Cestování, Převod peněz, Zkušenosti

Práce v Norsku pro Čechy i bez jazyka: Na co si dát pozor?

práce v Norsku

Kromě dechberoucí přírody se Norsko pyšní také první příčkou v úrovni kvality života. Místní mají dobře placenou práci, work-life balance, zkrátka všechno, o čem si může průměrný Čech nechat zdát. Chytit příležitost za pačesy a jet si vydělat pár norských korun může dneska skutečně každý. Získat práci v Norsku nebyl nikdy jednodušší.

Jak hledat práci v Norsku s agenturou nebo bez

V Česku existují agentury, které zprostředkovávají práci v Norsku na farmě, u rybolovu, nebo kdekoliv jinde. Agentura je bezesporu jednou z bezpečných míst, kde hledat práci v Norsku. To platí hlavně v případě, dáte-li si pozor na recenze. Ty by měly být viditelné někde jinde, než na oficiálním webu agentury, například na Googlu, sociálních sítích či různých fórech.

Výhodou hledání práce v Norsku přes agenturu je to, že vám odpadne starost s hledáním práce a většinou i ubytování, v závislosti na charakteru práce, mnohdy vám agentura zařídí také letenku a poskytuje asistenční služby. Ty oceníte zvláště v případě, neumíte-li hovořit norsky ani anglicky. Nevýhodou jsou pak vysoké počáteční náklady.

Jde to i na vlastní náklady

Pokud nechcete využít služeb agentur, zkuste rozhodit sítě, a to kde jinde, než na sociálních sítích. Na Facebooku existují skupiny přímo určené pro cizince, kteří chtějí pracovat v Norsku, často jsou spravované Čechy, kteří v Norsku žijí a pracují. Zkuste napsat třeba práce v Norsku na farmě, rybolov, nebo třeba Češi v Norsku.

Ubytování v Norsku

Mnohdy vám postel zařídí přímo zaměstnavatel. Toto je typické například pro práci na farmě, často i pro brigádníky vypomáhající u rybolovu, nebo pracovníky velkých továren. Pokud ale možnost ubytovat se nemáte a hledáte bydlení sami, vsaďte opět na sociální sítě a fóra. Lidé se zde často dělí o své zkušenosti, ví, na jakých norských stránkách bydlení hledat, případně vám poskytnou přímý kontakt.

Práce v Norsku bez znalosti norštiny?

Práce v Norsku bez jazyka? Úplně v pořádku. Norové umí perfektně anglicky. Určitě se vyplatí naučit pár zdvořilostních fází a základní věci než do země odjedete. Zvláště pak, chystáte-li se na delší dobu. Není to ale úplně nezbytné. Anglicky hovoří v Norsku každé malé dítě a bez problémů se zde domluvíte, ať už v práci, nebo na ubytování.

Práce na farmě, rybolov a další možnosti

práce v Norsku na farmě

Už je to tak trochu stereotyp. Když se řekne práce v Norsku, mnoho lidí napadne farma a losos. Za prací můžete vyrazit ale i do větších měst, kde se dá sehnat práce v hotelech, restauracích, supermarketech, zkrátka jako všude jinde. Výhoda města je, že anglicky se tady domluvíte skoro stoprocentně a mnohem lépe se zde hledá ubytování.

Kolik si můžete vydělat

V Norsku není plošně zavedená minimální mzda, je určena pouze pro některé sektory a právě zemědělství a rybolov patří k nim. Obecně se dá očekávat, že pokud plánujete vyrazit do Norska pouze na brigádu, nejbohatší člověk v zemi z vás pravděpodobně nebude. Tak či tak ale dostanete za stejnou práci více peněz než u nás.

V případě práce na farmě jsou brigádníci často ubytováni přímo na farmě, čímž jim odpadá jeden obrovský náklad, a to je ubytování. Například sbíráním jahod si můžete za den vydělat například 1200 Kč, přičemž za ubytování neplatíte. To je celkem slušný výdělek. Plat se tak velice liší podle charakteru práce.

O něco více si vyděláte při rybolovu. Odhadem si za den můžete vydělat i více než 3 500 Kč. Mějte ale na paměti, že je to opravdu dřina a práce s rybáři není pro každého.

Náklady na život v Norsku

Jakmile přestanete každou norskou korunu přepočítávat na tu českou a proberete se z prvotního šoku drahoty zjistíte, že život v Norsku není až tak finančně náročný. Jak to tak bývá všude, nejvíce peněz utratíte za bydlení a dopravu. V poměru k českým cenám a našim platům ale najdete pronájem ve stejné relaci, ne-li levnější, to samé platí pro pohonné hmoty.

Za co se v Norsku nevyplatí utrácet je tabák, alkohol a cukr. Na tyto položky je uvalena vysoká daň, sáček bonbonů vás tedy může stát opravdu majlant. Nicméně obyčejné potraviny, jako pečivo, ovoce, zelenina, maso a ryby až tak drahé nejsou. Dlouhodobý pobyt v Norsku je tak v konečném výsledku zdravý pro vaši peněženku i tělo.

Cestování v Norsku

cestování v Norsku

Norsko je nádhernou zemí a díky dlouhodobému pobytu získáte možnost objevovat její krásy zblízka. Především příroda vás okouzlí, přestože města a malé vesničky mají také své kouzlo. Norsko patří k severským zemím, kde můžete vidět polární záři, tančící zelenou linie a skvrny na obloze během nočních a ranních hodin.

Mezi nejnavštěvovanější místa patří:

  • Oslo (hlavní město Norska)
  • Bergen
  • Stavanger
  • Lofoty
  • Trondheim
  • Lillenhammer
  • Røros
  • Trysil
  • Ålesund
  • Bodø
  • Tromsø
  • Trolltunga

Převod peněz

Převod peněz z Norska do ČR je nejefektivnější přes službu Wise. Pokud si v Norsku našetříte peníze a při plánovaném odjezdu je budete chtít zaslat zpět do Čech, využijte službu Wise (recenze Wise), která nabízí středové kurzy (oproti upraveným kurzům bank) a minimální poplatky.

Podívejte se na kompletní přehled, jak zasílat peníze do Norska a opačně.

LEVNÝ PŘEVOD PENĚZ S WISE

Na co si dát pozor

Pokud vyrážíte na sezónní brigádu, která nebude trvat déle než 3 měsíce, nemusíte nic řešit, žádné povolení k práci nepotřebujete. Výjimečně se tato doba prodlužuje na 6 měsíců, a to v případě, že jste přihlášen na úřadu práci a aktivně hledáte zaměstnání.

Pokud se rozhodnete v práci v Norsku působit více než 3 měsíce, je nutné přihlásit se na polici, kde vyplníte formulář a doba pobytu vám bude prodloužena. Pamatujte, že se musíte přihlásit ještě dříve, než tříměsíční lhůta uplyne. Dokonce i v Norsku to občas úřadům chvíli trvá a může to zabrat několik dní až týdnů, než vám dorazí povolení k pracovnímu pobytu.

Previous ArticleNext Article

Práce v Norsku pro Čechy i bez jazyka: Na co si dát pozor?

6 min
Send this to a friend