Věděli jste, že každé vozidlo má vlastní číslo, podle kterého zaručeně poznáte, že se jedná právě o vaše vozidlo? Zatímco lidé dostávají při narození rodné číslo, každé vozidlo má vlastní VIN kód. Tento kód je originální pro každé vozidlo.

Často se stává, že vám prodejci při výběru ojetého vozidla řeknou, jak je vozidlo skvělé, nemá žádné závady a je naprosto bezpečné. Pro všechny prodávající je to prioritně byznys, pokud tedy nechcete kupovat za pár týdnů vozidlo nové, měli byste znát dostatečně jeho historii, tu je možné zjistit podle VIN kódu. Co znamená, jaký má význam a jak jej zkontrolovat?

Co je VIN číslo?

VIN je anglická zkratka Vehicle Identification Number, u nás také používaný výraz výrobní číslo karosérie.

VIN je 17 místný kódový znak, který se skládá ze tří základních složek a musí podléhat platné legislativě. I rok výroby podle VIN čísla je velice jednoduché dohledat. Dozvědět se také můžete podrobnosti o autě. Velice zajímavou informací pro nové majitele ojetého vozidla bývá především historie automobilu. Podle VIN kódu můžete na internetu snadno dohledat nejen přibližný technický stav vozidla, ale také zjistíte, zda sedí reálný počet kilometrů s uvedeným počtem v dokumentech.

Kde je VIN kód na autě?

VIN kód naleznete nejen na vozidle. Vepsán je i do malého a velkého technického průkazu, uveden je také v zelené kartě. Dále jej naleznete přímo na vašem vozidle. Není uveden na stejném místě u všech vozidel, přesné místo se liší podle výrobce a typu vozidla. Jaká jsou nejčastější místa pro VIN kód:

 • čelní sklo,
 • spodní část motoru,
 • dveře u řidiče,
 • držák předního tlumiče,
 • často také můžete VIN kód hledat na typovém štítku, kterých je ve vozidle více.

Co lze zjistit z VIN kódu?

Kontrola podle VIN kódu je velice jednoduchá, hledat nemusíte pouze osobní vozidla, ale také motocykly nebo obytné vozy. Dozvíte se také počet najetých kilometrů na poslední technické prohlídce, předchozí poškození (někdy bývá přístupné komplet včetně fotografií), způsob financování a samotná historie vozidla.

Kde lze zjistit historii vozidla pomocí VIN?

ověření VIN carvertical

Pro prověření VIN čísla a historie vozidla, včetně najetých kilometrů (jestli nebyl stočení tachometr), historii autonehod či jiných pojistných událostí na webu Carvertical. Za pár stovek korun budete mít větší jistotu, co vlastně za automobil kupujete. Prodávající nemusí mít vždy kompletní informace anebo vám může něco i zatajit – pomocí ověření VIN čísla zjistíte detailní informace o automobilu.

VIN kód zdarma můžete prověřit ihned v následujících aplikacích:

 • Kontrolatachometru.cz – jedná se o aplikaci, která kontroluje pouze stočený tachometr a to jen pouze na území ČR. Tento záznam najde všechny technické prohlídky provedené na území ČR. Podívat se tedy můžete na záznamy, zároveň máte k dispozici přehled, zda prošlo vozidlo technickou kontrolou bez závad. Tato kontrola je zdarma.
 • VinCheck – základní kontrola je zdarma. Kromě informací o vozidle je k dispozici také záznam, že není vozidlo v ČR ani na Slovensku nahlášené jako kradené.
 • AutoDNA – jedná se o zdroj, který je schopný zjistit historii z Evropy a USA. Zajišťuje také naprostou spolehlivost za správně získané informace. Tento portál nenabízí prověření VIN kódu zdarma, AutoDNA již vyžaduje za kompletní souhrn informací poplatek ve výši cca 300 Kč.

Jaké jsou další přednosti VIN kódu?

Pokud znáte VIN kód, můžete se o vozidle dozvědět všechno, často také usnadní práci.

 • Práce mechanika – VIN kód také usnadní práci mechanika. Podle kódu si snadno dohledá všechny podrobnosti o vozidle a může objednat přesné díly, které jsou na vozidlo vhodné. Nestráví tak polovinu času v dílně pouze tím, že bude hledat a opisovat jednotlivé štítky.
 • Povinné ručení – pojistku si můžete sjednat s předstihem, než si vozidlo pořídíte. Tento krok se doporučuje v případě ojetých vozidel, dosavadní majitel nebude chtít, abyste domů odjeli s jeho pojistkou, v případě dopravní nehody během cesty domů, jde odpovědnost za předchozím majitelem. VIN kód tedy pro sjednání pojistky stačí. Přečtěte si více celý postup při přepisu vozidla.
 • Odcizení / exekuce – VIN také prověří vozidla, která by mohla být kradená nebo v exekuci. V takovém případě můžete o vozidlo snadno přijít, často i bez náhrady finanční škody. Také si pohlídejte, zda není vozidlo součástí leasingu. V tomto případě je majitelem vozu stále leasingová společnost.