Debetní platební karta MasterCard Wise je relativní novinkou, která rychle získává na oblibě. Díky kartě je možné provozovat zdarma účet v kterékoliv zemi EU, Austrálii, USA či Velké Británii. Wise Card využijí hlavně lidé, kteří často cestují, žijí nebo pracují v cizině a potřebují tak větší flexibilitu v rámci přeshraničních plateb i výběrů z bankomatu v ČR i zahraničí. Karta společně s účtem „Borderless account“ nabízí automatický převod v dané měně, a navíc ve výhodném středovém kurzu.

Jak karta funguje, jaké jsou u Wise poplatky za využití karty, jaké jsou její největší výhody oproti konkurenci a pro koho je vhodná?

Wise účet a platební karta

Poslat peníze do zahraničí prostřednictvím běžných účtů může vyjít velice draho. Je to proto, že většina tradičních bank přidává poplatky za to, že platba probíhá v jiné měně (například platba dolary z českého bankovního účtu). K tomu jsou připočteny poplatky za převod jako takový a platbám se nevyhnete ani při výběru v zahraničí. To však pro tuhle kartu neplatí.

Jaké měny můžete mít na platební kartě Wise?

meny transferwise platební karta

Jak funguje Wise

Posílání peněz do zahraničí pomocí Wise je oblíbeným řešením, protože oproti bankovnímu převodu ušetří hodně peněz.

Wise ale není jen účet, lze využívat i jeho platební kartu. Tu si lze objednat zcela zdarma a získat ji do několika dní. Wise účet připojený k této kartě – tzv. „Borderless account“ lze registrovat v řadě různých zemí a platit různými měnami podle toho, kam zrovna peníze posíláte.

Na jednom účtu mohou být peníze například v korunách, eurech, dolarech či librách a vždy se automaticky odečte částka v dané měně bez dodatečných poplatků. S kartou Wise je momentálně možné spravovat více než 40 měn najednou.

Jestliže proběhne platba na cizí účet jinou měnou, poplatky se pohybují od 0,35 % do 1 % v závislosti na dané měně a bance. Když se jedná o převod koruny na eura, dolary nebo libry, poplatek se pohybuje pouze v rozhraní 0,35 – 0,4 %.

Wise poplatky: Vedení účtu zdarma

Jaké jsou další výhody konta od Wise? Za vedení „konta bez hranic“ se nemusí platit nic, není ani vyžadován žádný minimální zůstatek na kartě.

Bez poplatku lze za měsíc provést výběr v ČR i zahraničí do výše 200 liber, cokoliv nad tuto částku je pak zpoplatněno 2 % (platí i pro stejnou částku v jiné měně).

Karta má rovněž přednastavený limit pro denní a měsíční výběry a také pro jednorázové převody peněz vzhledem k typu výběru či platby (hotovost, bezkontaktní platba, online převod atd.). Denní limit se pro různé typy plateb pohybuje od 400 do 1000 liber.

Jestliže máte účet u Wise vedený jen v českých korunách a platíte kartou například v dolarech, i tak ušetříte při převodu minimálně 2 % oproti platbám mimo tuto službu. Banky si totiž běžně účtují okolo 3–5 %.

Jak jsou peníze uložené na kartě chráněny?

Účty Wise jsou spravovány ze strany britské FCA (Financial Conduct Authority) a peníze jsou umístěny na samostatných bankovních účtech.

Pro zákazníky z EU, Velké Británie a USA to znamená, že jsou uložené peníze spravovány účty u Barcalys nebo Wells Fargo.

Pokud by tedy společnost Wise zkrachovala, uložené peníze zůstanou v bezpečí.

Zřízení karty Wise a aktivace

1) Nejprve je třeba zřídit si Borderless account, tedy „konto bez hranic“. Po vyplnění všech údajů přichází na řadu zadání první měny, v níž budou prováděny transakce. Později bude možné přidat i další měny.

Stačí na stránkách Wise v horním menu zvolit Debit Card a následně Get a borderless account.

2) Po vytvoření účtu se objednává TransferWise Card. Součástí objednávky je verifikace osobních údajů a zaslání 20 liber na účet (nebo stejné minimální částky v preferované měně). Po potvrzení údajů a platby bude karta zaslána.

3) K aktivaci karty dochází za pomoci 6místného kódu zaslaného společně s kartou. Jakmile je karta aktivovaná, můžete ji neomezeně využívat pro výběry z bankomatů, platby kartou, bezkontaktní platby i další transakce.

Jakmile je karta aktivovaná, můžete ji neomezeně využívat pro výběry z bankomatů, platby kartou, bezkontaktní platby i další transakce.

Wise vs Revolut

Dalším významným hráčem na trhu v rámci zjednodušení zahraničních plateb je služba Revolut. Revolut karta je v lecčems podobná Wise. Rovněž láká na výhodné přeshraniční platby ve výhodných kurzech, možnost výběru platby v konkrétní měně atd.

Ovšem v tomto případě není ke kartě připojen účet jako u Wise, ale karta je předplacená a ovládaná přes mobilní aplikaci. Umožňuje tak novinku v podobě mobilních plateb, a navíc podporuje i kryptoměny.

Karta je oblíbená především pro platby na internetu (např. v zahraničních e-shopech) a je určitou alternativou k dlouhodobě zavedené službě PayPal. U Revolut karty si můžete zřídit premium verzi, která v sobě skrývá další služby. Tato verze je však zpoplatněná.

Na to, v čem konkrétně se Wise karta liší od Revolut karty se můžete podívat v následující tabulce.

Wise Revolut
Zřízení karty Zdarma 99 Kč
Měsíční limit pro výběr z bankomatu zdarma 200 liber 200 liber
Poplatek za převod 0.35-0,4 % Zdarma (mimo převody o víkendech)
Počet podporovaných měn na jednom účtu 40+ 25+
Poplatky za vedení Zdarma Zdarma (v případě Premium verze 7 liber měsíčně)
Mobilní aplikace Ano Ano

Jaké jsou výhody karty Wise a pro koho je vhodná?

  • Karta Wise nabízí transparentní a hlavně levnější alternativu k běžným platební kartám.
  • Je ideálním řešením pro každého, kdo žije a pracuje v zahraničí, pro mladé lidi na studijních pobytech nebo pro ty, kdo často cestují. Její výhody ale určitě ocení i běžný uživatel, který pojede například na dovolenou nebo bude chtít nakupovat na zahraničním e-shopu.
  • Díky kartě může dojít k převodu měny za výhodných podmínek – pokud převádíte z českých korun například na eura, libry nebo dolary, momentálně zaplatíte jen 0,4 %, což je ještě o něco méně, než bylo u této karty původně.
  • Kartu lze využít všude na světě a platit v lokálním kurzu. Ideální je i pro platby na zahraničních e-shopech, představuje také dobrou alternativu k SEPA platbám.
  • Mobilní aplikace k ovládání účtu je dostupná na iOS i Android, její součástí jsou i okamžité zprávy o pohybu na účtu.

Nevýhody a limity Wise karty

  • U klasických karet trvají převody obvykle 1 pracovní den, u Wise karty to mohou být 1-3 dny. Samozřejmě lze zažádat o expresní převod, v tom případě to bude ale s poplatkem.
  • Z účtu připojeného ke kartě rovněž nelze odesílat pravidelné platby, tedy trvalé příkazy.
  • Pro české uživatele může být rovněž problémem absence návodu v češtině.

Z celkového hlediska je však Wise karta uživatelsky velice přívětivá, transparentní a její získání i užívání je rychlé a snadné. Vyzkoušejte Wise kartu.