Více jak 40 tisíc Čechů pracuje ve Velké Británii a zahraniční převod peněz je pro ně samozřejmě velmi důležitý. Zahraniční platby donedávna patřily k jedněm z nejdražších a nebylo neobvyklé, aby spolkly stokoruny jenom za poplatky. Dnes můžete poslat peníze z Anglie do Čech online a bez velkých poplatků, navíc s výhodným kurzem. Pokud nemáte bankovní účet v Anglii, peníze do ČR zašlete také. Pojďme si představit všechny možnosti, jak nejlevněji převést peníze z Velké Británie.

Využít můžete multiměnový účet Wise, který nabízí založení i vedení 50ti účtů zdarma, včetně založení účtu s librami (GBP) nebo EUR. Převod peněz je se středovým kurzem a nízkými transparentními poplatky.

ZDARMA VYZKOUŠET WISE

Jak poslat peníze z Anglie do ČR

Potřebujete poradit, jak nejlevněji poslat peníze z Anglie do ČR? Níže jsme sepsali možnosti, které můžete využít pro svůj převod. Dle zkušeností nejvíce zaplatíte nejen na poplatcích, ale také na nevýhodném kurzu. Proto při výběru nesledujte pouze poplatky za směnu, ale rovněž buďte pozorní u kurzu, se kterých dochází k převodu. Samozřejmě záleží na objemu převáděné částce, avšak díky pouhému rozdílu desetiny v kurzu, dokážete ušetřit poměrně velké peníze.

Možnosti převodu peněz z Anglie

Existuje řada způsobů, jak poslat peníze z Anglie do Čech a nelze obecně stanovit, který způsob je nejlepší. Vždy záleží na vašich konkrétních potřebách. Pro někoho může být prioritou doba převodu, jiní upřednostňují minimální poplatky.

Cenné psaní

Peníze lze zaslat do zahraničí jako cenné psaní. V případě Anglie, tak směníte peníze v některé ze směnáren. Zde bude rozhodující kurz směnárny. Na České poště poté můžete zaslat peníze jako cenné psaní. Cena za zaslání činí 100 Kč a více, záleží na částce. Cenné psaní lze pojistit (cca 3 Kč na 1000 Kč hodnoty), jedná se tedy o bezpečnou cestu posílání peněz do zahraničí. Pro uplatnění je nutné doložit odací lístek (ten si tedy schovávejte) a následně do 1 měsíce vám budou peníze v případě ztráty vyplaceny zpět.

Mirkoplatební systémy

Pro posílání peněz do zahraničí lze využít také tzv. mikroplatební systémy. Typickým příkladem je PayPal, mezinárodní peněženka s možností posílat peníze do zahraničí. Existují i další mikroplatební systémy, např. PayPay, MoneyBookers). Dle zkušeností však mají poměrně vysoké poplatky a kurzy, které nabízejí pro převody nejsou také příliš výhodné.

Založte si konto u zahraniční banky

Jeden ze způsobů, jak se vyhnout velkým poplatkům je založit si bankovní konto u některé z bank, která neúčtuje za příjem zahraničních plateb a zároveň nabízí výhodné kurzy. Můžete zkusit mezinárodně uznávanou banku CitiBank – nevýhodou však je, že účtuje vysoké paušální poplatky za vedení účtu.

Účet u CitiBank si můžete založit také na Novém Zélandu např. při Working holiday vízech. Nabízí se tak možnost poslat peníze z Nového Zélandu do ČR přes banku, avšak ani to spíše nedoporučujeme.

Bankovní účet v Anglii

Bankovní účet v Anglii založíte velmi snadno, zejména ho využijí studenti anebo pokud jste přijeli legálně pracovat do Velké Británie. Otevření účtu vyřídíte osobně na pobočce vybrané banky anebo si můžete založit účet online.

Můžete si vybrat z široké nabídky od Barclay, Lloyds TSB, Halifax, HSBC a dalších. Za vedení účtu v Anglii většinou neplatíte žádné poplatky. Více uvádíme v samostatném článku Jak si otevřít bankovní účet v Anglii.

