Dovolenou si chcete užít bez závažnějších problémů. Bohužel, někdy se jim nevyhnete. Ztráta dokladů v zahraničí je jednou ze situací, která vám dokáže prázdniny pěkně pokazit. Při přesunech na letištích a různých ubytováních se bohužel takový cestovní pas nebo řidičský průkaz snadno někam založí a zapomene. Je také možné, že vám doklady někdo ukradne. Je dobré vědět, jak v případě ztráty dokladů postupovat, na koho se můžete obrátit, a kolik času a peněz vás to bude stát.

Co dělat, když ztratím doklady totožnosti?

Ztráta dokladů v ČR

Určitě se buď vám, nebo někomu ve vašem okolí stalo, že ztratil nějaký důležitý doklad, jako občanku či pas. V takovém případě člověka čeká obíhání úřadů. Pokud byste včas ztrátu či krádež neoznámili, hrozí vám pokuta až 10 000 Kč.

Ztráta občanského průkazu či cestovního pasu nebo jejich krádež musí být oznámena nejprve na policii. Následně navštívíte obecní úřad, který vám pomůže vystavit doklady nové. Zaplatíte za to poplatky a bude vás to stát čas, nejedná se ale o nic složitého.

Ztrátu v zahraničí je nutno řešit vždy na místě

Jiná situace však nastává, pokud nastane ztráta dokladů v zahraničí. Při vstupu a odjezdu z cizí země byste totiž měli být vždy schopni se prokázat dokladem totožnosti.

Možná vás napadne, že pokud jste na dovolené v oblasti Schengenského prostoru (většina zemí EU), ve kterém vás na hranicích nikdo nekontroluje, nebudete ztrátu dokladů řešit v zahraničí a počkáte až na příjezd domů. Tento postup rozhodně nedoporučujeme. Jste totiž povinni mít doklad totožnosti (tedy občanku nebo pas) u sebe. I v Schengenu vás může zastavit náhodná celní kontrola. Navíc, pokud v zahraničí někdo váš doklad ukradl, mohl by jej následně využít ke krádeži identity. Jak tedy postupovat?

Obraťte se na místní policii

V případě ztráty dokladu totožnosti se obraťte na policii státu, ve kterém se nacházíte. Policie s vámi sepíše protokol o ztrátě dokladu nebo o jeho krádeži. Pokud se obáváte, že narazíte na jazykovou bariéru, zkontaktujte nejprve zastupitelský úřad, který vám případně poradí, jak s policií jednat.

Zavolejte na zastupitelský úřad České republiky

Každý občan České republiky má ze zákona povinnost ohlásit neprodleně ztrátu, krádež či zničení svého cestovního dokladu či občanského průkazu. Zatelefonujte proto na nejbližší zastupitelský úřad České republiky. Tam vám poradí, jak dále postupovat. Kontakty na zastupitelské úřady naleznete na stránkách Ministerstva zahraničních věcí.

Po telefonu si sjednejte schůzku. Vydat se na zastupitelský úřad bez předchozí domluvy se nemusí vyplatit. Zvláště v oblíbených turistických destinacích jsou často úřady přetížené a mohli byste marně čekat, až na vás přijde řada.

Česko nemá zastupitelské úřady ve všech státech. Jako občané Evropské unie se však můžete obrátit na jakýkoliv jiný zastupitelský úřad členského státu EU, který zrovna v zemi sídlí.

Postup na zastupitelském úřadě

Pracovníci na zastupitelském úřadě musí nejprve ověřit vaši totožnost. Přineste si proto s sebou doklady, kterými disponujete (řidičský průkaz, kartičky pojišťovny apod.). Ministerstvo zahraničí doporučuje obstarat si před cestou fotokopii datové strany cestovního pasu.

Pokud vám byly odcizeny všechny doklady, nezoufejte, zastupitelský úřad vaši identitu tak či ona ověří, i když mu to zrovna neulehčíte.

Cestovní průkaz = náhradní cestovní doklad

V případě, že jste v zahraničí pouze na dovolené a postihla vás ztráta pasu před odletem domů, bude vám vydán cestovní průkaz, což je náhradní cestovní doklad. Ten slouží pouze k cestě zpět do České republiky, kde si budete muset požádat o pas nový (případně o novou občanku, pokud jste cestovali na ni).

K vydání cestovního průkazu budete potřebovat dvě fotografie pasového formátu, potvrzení policie o odcizení či ztrátě dokladu totožnosti, žádost o vystavení cestovního průkazu a formulář oznámení o ztrátě či odcizení dokladu totožnosti. Formuláře vám poskytne přímo zastupitelský úřad.

Za vydání cestovního průkazu se hradí v hotovosti správní poplatek ekvivalentní 400 Kč v místní měně (např. 16 euro). Náhradní pas se vydává na počkání či do druhého dne.

Doba platnosti náhradního cestovního dokladu je omezena. Neznamená to ale, že musíte hned další den letět domů. Můžete si s konzulárními pracovníky dohodnout, aby doba platnosti průkazu pokrývala dobu, po kterou má trvat vaše dovolená.

Nový cestovní pas

Žijete-li v zahraničí trvale, můžete skrze zastupitelský úřad požádat přímo o vydání nového cestovního pasu. Vyřizování se však protáhne na několik měsíců, protože jej vystavují úřady v České republice. Zákonná lhůta je stanovena na 120 dní.

Zařízení nového cestovního pasu vás vyjde na 1 200 Kč. K jeho vyřízení budete potřebovat další doklady, např. rodný list, oddací list, doklad o státním občanství, jiný doklad totožnosti.

Víte, že můžete mít dva cestovní pasy zároveň? Pro cestovatele je tohle velmi užitečné.

Co dělat, když ztratím řidičský průkaz?

Doklady totožnosti nejsou jedinou věcí, kterou můžete na dovolené ztratit. Ztráta řidičského průkazu je také velmi nepříjemná, zvláště pokud jste jediný řidič v rodině.

V takovém případě se dostavte na místní policii, kde nahlásíte ztrátu průkazu. Trvejte na tom, aby vám policie vystavila protokol o ztrátě. Výměna řidičského průkazu bohužel v zahraničí možná není. Pokud vás po cestě zastaví silniční kontrola, předložte výše zmíněný protokol. Připravte se na to, že se to policii nebude líbit, ale nic jiného se udělat nedá.

Co dělat, když přijdu o peníze?

Ztráta peněz v zahraničí je snad tou největší noční můrou. Pokud jste přišli i o kreditní karty, okamžitě informujte svou banku, aby je zablokovala. Pokud má vaše banka pobočky v zahraničí, možná si budete moci na nich vyzvednout hotovost.

Peníze si také můžete nechat poslat známými pomocí služby Western Union. V nejhorším vám nutnou hotovost pro cestu domů půjčí zastupitelský úřad.