Pokud se chystáte na delší dobu do Velké Británie, za prací či studiem, založení bankovního účtu vám v mnohém může usnadnit život a také přinést spoustu výhod. Z vlastní zkušenosti vím, že ačkoli se to na začátku nezdá jako nutné, protože dnešní svět si zakládá na propojení celého světa, což nám umožňuje používat českou platební kartu téměř všude, bankovní účet v Anglii se nakonec jeví jako nepostradatelná část mého pobytu. Nejen z důvodu, že ušetřím až stovky korun na bankovních poplatcích, ale také v jednoduchosti přijímat výplatu z práce, či platit každoměsíční rutinní poplatky. Zatímco totiž nákup českou platební kartou v supermarketu zaplatím, při ostatních úkonech může být české konto problém.

Jak si otevřít bankovní účet?

Přestože je pro mnohé zařizování administrativních a bankovních záležitostí nepříjemnou a časově náročnou činností, otevření bankovního účtu v Anglii je opravdu jednoduché.

Pro otevření účtu v Anglii jako zahraniční student či pracující potřebujete následující dokumenty:

Proof of Identity – tedy občanský průkaz nebo cestovní pas.

Proof of Address – úřední dopis s důkazem o vašem bydlišti v Anglii. Každá banka může mít své požadavky o doložení tohoto důkazu, většinou se tím však myslí: Bankovní výpis z jiné banky s adresou ve Velké Británii, účet o zaplacení plynu, elektriky, TV nebo dopis z místního úřadu či policie.

Nic víc k založení účtu v Anglii nepotřebujete. Už si jen vybrat tu správnou banku a trochu času na schůzku.

Studentský účet v Anglii

Pokud si chcete založit studentský účet v Anglii, celé zařizování pro vás bude ještě snazší, protože byste měli automaticky dostat od univerzity či jiné školy potvrzení o vašem studiu, případně i s adresou, pokud bydlíte ve studentském ubytování. Tyto dokumenty v bance předložíte a nepotřebujete kromě občanského průkazu nebo cestovního pasu žádný další dokument.

Jakou banku vybrat?

Nabídka bankovních služeb je široká a všechny ty snahy strhnout klienty na svou stranu mohou být pro člověka, který se do Anglie čerstvě přistěhoval, trochu matoucí. Samozřejmě je těžké říct, jaká je nejlepší banka v Anglii, protože nabídky se liší a každý potřebuje něco jiného. Je tedy důležité si předem ujasnit, pro co bankovní konto potřebujete a jak ho budete využívat.

Tyto banky v Anglii patří k těm největším a nejoblíbenějším:

 • Barclays
 • Lloyds TSB
 • NatWest
 • Halifax
 • HSBC
 • Cooperative Bank
 • Abbey National

Užitečné informace z založení a vedení účtu ve Velké Británii

 • Za vedení účtu se ve Velké Británii neplatí žádné poplatky.
 • Neplatíte poplatky za výběr z bankomatů bank, u které máte zřízený účet.
 • Výběr z bankomatů je omezený na 300 liber. Na vyšší částku se používají šeky.
 • Pokud vás jedna banka odmítne, neznamená to, že vás odmítne i další. Jejich požadavky se liší.
 • Pokud často cestujete, anebo přemýšlíte nad převáděním peněz mezi svým českým a britským účtem, je dobré zaměřit se při výběru bank na poplatky při plateb do zahraničí, používání karty v zahraničí a další.
 • V Británii pro zadávání online plateb potřebujete tzv. Card Reader, což je malá krabička, kterou vám banka automatiky zašle. Card Reader slouží jako bezpečností systém, do kterého zasunete kartu, zadáte PIN a ona vám generuje kódy, které zadáváte ve svém online bankovnictví.

Zkušenosti s otevřením účtu v Anglii

Osobně mám bankovní účet u Barclays a zkráceně se pokusím shrnout proces a zkušenosti s touto bankou v Anglii.