Přestože bude mít otevřený bankovní účet v Anglii, při zahraničním převodu budete opět vystavení zvýšeným poplatkům a bankou stanovenému převodnímu kurzu.

Levné způsoby zahraničního převodu využijete pokud si založíte bankovní účet Transferwise. Mezinárodně rozšířená služba, která sídlí právě v Anglii nabízí založení bankovního účtu i Českým občanům v Anglii zcela zdarma (pro osobní účely). Díky mobilní aplikaci budete mít o svých finaních stále přehled. Vystavení platební karty, které však není povinné, vás vyjde na £6. Posílání peněz v rámci Anglie je zdarma. Mezinárodní převody jsou mírně zpoplatněny, avšak jsou výrazně levnější než posílání peněz přes banky. Bankovní účet Transferwise umožňuje vést účet v 50 různých měnách (Euro, americký dolar, australský dolar, nevozélandský dolar, singapurský dolar, atd.).

ZDARMA VYZKOUŠET WISE

Jak nejlevněji poslat peníze z Anglie

Bankovní převod z Anglie nemusí stát stokoruny a nemusíte zbytečně tratit na nevýhodném kurzu směny. Pro převod peněz z anglického účtu na český mnozí Češi využívají služby Wise. Jedná se o P2P směnárnu, která nabízí směnu se středovým kurzem a minimálními poplatky za převod. V porovnání s bankami ve Velké Británii vychází převod až 8x levněji.

Přestože převod peněz můžete uskutečnit skrze tzv. SEPA platbu, jejíž poplatky jsou v Evropské unii minimální, TransferWise vychází ještě levněji. A to platí nejen při převodu peněz z Anglie do ČR, ale také pokud posíláte peníze z českého bankovního účtu na anglický.

Nepleťe si SEPA platbu s tzv. Europlatbou. Europlatbu využít pro převod peněz z Anglie do ČR nelze. Europlatba zajišťuje převody pouze s měnou EUR, nikoli s britskou librou (GBP). V internetovým bankovnictví tak musíte zvolit buď SEPA platba (nikoli Europlatba) anebo zahraniční převod.

Je výhodnější SEPA platba anebo převod s TransferWise

Kurzy jednotlivých bank se samozřejmě každý den mění, avšak níže nabízíme konkrétní srovnání z konce března 2017.

Ukázkovým příkladem je provedení SEPA platby z AirBank. Poplatek je pouze 25 korun, avšak kurz CZK/GBP, která nabízí AirBank je mnohem horší než středový kurz TransferWise, konkrétně je kurzový lístek CZK/GBP u AirBank na 32,028.

Převod nás u AirBank bude stát 16 014 korun plus poplatek 25 korun (v případě Velkého tarifu u AirBank poplatek neplatíte).

Pokud chceme převést 500 GBP na anglický účet, u AirBank zaplatíme 16 014 korun plus SEPA poplatek 25 korun.

FIO banka nabízí o trochu lepší kurz (CZK/GBP 31,91976) než AirBank a poplatek za odchozí SEPA platbu činí 20 korun. Za převod 500 GBP bychom zaplatili 15 975 korun plus poplatek 20 korun. Převod přes FIO je tedy levnější než přes AirBank ) ať už máte Malý tarif anebo zvýhodněný Velký tarif).

Česká spořitelna účtuje za zahraniční SEPA platbu dokonce poplatek 220 korun. S kurzem 32,120 CZK/GBP zaplatíme za 500 GPB 16 060 korun (plus poplatek 220 Kč). Převod peněz do Anglie přes Českou spořitelnou je jedno z nejdražších a nejméně výhodných řešení.

Nejlevnější převod

Pokud chceme poslat 500 GBP z českého na anglický účet, nejlevnější způsob je dle průzkumu přes TransferWise. Ten nabízí převod CZK/GBP s nejlepším kurzem, díky kterému zaplatíte pouze 15 729 korun. V porovnání s převodem přes české banky SEPA platbou tak ušetříte minimálně 250 korun. Přečtěte si nejprve recenzi Wise.

