Kromě dechberoucí přírody se Norsko pyšní také první příčkou v úrovni kvality života. Místní mají dobře placenou práci, work-life balance, zkrátka všechno, o čem si může průměrný Čech nechat zdát. Chytit příležitost za pačesy a jet si vydělat pár norských korun může dneska skutečně každý. Získat práci v Norsku nebyl nikdy jednodušší.

Využijte multiměnový účet Wise, který umožňuje převody měn se středovým kurzem. Můžete mít 50 různých měn (vč. CZK, EUR, CHF, USD, GBP). Navíc s debetní kartou Wise můžete platit v Norsku bez zbytečných poplatků. Wise je zdarma a posílání peněz do zahraničí je s nízkými transparentními poplatky. Je to levnější způsob převodu peněz než prostřednictvím norské nebo české banky.

ZDARMA VYZKOUŠET WISE

Jak hledat práci v Norsku s agenturou nebo bez

V Česku existují agentury, které zprostředkovávají práci v Norsku na farmě, u rybolovu, nebo kdekoliv jinde. Agentura je bezesporu jednou z bezpečných míst, kde hledat práci v Norsku. To platí hlavně v případě, dáte-li si pozor na recenze. Ty by měly být viditelné někde jinde, než na oficiálním webu agentury, například na Googlu, sociálních sítích či různých fórech.

Výhodou hledání práce v Norsku přes agenturu je to, že vám odpadne starost s hledáním práce a většinou i ubytování, v závislosti na charakteru práce, mnohdy vám agentura zařídí také letenku a poskytuje asistenční služby. Ty oceníte zvláště v případě, neumíte-li hovořit norsky ani anglicky. Nevýhodou jsou pak vysoké počáteční náklady.

Jde to i na vlastní náklady

Pokud nechcete využít služeb agentur, zkuste rozhodit sítě, a to kde jinde, než na sociálních sítích. Na Facebooku existují skupiny přímo určené pro cizince, kteří chtějí pracovat v Norsku, často jsou spravované Čechy, kteří v Norsku žijí a pracují. Zkuste napsat třeba práce v Norsku na farmě, rybolov, nebo třeba Češi v Norsku.

Ubytování v Norsku

Mnohdy vám postel zařídí přímo zaměstnavatel. Toto je typické například pro práci na farmě, často i pro brigádníky vypomáhající u rybolovu, nebo pracovníky velkých továren. Pokud ale možnost ubytovat se nemáte a hledáte bydlení sami, vsaďte opět na sociální sítě a fóra. Lidé se zde často dělí o své zkušenosti, ví, na jakých norských stránkách bydlení hledat, případně vám poskytnou přímý kontakt.

Práce v Norsku bez znalosti norštiny?

Práce v Norsku bez jazyka? Úplně v pořádku. Norové umí perfektně anglicky. Určitě se vyplatí naučit pár zdvořilostních fází a základní věci než do země odjedete. Zvláště pak, chystáte-li se na delší dobu. Není to ale úplně nezbytné. Anglicky hovoří v Norsku každé malé dítě a bez problémů se zde domluvíte, ať už v práci, nebo na ubytování.

Práce na farmě, rybolov a další možnosti

práce v Norsku na farmě

Už je to tak trochu stereotyp. Když se řekne práce v Norsku, mnoho lidí napadne farma a losos. Za prací můžete vyrazit ale i do větších měst, kde se dá sehnat práce v hotelech, restauracích, supermarketech, zkrátka jako všude jinde. Výhoda města je, že anglicky se tady domluvíte skoro stoprocentně a mnohem lépe se zde hledá ubytování.

Kolik si můžete vydělat

V Norsku není plošně zavedená minimální mzda, je určena pouze pro některé sektory a právě zemědělství a rybolov patří k nim. Obecně se dá očekávat, že pokud plánujete vyrazit do Norska pouze na brigádu, nejbohatší člověk v zemi z vás pravděpodobně nebude. Tak či tak ale dostanete za stejnou práci více peněz než u nás.

V případě práce na farmě jsou brigádníci často ubytováni přímo na farmě, čímž jim odpadá jeden obrovský náklad, a to je ubytování. Například sbíráním jahod si můžete za den vydělat například 1200 Kč, přičemž za ubytování neplatíte. To je celkem slušný výdělek. Plat se tak velice liší podle charakteru práce.

O něco více si vyděláte při rybolovu. Odhadem si za den můžete vydělat i více než 3 500 Kč. Mějte ale na paměti, že je to opravdu dřina a práce s rybáři není pro každého.

Náklady na život v Norsku

Jakmile přestanete každou norskou korunu přepočítávat na tu českou a proberete se z prvotního šoku drahoty zjistíte, že život v Norsku není až tak finančně náročný. Jak to tak bývá všude, nejvíce peněz utratíte za bydlení a dopravu. V poměru k českým cenám a našim platům ale najdete pronájem ve stejné relaci, ne-li levnější, to samé platí pro pohonné hmoty.