Nejdříve jsem zavolala do banky a sjednala si s nimi schůzku na nejbližší pobočce. Schůzku mi dali přibližně za týden, občas to ale může trvat i déle. Když jsem přišla, předložila jsem oficiální univerzitní dopis, který obsahoval potvrzení o mém studiu, momentální bydliště, mé bydliště v České Republice, můj datum narození a podobně. Víceméně, univerzita si o mně vzala všechny informace a vložila je na svůj hlavičkový papír, takže já jsem do banky pouze přišla a předložila tento papír se svým cestovním pasem. Banka mi na tomto základě nabídla otevření studentského účtu.

Následné otevření bankovní účtu trvalo asi třicet minut, kdy mi pracovnice Barclays vše vysvětlila a poté mě posadila k počítači, abych vyplanila všechny potřebné údaje.

Do týdne mi přišel dopis s kartou, do dalšího týdne PIN a informace k online bankovnictví. Během roku jsem řešila změnu adresy, která proběhla hladce – zastavila jsem se v pobočce, řekla jim, že jsem změnila adresu a paní to přepsala v počítači a během pěti minut bylo vše vyřízené.

Spořící účet otevřete skrze internetové bankovnictví

Stejně tak jsem řešila založení spořícího účtu v Anglii, který jsem si během pěti minut otevřela skrz online bankovnictví, aniž bych k tomu cokoli potřebovala, nebo musela jít na pobočku. Opět do týdne mi přišla karta k účtu a PIN. Zkoumala jsem další možnosti a pokud bych si chtěla otevřít další spořící účet, není v tom problém. Těchto účtů můžu mít kolik budu chtít. Spořící účty jsou také rozdělené na různé typy a tam záleží, jak pracujete a platíte v Británii daně. Vše je podrobně vysvětlené na oficiálních stránkách banky, v mém případě Barclays. Ale to se mě, jako studenta, netýká, takže mám základní spořící konto, na které se nic nevztahuje a můžu si mezi ním a hlavním účtem přeposílat peníze, jak se mi zachce. Celý proces je extrémně jednoduchý a zabere několik vteřin.

Online bankovnictví je přehledné a srozumitelné. Při obdržení jakékoli platby nad 100 liber, automaticky dostávám SMS na telefon, že jsem obdržela platbu o hodnotě XX. Okamžitě tedy vím, že mi dorazila výplata nebo přesunuté peníze z mého českého účtu. Ačkoli tedy nemůžu srovnávat Barclays s jinými britskými bankami, s Barclays jsem maximálně spokojená, protože splňuje všechny mé potřeby.

Převod peněz z Velké Británie do České republiky

Češi, kteří vyrazí do Anglie za studiem či prací a založí si bankovní účet v Anglii při návratu do Čech řeší posílání peněz ze zahraničí. Zahraniční platby jsou v režii bank stále drahé. Naštěstí v rámci Velké Británie stále můžeme používat SEPA platbu. Avšak i tak nás čeká bankovní poplatek za zahraniční platbu a navíc stanovený kurz britské libry a české koruny od naší banky.

Sepsali jsme do článku Jak poslat peníze z Anglie zkušenosti Čechů, kteří pracují ve Velké Británii s bankovními poplatky, rychlostí převodu. Mnohem levnější je posílat peníze službou TransferWise než skrze standardní banku. Jedná se o P2P směnárnu, která nabízí převod středovým kurzem (mnohem výhodnější než nabízí banky v Anglii či ČR) a poplatky jsou mnohem nižší. Vyzkoušejte kalkulačku převodu a sami porovnejte.

Nejlevnější převod

Výhodou je, že tento nejlevnější převod využijete jak při posílání peněz z Anglie do Čech, tak jej využijete hned po samotném nastěhování do Anglie, tedy po založení bankovního účtu v Anglii neposílejte peníze z českého konta na anglický přímo, ale využijte službu TransferWise. Je totiž mnohem výhodnější – převod levnější a rychlejší!

Konzultace zdarma

Máte zájem anebo uvažujete o založení bankovního účtu v Anglii? Vyplňte kontaktní formulář a získejte bližší informace.

  Pečlivě si prosím překontrolujte kontaktní údaje.