Stále stoupající cena kryptoměny bitcoin v současnosti láká tradiční i institucionální investory, kteří dříve vkládali finanční prostředky do konzervativnějších a jistějších nástrojů zhodnocení peněz, jako jsou akcie, dluhopisy, směnky nebo podílové listy. Aktuální doba, kdy centrální banky ve spojení s vládami tisknou obrovské množství peněz, získává Bitcoin větší pozornost, protože má protiinflační vlastnosti. Kryptoměna Bitcoin má více výhod, ale má taky nevýhody. Pokud se rozhodnete investovat do kryptoměn, konkrétně bitcoinu, měli byste znát i možná rizika.

Výhody kryptoměny Bitcoin

Není divu, že se digitální měna bitcoin těší zájmu investorů, jako investiční nástroj totiž oproti tradičním investicím poskytuje určité výhody.

Likvidita

Bitcoin je pravděpodobně jedním z nejlikvidnějších investičních aktiv díky globálním obchodním platformám, online burzám a dalším způsobům zprostředkování. Bitcoin můžete snadno vyměnit za hotovost nebo aktiva, jako je zlato, s neuvěřitelně nízkými poplatky.

Nižší riziko inflace

Na rozdíl od světových měn, které jsou regulovány centrálními orgány, jako je vláda či banka, jsou bitcoiny imunní vůči inflaci. Systém blockchain je nekonečný, a proto se nemusíte bát, že vaše digitální ztratí svou hodnotu následkem inflace.

Nové příležitosti

Obchodování s bitcoiny a kryptoměnami je relativně nové, ačkoliv se dnes virtuální měny začínají stávat každodenním mainstreamem. Tato novost přináší nepředvídatelné výkyvy v ceně a volatilitě, což může vytvářet příležitosti pro obrovské zisky – ale také ztráty.

Minimalistické obchodování

Obchodování s akciemi vyžaduje, abyste byli držiteli speciálního certifikátu nebo makléřské licence. Obchodování s bitcoiny je minimalistické: jednoduše nakupujte nebo prodávejte bitcoiny z burz a vkládáte je do své peněženky. Bitcoinové transakce jsou také uskutečňovány naprosto okamžitě.  Naproti tomu vyřizování uskutečněného nákupu či prodeje akcií může trvat dny, nebo dokonce týdny.

Registrace na kryptoměnovou burzu trvá jen chvilinku a pro určité menší množství nákupu kryptoměn, nemusíte ani provádět ověřování osoby (zasílání fotky občanského průkazu).

Nejoblíbenější kryptoměnovou burzou je pro Čechy burza Binance anebo Coinmate. Obě dvě mají i českou jazykovou verzi, takže se velmi snadno zorientujete.

Využijte tohoto bonusového odkazu na Binance a získejte 10% slevu na poplatky.

Nevýhody Bitcoinu

Bitcoin se klidně v budoucnu může stát hlavní aktér peněžní směny a částečně či zcela nahradit běžné měny. Nicméně existují i některá vážná rizika spojená s investicemi do bitcoinů:

Volatilita

Cena bitcoinu se neustále mění, klesá a stoupá – a to i několikrát denně. S tak nepředvídatelným trhem můžete jen těžko získat dobrou návratnost své investice. Abyste se vyhnuli velkým ztrátám, pečlivě sledujte trh.

Jednou je cena Bitcoinu nahoře a druhý den je minus 20%. Pokud uvažujete o tom, zda se vyplatí investovat do bitcoinu a nevíte kdy je ta správná doba, přečtěte si článek Kdy investovat do bitcoinu.

Hrozba zcizení online

Hackování je velkou hrozbou, které čelí bitcoinový investor. Bitcoinové burzy umožňují nakupovat a prodávat kryptoměny pomocí mobilní aplikace nebo webu, jenže tento online přístup poskytuje hackerům možnost kryptoměnu zcizit.

Nízká míra vnější regulace

Trh bitcoinů v současné době funguje bez zásadních předpisů. Měna není nijak zdaněna a vlády k ní nemají jasný postoj. V důsledku toho hrozí riziko podvodů a zneužití.

Omezené použití

Bitcoin v současné době přijímá pouze několik online obchodníků. Mnoho společností také neuznává bitcoin jako legitimní měnu. Reálné využití bitcoinu – například k nákupu zboží a služeb, je tak stále značně omezené.

Podívejte se na krátké video, které vysvětluje, co je bitcoin a jak funguje.

Rizikové peněženky

K úschově kryptoměn slouží hardwarové či softwarové peněženky. Nicméně ty mohou být buď zcizeny, ztraceny, nebo zničeny.

Pokud se váš pevný disk s peněženkou porouchá nebo virus poškodí váš soubor s nahranou peněženkou, přijdete o všechny své bitcoiny. Rychle se tak z bohatého investora do kryptoměn můžete stát bankrotářem. Stačí k tomu několik sekund, aniž by bylo cesty nazpět.

Představuje bitcoin budoucnost?

Vzhledem k tomu, že bitcoiny do značné míry existují mimo vládní regulaci, představují větší riziko než obchodování se státní měnou a jinými typy aktiv. Bitcoin je však na rozdíl od ostatních aktiv mnohem snazší koupit i prodat.

Pokud se rozhodnete pro bitcoiny, zařaďte je do svého vysoce rizikového portfolia. V krátkodobém horizontu můžete přijít k obrovským ziskům a při poklesu hodnoty hodně ztratit. Bitcoin je stále relativně nová technologie a ani odborníci si nejsou jisti jeho osudem. Jedná se o rizikovou alternativní investici. Nutno ale zmínit, že za posledních 10 let byl Bitcoin nejvíce výnosné aktivum, které přineslo investorům a spekulantům obrovské zisky. Někteří zvolili pro svoji investici jiné kryptoměny než Bitcoin a nutno poznamenat, že jedna skupina výrazně znásobila své zisky, ta druhá skupina bohužel ztratila většinu investovaných prostředků.