Alternativou může být CurrencyFair, který nabízí velmi pohyblivé kurzy. Kurzy totiž určují sami uživatelé, nikoli platforma jako celek. Jeden den tak zde můžete najít velmi dobrou nabídku, druhý den už nemusí být nejlevnější. Při našem průzkumu se částka 500 GBP jevila o trochu levnější než u TransferWise, konkrétně o 30 korun.

Při převodu záleží také na objemu peněz, který budete posílat. Podívejte se na celou recenzi převodu peněz s CurrencyFair.

Jak dlouho trvá převod peněz z Anglie do Čech

Pokud posíláte peníze v měně libra (libra na CZK) pak převod obvykle trvá 3-9 pracovních dnů.

Pro mezinárodní platby, které nejsou SEPA platby, může trvat převod i více jak 10 pracovních dní.

Při posílání peněz se přesvědčte o svátcích ve Velké Británii (Anglii), protože některý z národních svátků může dobu převodu ještě prodloužit. Během svátků banky nepracují a převod se tak může zpozdit.

Doba převodu peněz je chápána jako lhůta mezi okamžikem odepsání peněz z účtu odesílatele a připsání peněz na účet adresáta. V rámci Evropské unie byla tato lhůta harmonizována. Přeshraniční převody v rámci členských zemí Evropské unie do výše 50 tisíc EUR a ekvivalentu by měl trvat maximálně 5 pracovních dní.

Velká Británie však ohlásila svoje vystoupení z EU (tzv. Brexit), a tak si nemůžeme být v tuto chvíli jisti, zda se doba převodu peněz z Anglie do Čech ještě neprodlouží.

Převod peněz může trvat déle zejména kvůli následujícím skutečnostem:

  • V zemi je národní svátek anebo víkend.
  • Transakce neprobíhá ve stejné měně.
  • Zadali jste chybné údaje.

Nejčastější otázky a odpovědi

Potřebovala bych převést peníze z anglického účtu na český. Přestěhovala jsem se z Anglie do ČR a zbyly mi nějaké libry na účtě. Jak je poslat na český účet?

Pokud máte ještě debetní kartu k anglickému účtu, pak můžete vybrat peníze výběrem z bankomatu. Alternativou je převod peněz přes devizovou společnost. Anebo využijte některého z postupů uvedeného výše v článku. Nejlevnější převody dle našeho průzkumu zajišťuje Wise a CurrencyFair.

Převod peněz z Velké Británie

Možností, jak zaslat peníze z Velké Británie do České republiky je mnoho. Výše jsme sepsali ty nejběžnější. Nelze doporučit obecně nejvýhodnější převod, protože vždy záleží na individuálních okolnostech zasilatele a adresáta. Nicméně, pokud máte časovou rezervu a jste schopni převést peníze online, pro nejlevnější převod peněz doporučujeme tzv. P2P směnárny (TransferWise, CurrencyFair).

Oproti bankám nabízí výhodnější kurzy převodu, ušetříte tak dost peněz. Česká spořitelna má sice velké zastoupení v rámci počtu klientů v České republice, ale nabízí jeden z nejhorších kurzů a poplatky za převod jsou nepřiměřeně vysoké. Podívat se můžete na zpracované detailní srovnání nejvýhodnější platformy pro zahraniční převody peněz. Zaslat tak můžete měnu CZK a adresát obdrží britskou libru (GBP).

Zasílání peněz do Velké Británie může být jednodušší s účtem Wise. Můžete snadno převést EUR a CZK a opačně se středovým kurzem.

ZDARMA VYZKOUŠET WISE

S multiměnovým účtem Wise si můžete:

  • zřídit až 10 čísel účtů včetně GBP a EUR
  • držet a směňovat až 50 různých měn se středovým kurzem
  • s debetní kartou platit doma i v zahraničí
  • zřídit virtuální kartu pro bezpečné platby na internetu
  • platební kartu napojit na Apple Pay i Google Pay

To vše transparentně a s minimálními poplatky. Zahraniční platby vás vyjdou mnohem výhodněji než prostřednictvím banky.