Za co se v Norsku nevyplatí utrácet je tabák, alkohol a cukr. Na tyto položky je uvalena vysoká daň, sáček bonbonů vás tedy může stát opravdu majlant. Nicméně obyčejné potraviny, jako pečivo, ovoce, zelenina, maso a ryby až tak drahé nejsou. Dlouhodobý pobyt v Norsku je tak v konečném výsledku zdravý pro vaši peněženku i tělo.

Cestování v Norsku

cestování v Norsku

Norsko je nádhernou zemí a díky dlouhodobému pobytu získáte možnost objevovat její krásy zblízka. Především příroda vás okouzlí, přestože města a malé vesničky mají také své kouzlo. Norsko patří k severským zemím, kde můžete vidět polární záři, tančící zelenou linie a skvrny na obloze během nočních a ranních hodin.

Mezi nejnavštěvovanější místa patří:

 • Oslo (hlavní město Norska)
 • Bergen
 • Stavanger
 • Lofoty
 • Trondheim
 • Lillenhammer
 • Røros
 • Trysil
 • Ålesund
 • Bodø
 • Tromsø
 • Trolltunga
MístoKdeNejlepší doba na návštěvuOblíbenost
OsloJih Norska, hlavní městoCelý rokVelmi oblíbené místo pro turisty, kteří chtějí poznat norskou kulturu, historii a architekturu. Kromě toho zde najdete i krásné parky, muzea a galerie.
BergenZápadní pobřeží, druhé největší město NorskaKvěten až srpenOblíbené místo díky svému krásnému historickému centru, které je zapsané na seznamu UNESCO. Okolí Bergenu nabízí také nádhernou přírodu fjordů a hor.
GeirangerfjordZápadní pobřeží, fjordKvěten až záříNejznámější a nejoblíbenější fjord v Norsku. Místo nabízí nádherné výhledy na fjord a okolní hory.
Nigardsbreen ledovecZápadní pobřeží, ledovecČervenec až záříOblíbené místo pro turisty, kteří chtějí zažít ledovcovou krajinu a zároveň i turistické aktivity jako je horolezectví a rafting.
TrolltungaZápadní pobřeží, horaČerven až záříPopulární místo pro turisty, kteří hledají dobrodružství a adrenalinové zážitky. Trolltunga je skalnatý výběžek s krásným výhledem na okolní krajinu.
PreikestolenJihozápadní pobřeží, horaKvěten až záříJedno z nejznámějších turistických míst v Norsku. Preikestolen je skalnatá vyhlídka, která nabízí úchvatný výhled na Lysefjord. Turisté sem přicházejí kvůli výletům a procházkám.
LofotenSeverní pobřeží, ostrovyKvěten až srpenOblíbené místo díky své krásné přírodě s útesy, plážemi a malými rybářskými vesničkami. Místo je také známé pro pozorování polární záře.

Převod peněz

Převod peněz z Norska do ČR je nejefektivnější přes službu Wise. Pokud si v Norsku našetříte peníze a při plánovaném odjezdu je budete chtít zaslat zpět do Čech, využijte službu Wise (recenze Wise), která nabízí středové kurzy (oproti upraveným kurzům bank) a minimální poplatky.

Podívejte se na kompletní přehled, jak zasílat peníze do Norska a opačně.

Mezinárodní převod peněz s Wise

Využijte multiměnový účet Wise, který poskytuje převod měn za středový kurz. Máte možnost držet až 50 různých měn (včetně CZK, EUR, CHF, USD, GBP). Díky debetní kartě Wise můžete navíc platit v zahraničí bez nadbytečných poplatků. Wise nabízí své služby zdarma a při odesílání peněz do zahraničí si účtuje nízké a transparentní poplatky. Tento způsob převodu peněz je levnější než prostřednictvím banky v ČR.

ZDARMA VYZKOUŠET WISE

Na co si dát pozor

Pokud vyrážíte na sezónní brigádu, která nebude trvat déle než 3 měsíce, nemusíte nic řešit, žádné povolení k práci nepotřebujete. Výjimečně se tato doba prodlužuje na 6 měsíců, a to v případě, že jste přihlášen na úřadu práci a aktivně hledáte zaměstnání.

Pokud se rozhodnete v práci v Norsku působit více než 3 měsíce, je nutné přihlásit se na polici, kde vyplníte formulář a doba pobytu vám bude prodloužena. Pamatujte, že se musíte přihlásit ještě dříve, než tříměsíční lhůta uplyne. Dokonce i v Norsku to občas úřadům chvíli trvá a může to zabrat několik dní až týdnů, než vám dorazí povolení k pracovnímu pobytu.