práce a už vůbec ne peníze.

Co je FIRE?

Zkratka FIRE je z anglického slovního spojení Financial Independence, Retire Early, tedy finanční nezávislost, brzký odchod do důchodu.

Jde o hnutí lidí, kteří se snaží získat finanční svobodu, aby nemuseli trávit osm hodin denně v práci, ale mohli brzy dělat to, co je baví. Cílem je našetřit si určitou částku a vytvořit si pasivní příjem, ze kterých budou hrazeny životní náklady.

Historie hnutí FIRE

O popularitu FIRE se zasloužil Kanaďan Peter Jonathan Adeney. S povoláním softwarového inženýra odešel do důchodu ve třiceti letech. Byl znechucený konzumem a neustálým stěžováním kolegů na to, co si vše nemohou dovolit, ačkoliv si zrovna koupili další auto. Finanční nezávislosti podle svých slov dosáhl tak, že žil velmi skromný život než jeho vrstevníci a úspory vložil do konzervativního indexového fondu. Jeho blog Mr Money Mustache inspiroval mnoho dalších. Např. blog Chief Mom Officer se zaměřuje na dosahování finanční nezávislosti pracujících matek, blog Our Next Life, který popisuje, jak si užívá předčasný důchod ve čtyřiceti letech manželský pár, atd.

Druhy hnutí FIRE

Existuje mnoho způsobů, jak dosáhnout finanční nezávislosti od extrémního šetření, budování podnikání až po výnosné leč riskantní investice.

Lean FIRE prosazuje skromný život a minimalismus. Základní metodou pro dosažení finanční nezávislosti je úspora peněz. Předpokládá se, že i v předčasném důchodu budete žít za minimum.

Fat FIRE po svých vyznavačích nechce tolik obětí. Klidně si sem tam mohou zajít do restaurace, ale musejí počítat s tím, že finanční nezávislost získají později. Předpokladem je také, že mají vyšší než průměrný příjem.

Člověk praktikující tzv. Barista FIRE nechce odejít úplně z pracovního trhu. Místo toho se snaží uspořit tolik peněz, aby se po dosažení finanční nezávislosti mohl věnovat kariéře, ve které toho sice tolik nevydělá, ale která ho bude bavit. Např. si otevře kavárnu.

Jak dosáhnout finanční nezávislosti?

Finanční svoboda může být dosažena různými způsoby. Záleží pouze na vás, kolik chcete obětovat při akumulaci majetku. Můžete se snažit o šetření, budování pasivních příjmů (např. z pronájmu nebo z dividend), podnikání a následný prodej firmy či investování.

Na počátku byste si měli ujasnit, co je vlastně vaším cílem. Kdy chcete získat pracovní nezávislost, kdy nebudete muset „makat“ na plný úvazek? Jaké jsou vaše současné příjmy? A co výdaje? Jaký životní standard si chcete udržet? Máte nějaké příjmy mimo zaměstnání, které vám zůstanou? Víte, jak investovat a zhodnocovat peníze?

Poté, co si stanovíte, čeho chcete dosáhnout, si můžete vybrat některý z FIRE přístupů. Nezapomeňte si současně průběžně kontrolovat, jak při získávání finanční nezávislosti postupujete.

Dluhy jsou zakázány

Žít si nad poměry je přímý opak filosofie hnutí FIRE. Každého však mohou potkat nečekané výdaje. Ty by však měly být kryty z úspor, rozhodně ne ze spotřebitelských půjček. Ideálně byste si neměli ani brát hypotéku. Mnoho vyznavačů FIRE žije v nájemním bydlení.

Snižování nákladů a šetření ve větší míře

Jedna z hlavních hodnot hnutí FIRE je skromnost. Nemůžete chodit jíst do restaurace, mít zbytečná předplatné, která nevyužíváte, a čekat, že si našetříte. Začít šetřit by se ale mělo chytře. Měli byste zkontrolovat, zda někde zbytečně nepřeplácíte. Změna pojistné smlouvy, výměna operátora s nevýhodným tarifem, založení bankovního účtu bez poplatků, i to jsou způsoby jak snížit výdaje.

Stanovte si, kolik peněz chcete měsíčně ušetřit. Lepší je začít s menší částkou a postupně ji zvyšovat. Nerealistické cíle nesplníte a ještě vás to odradí.

Zvyšování příjmů

Čím větší budete mít příjmy, tím dříve dosáhnete finanční nezávislosti. Avšak začít pracovat víc hodin týdně není to, co by hnutí FIRE prosazovalo. Pokud si chcete vydělat vedlejším úvazkem, mělo by se jednat o činnost, která je zároveň vaše hobby (pro většinu FIRE fanatiků jde o psaní blogů).

Příjmy můžete zvýšit také tím, že začnete investovat část svých úspor. Vaší metou by mělo být vybudování pasivního příjmu, který bude generovat peníze i potom, co odejdete ze zaměstnání.

FIRE: kolik musím našetřit?

Pro získání finanční nezávislosti je potřeba mít dostatečnou finanční úsporu, abychom nemuseli nadále pracovat na plný úvazek. Většinou se uvádí, že by částka měla odpovídat třicetinásobku ročních výdajů, které by měly být vloženy do investičních fondů. Vaše portfolio by mělo ročně růst kolem 7 % s tím, že inflace zároveň roste ročně o 3 – 7 procentních bodů. V roce 2024 je inflace v České republice na úrovni 4 – 7%.

Kolik peněz musíte přesně naspořit, záleží na tom, kdy chcete FIRE provést, jakou životní úroveň si chcete udržet a zda máte ještě vedlejší příjmy.

Je hnutí FIRE jen pro vyvolené?

FIRE je často kritizováno jako metoda, kterou mohou aplikovat pouze lidé s vysokými příjmy typu programátorů. Pokud máte příjmy, které sotva pokryjí vaše náklady, pravděpodobně nikdy nenašetříte tolik, abyste si mohli dovolit nepracovat.

I pokud se vám ale nepovede dosáhnout skutečné finanční nezávislosti, jsou některé zásady FIRE vhodné pro každého. Pokud si osvojíte mít přehled o svých příjmech a výdajích, zjistíte, kde ušetřit a pustíte se do nerizikových investic, vyhnete se dluhům a něco si naspoříte.

Hnutí FIRE se snaží lidi přimět myslet na budoucnost a na plnění snů. V případě, že byste v práci nebyli spokojení, budete mít možnost z ní dát výpověď a mít čas hledat si jinou, která vás bude více bavit.