Změna povinného ručení může nastat z různých důvodů. Ať už je ten váš jakýkoli, vždy musíte vědět, jak správně postupovat. Rozhodně to totiž nechodí tak, že ze dne na den změníte názor a do druhého dne máte změněnou i pojišťovnu. Je třeba následovat legislativně správný postup, důkladně si promyslet samotnou změnu i správně podat výpověď.

Situace, kdy může ke změně pojišťovny dojít

Jednotlivé pojišťovny se dnes předhánějí v získávání nových klientů, a tak se může stát, že za stejné vozidlo a výši krytí škod můžete zaplatit výrazně rozdílné částky. Pro mnoho lidí hraje nejdůležitější roli cena pojistného. A tak, když se objeví nějaká lepší nabídka, následují ji.

K tomu pomáhá služba Rixo, která vám zdarma zkontroluje aktuální smlouvu pojištění povinného ručení a pokud existují výhodnější nabídky na trhu, tak vám je zobrazí. Sami si pak vyberete, jestli budete chtít provést změnu.

Dalším nejčastějším důvodem ke změně pojišťovny je změna vlastníka při prodeji vozidla. Jakmile bude automobil přepsaný na nového majitele, tato skutečnost by měla být pojišťovně oznámena.

Smlouva s pojišťovnou je pak ukončena nikoliv ke dni prodeje, ale ke dni oznámení o změně vlastníka. Dochází pak ke zrušení povinného ručení a nový majitel si musí sjednat nové pojištění.

Kde hledat informace o nejvhodnějším povinném ručení?

Ať už se zajímáte o to, jak změnit pojišťovnu u povinného ručení nebo se chystáte sjednat nové povinné ručení jakožto nový majitel automobilu, máte různé možnosti, jak si jednotlivé pojišťovny porovnat.

Můžete se samozřejmě pustit do vlastní investigace a prohlédnout si jednotlivé nabídky pojišťoven (například ČPP, ČSOB, Allianz, Generali Česká pojišťovna a další). Jedná se však o zbytečně zdlouhavý proces.

Nejlepším způsobem, jak si vybrat při změně pojišťovny tu správnou, je přes porovnávací online portály. Na jednom místě najdete přehled o podmínkách jednotlivých sprostředkovatelů pojištění, cenách, bonusech i výši krytí škod apod.

Tyto portály vám nabídnou konkrétní nabídky přímo pro vás a vaše vozidlo poté, co zadáte potřebné údaje. Můžete navštívit nejrůznější porovnávače.

Roli zde hraje hlavně stáří a typ auta i váš věk. Po zadání konkrétních údajů vám vyjedou nabídky jednotlivých pojišťoven včetně možností, jakým způsobem a jak často lze povinné ručení platit. Poradit se můžete i telefonicky.

Změna pojišťovny jako taková je bezplatná, a tak se nemusíte bát žádných poplatků navíc. Rovněž nepřijdete o získané bonusy. Je však třeba vědět, kdy přesně a jak lze smlouvu vypovědět. Konkrétní příklady si ukážeme níže.

Výpověď povinného ručení

K tomu, abyste mohli povinné ručení změnit, musíte nejprve podat písemnou výpověď. Jak už zde bylo řečeno, rozhodně ji není možné podat ze dne na den. Pro sepsání výpovědi můžete použít vzor, na internetu jej lze sehnat volně ke stažení. Výpověď je třeba opatřit vlastnoručním podpisem.

Povinné ručení bývá obvykle sjednané na jeden rok a je třeba vědět, kdy je možné jej změnit. Smlouva se většinou automaticky prodlužuje, a tak je třeba ji vypovědět s dostatečným předstihem.

Kdy je možné podat výpověď povinného ručení?

Ke konci pojistného období

  • Pokud víte, že bude končit stávající smlouva, musíte zaslat výpověď nejméně 6 týdnů před koncem pojistného období na daný rok.
  • Datum bývá uvedeno na smlouvě nebo na zelené kartě.
  • Smlouva bude ukončena až k datu konce pojistného období.

Výpověď max. do 2 měsíců po uzavření smlouvy

  • Tato situace může nastat ve chvíli, kdy jste si sjednali nové povinné ručení, ale nejste s ním spokojeni.
  • V takovém případě máte právo od smlouvy odstoupit, ale pouze do dvou měsíců po jejím uzavření.
  • O zaplacené peníze nepřijdete, pojišťovna vám je vrátí.
  • Pojišťovna by pak měla do několika dní smlouvu ukončit.

Výpověď po oznámení pojistné události

  • Vhodnou dobou, kdy lze podat výpověď, je i lhůta 3 měsíců po oznámení pojistné události.
  • Smlouva pak bude ukončena do 1 měsíce, pojistné za toto období bude navráceno.

Zrušení pojistky je v ojedinělých případech možné sjednat i prostřednictvím dohody s danou pojišťovnou, musíte však uvést pádný důvod, například chybu pojišťovny.  Tato možnost však není vždy zaručena a na konkrétních podmínkách výpovědi se musí dohodnout obě strany.

Ke zrušení povinného ručení může dojít také v případě uložení vozidla do depozita, při likvidaci vozidla nebo v případě, že vaše pojišťovna zvýší cenu pojistného (v tomto případě máte na zrušení lhůtu o délce 1 měsíce od oznámení o zvýšení pojistného).

Nové povinné ručení levně

Porovnejte ceny povinného ručení online a zjistěte, jaké jsou nabídky na trhu.