Letní brigáda v zahraničí je skvělý způsob, jak poznat novou zemi a její kulturu mnohem hlouběji, než jen jako turista. Zlepšíte své jazykové schopnosti a získáte nové přátele z celého světa, které potom můžete navštěvovat. Práce v zahraničí pozvedne váš životopis a zvýší vaši atraktivitu pro další zaměstnavatele. Navíc si vyděláte peníze a získáte sebevědomí v tom, co všechno dokážete.

Brigádu hledejte co nejdříve, abyste našli tu pro vás nejzajímavější. Můžete využít služeb agentury, pátrat po vlastní ose nebo rozhodit sítě a poptat se těch, kteří mají s prací v zahraničí osobní zkušenosti.

Jak si najít brigádu v zahraničí

Pokud vás láká letní brigáda v zahraničí, nejdříve se zaměřte na to, v jakém odvětví a zemi byste chtěli pracovat. Láká vás slunné Řecko nebo hornaté Rakousko? Bavil by vás sběr ovoce, práce v kavárně nebo péče o děti? Podle toho, a také vaší případné jazykové vybavenosti, můžete brigádu najít několika způsoby.

  • Agentury zajišťující práci v zahraničí. Agentury se zaměřují na poskytování pracovních příležitostí za hranicemi naší republiky, a v různých odvětví. Je zde velká pravděpodobnost, že vám najdou brigádu přesně na míru, ale za zprostředkování práce platíte poplatek, který činí několik tisíc korun.
  • Sociální sítě. Sociální sítě a fóra jsou velkým zdrojem kontaktů, kde můžete v tematických skupinách narazit na přesně tu brigádu, která by vám zpestřila léto.
  • Webové stránky. Vytipujte si zaměstnavatele, u kterých byste chtěli pracovat, a oslovte je napřímo. Někteří mohou mít poptávku po brigádnících rovnou vyvěšenou na svém webu.
  • Poptejte se. Zeptejte se své rodiny a známých, jestli neznají někoho, kdo byl pracovně v zahraničí a mohl by vám tak pomoct s orientací a hledáním práce. Můžete se i obrátit na velvyslanectví dané země a zeptat se je na možnosti brigády.

Jak funguje práce v zahraničí

Každá země má svá specifika, která je potřeba znát předem, abyste nebyli překvapeni nebo nepřipraveni. Zjistěte si proto maximální množství informací o případném zaměstnavateli, pracovní náplni, vízové povinnosti, místní kultuře, atd.

Díky práci v zahraničí poznáte místní kulturu, nové lidi a odstraníte nejen jazykové bariéry. Vyberte si takovou brigádu, ve které budete mít i dostatek volného času a prostor na cestování a poznávání krajiny.

Ačkoliv v Česku můžete brigádně pracovat od 15 let, práce v zahraničí nebývá většinou povolena pro nezletilé a podmínkou je dovršení hranice 18 let.

Na co si dát pozor při práci v zahraničí

Než se vydáte na brigádu, zjistěte si, co zařídit před odjezdem do zahraničí. Vyřiďte si pracovní povolení, vízum a pas, jestli je potřebujete. Nezapomeňte si sjednat cestovní pojištění a vzít si s sebou kartu nebo hotovost v místní měně, a to i v případě, že máte stravu a ubytování zajištěné.

Před odjezdem do zahraničí si zjistěte veškeré informace o vaší brigádě a pracovních podmínkách. Kolik hodin denně budete pracovat, jaká je náplň práce, jaká bude vaše odměna, jak často vám budou vyplácené peníze (týdně / měsíčně). Zeptejte se, jestli je brigáda v zahraničí s ubytováním nebo bez, a jestli je strava součástí nebo si ji musíte zařídit sami.

Dbejte na svou bezpečnost a informujte své blízké o tom, kam jedete, předejte jim kontakt na vašeho zaměstnavatele a udržujte s nimi pravidelný kontakt. Dávejte pozor na své osobní doklady a cennosti. Ztráta dokladů v zahraničí jde řešit samozřejmě lépe v EU než v USA nebo Austrálii.

Brigáda pro studenty

Krátkodobá brigáda v zahraničí vám pomůže poznat nové prostředí a přátele, a efektivně tak strávit letní prázdniny. Ideální je strávit v zahraničí alespoň tři měsíce. Smysluplně tak využijte čas před startem nového školního semestru. Pokud si vycestovat sami netroufnete, můžete si zařídit společnou brigádu se svým kamarádem do deště.

Práce s dětmi

Máte rádi děti, chtěli byste strávit léto v jejich společnosti a navázat vztah s celou jejich rodinou? Au pair program vám umožní poznat zvyky hostitelské rodiny a kulturu dané země. Nejoblíbenější zemí na krátkodobé Au pair pobyty je Anglie. Za péči od děti dostanete kapesné, jídlo a ubytování.

Práci s dětmi zahrnuje i pobyt v letních kempech, kdy se budete podílet na pořádání sportovních aktivit, uměleckých činností nebo výuce jazyků. Přiložit ruku k dílu můžete i jako pomocný personál. Tyto programy má především Kanada a USA v rámci Work and Travel.

Work & Travel USA

brigáda v USA plavčík

Kombinace práce a cestování. Několik měsíců pracuješ jako plavčík, číšník nebo třeba obsluha v obchodě, a poté můžeš za našetřené peníze cestovat a poznávat krásy Spojených států. Za zprostředkování programu se platí poplatek agentuře.

Práce v turismu

Pokud studujete turistický ruch, v životopise se vám bude skvěle vyjímat pracovní zkušenost v zahraničí. V letní sezóně hledá spousta hotelů výpomoc v restauraci s roznášením jídla, sklízením talířů, obsluhou baru, ale i běžným úklidem. Pro takovou brigádu nemusíte jezdit jen na jih Evropy, ale pomocníky v hlavní sezóně ocení i Německo nebo Švýcarsko. Oblíbená je také stále častěji práce v Norsku nebo na Islandu, protože nabízí severskou exotiku a odlišný životní styl.

Sezónní práce

Sběr ovoce a práce na farmách patří mezi populární brigády především ve slunném Španělsku a Portugalsku.

sběr ovoce brigáda v zahraničí

Dobrovolnické práce

Jestli vám není pomáhání druhým cizí, chcete získat mezinárodní zkušenosti a rozšířit si obzory, můžete se přihlásit i do dobrovolnického programu. Váš zápal pro věc ocení organizace bojující za ochranu životního prostředí i ty, kteří se starají o znevýhodněné osoby.