Zelená karta je mezinárodní osvědčení o platném pojištění odpovědnosti z provozu vozidla. Jednoduše řešeno, bez zelené karty nesmíte vyjet s automobilem na silnici.
Víte, k čemu slouží zelená karta? Proč se bez ní neobejdete na cestách po zahraničí? A co vám hrozí, když ji zapomenete? A slyšeli jste už, že od července 2020 změní barvu?
Povinné ručení doma a v zahraničí
Každý, kdo vlastní vozidlo, musí uzavřít povinné ručení, a ze zákona tedy musí platit pojistné. Pokud je třetím osobám způsobena provozem vozidla škoda na zdraví a majetku, uhradí ji pojišťovna místo pojistníka. Tak jsou oběti dopravních nehod chráněny před řidiči, kteří by jim jinak nemohli škody zaplatit. Ti, co způsobí nehodu, zase nebudou úplně finančně zruinováni. Jenže, co když nehodu způsobí auto z cizího státu? Jeho majitel přece nebude mít sjednáno pojištění v České republice.
Už v roce 1949 začaly evropské státy řešit problém, jak ověřit, že vlastník zahraničního vozidla má uzavřeno pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou jeho provozem. Vznikl tak systém zelených karet.
Co je zelená karta?
Zelená karta je tedy doklad, kterým řidič v zahraničí prokazuje, že má pojištění odpovědnosti vozidla. Díky ní je oprávněn jezdit autem v cizím státě a nemusí uzavřít místní pojištění.
V českém právu je upravena v zákoně č. 168/1999 Sb., o pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla. Zelenou se nazývá proto, že je natištěna na zeleném papíře a je tedy snadno rozpoznatelná ve všech zemích, které ji uznávají. Oficiální název je také Mezinárodní automobilová pojišťovací karta.
Zelená karta se postupně stala nejen dokladem pro cesty do ciziny, ale i po domovském státě. Od roku 2009 má každý řidič povinnost vozit zelenou kartu s sebou ve vozidle za všech okolností. Pokud policie při dopravní kontrole zjistí, že ji u sebe nemáte, hrozí vám pokuta až 3 000 Kč. Je vhodné s sebou vozit i kopii, kterou v případě nehody předáte policii.
Nezapomeňte také, že jako provozovatelé vozidla máte objektivní odpovědnost, řidič vašeho vozu dodržoval povinnosti a pravidla provozu na pozemních komunikacích.
Zelená karta USA
Spojení zelená karta USA se rozumí nikoli doklad k provozu vozidla, avšak tato zelená karta v USA znamená vstupenku do Spojených států amerických a opravňuje v USA k dlouhodobému pobytu a legální práci. Uvádíme jako zajímavost, protože slovní spojení zní stejně a může se proto někomu plést. Nadále však v článku budeme popisovat zelenou kartu jako osvědčení o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla.
Co zelená karta obsahuje?
Na dokladu jsou uvedeny název a informace o vozidle (registrační značka, typ a druh vozidla), vydavatel dokladu a jeho podpis, časová a územní platnost zelené karty, jméno a adresa pojistníka a údaje o asistenční službě.
Všechny informace na kartě musí odpovídat skutečnému a současnému stavu. Při změně údajů vám pojišťovna vystaví kartu novou.
Zelená karta v zahraničí
Víte, kde všude platí zelená karta?
Zelená karta platí v členských zemích EU, na Islandu, v Lichtenštejnsku, Norsku a ve Švýcarsku. Dále s ní můžete jezdit v Albánii, Andoře, Bosně a Hercegovině, v Černé Hoře, Monaku, San Marinu, Makedonii, Srbsku, Turecku, na Ukrajině a ve Vatikánu.
Česká kancelář pojistitelů pak uzavřela smlouvy ještě s jinými zeměmi, ve kterých může česká zelená karta platit. Jedná se o Ázerbájdžán, Bělorusko, Írán, Izrael, Moldavsko, Maroko, Rusko a Tunisko. Je však na konkrétní pojišťovně, zda toto umožňuje. Např. ČPP zelená karta má výluku do Íránu a Izraele, Direct zelená karta neplatí v Íránu, Izraeli, Maroku a Tunisku, naopak Generali zelená karta platí bez omezení ve všech zemích.
I v rámci států však existují území, kde je vám zelená karta k ničemu. Jedná se např. o Náhorní Karabach v Ázerbájdžánu, o Kosovo nebo oblast Severního Kypru.
Do kterých konkrétních zemí se můžete vypravit, je vyznačeno přímo na kartě. Pokud je značka některého státu přeškrtnuta, doklad zde neplatí.
Časová platnost zelené karty
Časová platnost zelených karet je stanovena na jeden rok. Pojišťovny doklad vydávají při sjednání povinného ručení.
Pokud ho zařizujete online, bude vám pojišťovnou zaslána e-mailem dočasná zelená karta s omezenou dobou platnosti (většinou na dva měsíce). Po zaplacení povinného ručení pak dostanete poštou originál.
Bílá zelená karta od července 2020
Od července 2020 již nemusí být zelená karta vydávána na zeleném papíře. Některé země budou sice i nadále vydávat doklady v zelené barvě, musí však akceptovat i takové karty, které jsou vytištěné na papíře bílém. Alespoň v češtině nedojde ke změně názvu, protože slovní spojení „zelená karta“ je zatím obsaženo v zákoně.
Změna neznamená pro řidiče nic zásadního. Mohou nadále používat své zelené karty až do skončení data jejich platnosti. Pojišťovny se ještě mohou zbavit svých zásob tiskopisů zelených karet. Poté začnou vydávat karty v černobílém provedení.
Proč se přistoupilo ke změně? Jde o usnadnění života řidičům. Pojišťovny jim mohou kromě klasického doručení poštou zaslat doklad i elektronicky ve formátu PDF. Kartu si pak snadno vytisknou i na černobílé tiskárně. To přinese výhody zejména tam, kde se využívají firemní auta. Před služební cestou může vedení poslat zaměstnancům kartu e-mailem a nemusíte ji jim předávat fyzicky. Zaměstnanci si ji pak sami vytisknou.
Budoucnost zelených karet
Plán do budoucna je digitalizování celého systému, aby existovala zelená karta online. Policie v jednotlivých státech by měla mít k dispozici elektronickou databázi. Mělo by jí pak stačit číslo zelené karty, aby si ověřila, zda je vozidlo pojištěné. Řidičům by pak mohla zcela odpadnout povinnost vozit zelenou kartu s sebou. Zatím však konkrétní plány na elektronizaci zelených karet nejsou na pořadu dne. Vždy ji tedy musíte mít v papírové podobě.
Hraniční pojištění
Jak mají postupovat cizinci, jejichž vozidlo je ze státu, který není do systému zelených karet připojen? V takovém případě má povinnost uzavřít tzv. hraniční pojištění s Českou kanceláří pojistitelů. Při kontrole Policií ČR mu hrozí, že nebude moci dále s vozidlem pokračovat, dokud neuhradí alespoň tři splátky pojistného najednou.
Obdobně bude muset postupovat v případě, že jedete se svým vozem v zemi, kde zelená karta pro cizince neplatí.
Povinné ručení
Porovnejte ceny povinného ručení online a zjistěte, jaké jsou aktuální nabídky na trhu. Pokud již máte pojištění uzavřené, vyzkoušejte Rixo, které vám smlouvu ohodnotí (recenze Rixo) a ukáže, zda na trhu neexistuje výhodnější nabídka.