Mobilní aplikace na správu financí? Ano! A už dávno nejde jen o obsluhu bankovního účtu. Finanční aplikace umí mnohem více. Hlídají rozpočet, archivují účtenky, evidují záruční dobu nebo vás upozorní na rizika přečerpání limitu výdajů. Moderní správu financí ocení jednotlivci, společně hospodařící partneři i drobní podnikatelé, živnostníci i digitální nomádi. Které aplikace si získaly popularitu?

Správa financí zkrotí naše výdaje

Zamysleli jste se někdy nad tím, které peníze utratíte rychleji?

Ty, které máte v peněžence v hotovosti nebo ty, které máte na bankovním účtu a k placení používáte kartu?

Kdo nevěří, že se rychleji utrácejí peníze na bankovním účtu, ačkoliv by se jednalo o stejnou částku, jakou budete mít v peněžence, může si to malým testem vyzkoušet.

Jeden měsíc vybrat celou hotovost z účtu a platit hotově, druhý měsíc ponechat peníze na účtu a platit platební kartou.

Věřte nebo ne, je to tak, že když máme peníze v hotovosti, máme tendenci být opatrnější na výdaje, než když platíme kartou. Bezhotovostní výdaje se hlídají mnohem hůře a hůře se krotí i nákupní vášně při online objednávkách.

Jak zkrotit výdaje a jak si ohlídat rozpočet? Pomohou vám finanční aplikace. Finanční aplikace jednoduše stáhnete do mobilního telefonu a používáte je pro správu osobních financí.

Mobilní aplikace pro správu financí

Populární mobilní aplikace jsou volně ke stažení nebo k dispozici za drobný, jednorázový poplatek. Obvykle fungují na platformách iOS a Android. Někdy je základní verze zdarma a pro více funkcí si musíte zakoupit placenou verzi. Pro základní přehled o výdajích a správu rodinných financí jistě stačí free verze.

Wallet

Pravděpodobně jedna z nejvíce oblíbených aplikací. Zrodila se v České republice. Pro Android už má více než milion stažení.

Můžete si do ní zapisovat příjmy a výdaje, plánovat limit výdajů, a to dokonce i pro různé kategorie výdajů, sestavit si rozpočet. Ukáže vám základní finanční přehled. Můžete si ji propojit s účty ČS, ČSOB, RB, Fio Banky, mBanky a mnoha dalších. Zůstatky na účtech se vám poté zobrazí najednou a není třeba přihlášení do každé ze zmíněných bank.

Wallet je výborná v tom, že umí sdílet jeden účet s více uživateli, což oceníte, pokud žijete ve společné domácnosti nebo například při společném podnikání více obchodních partnerů.

Aplikace je velmi přehledná, má hezkou grafiku a je jednoduchá na ovládání. Umožňuje archivaci účtenek i s poznámkami o záruční době, umí spravovat více měn.

Nevýhodou je, že některé funkce jsou dostupné pouze s placenou verzí programu. V základní verzi není možné propojení s bankami ani exporty přehledů do pdf nebo Excelu.

Spendee

Spendee si je s Wallet velmi podobná. Také vám roztřídí výdaje, hlídá rozpočet a umožňuje propojení s více bankami. Ke všem přehledům jsou k dispozici infografiky a interaktivní grafy. I Spendee umožňuje sdílení účtu s ostatními členy rodiny. Oproti Wallet má propracovanější design. Umožňuje archivaci vyfocených účtenek a podporuje export do Excelu.

Nevýhodou je, že nemá možnost pdf exportu. V placené verzi je k dispozici za 2 nebo za 3 dolary a každá s placených verzí zpřístupní další funkce.

Monefy

Monefy vypadá nádherně a snadno se ovládá. Výdaje jsou vizuálně roztřízeny a snadno získáte přehled o skladbě útraty. Výhodou aplikace je dostupnost zdarma, a to pro všechny funkce. Monefy umožňuje spravovat více měn a je možná synchronizace přes Google disk nebo Dropbox.

Nevýhodou je, že aplikace je v angličtině a neumožní nastavení trvalých plateb.

My Budget Book

Kdo si zvyknul na evidenci příjmů a výdajů v Excelu a hledá jen jednoduchou aplikaci se strohým a čistým designem, zalíbí se mu My Budget Book. Má snadné ovládání a přehlednou správu financí. Nevýhodou je, že si i základní verzi budete muset zaplatit. Za stažení aplikace zaplatíte necelých 80 Kč.

Money Manager Expense & Budget

Money Manager Expense & Budget je rovněž velmi populární aplikace. Google Play eviduje více než 5 milionů stažení. Umožňuje kompletní správu financí.

Nevýhodou je, že je dostupná pouze pro Android.

eÚčty.cz

Další aplikace, která je dostupná zdarma. Jedná se o ryze českou aplikaci a je možné pracovat s aplikací i v off-line režimu. Umožňuje správu účtu několika uživatelům. Výhodou eÚčty.cz je to, že má i webové rozhraní. Je přehledná a s hezkým designem, umožňuje spravovat více měn.

Nevýhodou je, že neumožňuje fotografování a archivaci účtenek.

Finanční technologie neboli FinTech, jsou tu, aby vám pomohly ohlídat měsíční rozpočet. Kromě správy financí online vám ukáží strukturu výdajů, hlídají záruční lhůty a umožní spravovat účty různých banka na jednom místě. Aplikace pro správu financí online je cesta, jak si ohlídat finance i jak rychleji obsluhovat internetové bankovnictví. Některé aplikace umožňují i mikroinvestice nebo různé formy penzijního spoření, které je stále pro většinu českých občanů atraktivní.

RIXO

Rixo vám zkontroluje vaše pojistné smlouvy a navrhne, zda při současných podmínkách neexistují výhodnější varianty. Přestože se nejedná přímo o aplikaci na správu financí, zařadili jsme se tuto službu, protože vám dokáže ušetřit peníze. Rixo je online a zdarma.