Žijete, pracujete či studujete na Maltě a potřebujete zasílat peníze do ČR? Hledáte způsob, jak co nejvýhodněji peníze odeslat nebo je naopak přijmout z České republiky? Pak si přečtěte následující článek. Malta je nejmenší členskou zemí Evropské unie a díky tomu se na ni vztahují pravidla pro zasílání peněz mezi členskými státy EU. Je ale výhodné využívat bankovní převod nebo je lepší se raději spolehnout na jiné způsoby převodu peněz online?

Využít můžete multiměnový účet Wise, který nabízí založení i vedení 50ti účtů zdarma, včetně založení eurového účtu (EUR). Převod peněz je se středovým kurzem a nízkými transparentními poplatky.

ZDARMA VYZKOUŠET WISE

Bankovní převod není nejlevnější

Bankovní převod je spolehlivou klasikou, cenově však nepatří k nejvýhodnějším

Pokud byste si chtěli založit bankovní účet přímo prostřednictvím některé z maltských bank, potřebujete k tomu ID maltskou kartu. Podle zkušeností lidí, kteří zde pracují, to však není nic jednoduchého.

Mnoho lidí proto využívá své české účty, které lze spravovat prostřednictvím internetového bankovnictví. Ať tak či tak, pro bankovní převody mezi zeměmi EU platí určitá pravidla s tím, že jednotlivé banky si účtují poplatky dle vlastních sazebníků a dle různých kurzů.

SEPA platba

Pro převod peněz mezi Maltou a ČR můžete využít tzv. SEPA platbu. Tuto služby nabízejí jednotlivé banky právě pro převod mezi členskými zeměmi EU. Pokud byste zasílali peníze mimo EU, mohli byste využít služby SWIFT. Ta se však převodu peněz z Malty do ČR netýká.

SEPA platby probíhají v eurech. Pokud přeci jen máte účet u maltské banky, musíte si zkontrolovat, zda SEPA platby podporuje. Nemusí tomu tak být ve všech případech!

Nyní si pojďme porovnat podmínky pro SEPA platby u některých českých bank.

Pokud je pro vás aktuální převod peněz na Maltu (z ČR), nejlevněji vás to vyjde u těchto bank:

 • Fio Banka – 20 Kč
 • Air Bank – 25 Kč (s Velkým tarifem zdarma)
 • mBank – 25 Kč

Nejdražší převod z ČR na Maltu zaplatíte v následujících bankách:

 • Komerční Banka – 195 Kč (do 50 000 EUR)
 • Česká spořitelna, Moneta Money Bank, Raiffeisenbank – 220 Kč
 • ČSOB, Era, Sperbank, UniCredit Bank – 250 Kč

Jednotlivé banky si účtují jak odchozí, tak příchozí SEPA platby (ty bývají obvykle o něco levnější).

Online převod peněz

Pokud na Maltě pobýváte dlouhodoběji, například pracovně, budou pro vás pravděpodobně důležitější platby z Malty do ČR. Výhodnou variantou tak mohou být převody peněz online prostřednictvím jednotlivých společností poskytujících tuto možnost.

Můžete se tak úplně vyhnout převodu peněz z místního účtu na ten český, pokud máte eurový účet. Výhodou jsou nižší poplatky za převod i výhodnější kurzy, než jaké nabízejí klasické banky.

Wise posílání peněz online

Asi nejdiskutovanější mezinárodní online převodní služba současnosti. Wise (bývalý TransferWise) přišel na trh s opravdu výhodnými podmínkami, debetní kartou i jednoduchým ovládáním. Stačí se zaregistrovat na stránkách Wise.

Můžete si pořídit i debetní kartu Wise od MasterCard, s níž se pojí i výhodné výběry v zahraničních bankomatech.

Zřízení karty je zdarma a přijde vám do několika dní. Co se týče poplatků, Wise nemá pevnou cenu za převod, ale odečítá 0,7 % a pro převod používá výhodný středový kurz.

Wise umožňuje převod peněz z České republiky na Maltu i opačně, posílání peněz z Malty do ČR.

ZDARMA VYZKOUŠET WISE

Opal Transfer

Jednou z možností je využít služeb Opal Transfer. Výhodou je, že tato společnost nabízí stránky i v češtině, takže to pro české uživatele může být praktičtější.

K tomu, abyste mohli službu využít, je potřeba se na stránkách Opal Transfer zaregistrovat a zadat potřebné údaje. Pro převod pak stačí poslat libovolnou částku na účet Opal Transfer a vyplnit údaje o účtu příjemce.

Peníze lze poslat jak online, tak prostřednictvím telefonického hovoru. Opal Transfer má i pobočku, ale pouze v Londýně. V případě Malty proto tato třetí možnost odpadá.

Cena za převod je 3 libry a peníze dorazí na cílový účet poměrně rychle – do druhého dne.

Currency Fair

Currency Fair představuje další možnost, jak bezpečně a za lepší cenu než přes banku zaslat peníze z Malty do ČR. V tomto případě však musíte počítat s delší dobou převodu, než je například u Opal transfer. Podobně jako u TranferWise chybí i návod v češtině.

Currency funguje na bázi systému peer-to-peer a páruje jednotlivé platby. Poté, co si u Currency Fair založíte účet, musíte nahrát peníze do depozitu, odkud jsou pak přeposílány na účet příjemce.

Cena za převod je stabilní, jedná se o 3 eura. Vyplatí se tak posílat větší částky. Na rozdíl od TransferWise si zde můžete nastavit pravidelné platby, například pokud potřebujete z Malty pravidelně platit nějaké účty v ČR.

Elektronické online peněženky

Další možnost pro převod peněz ze zahraničí představují elektronické peněženky a v případě posílání peněz z Malty do ČR lze také uplatnit. Do elektronické peněženky si můžete nahrát peníze a poté s nimi manipulovat ve virtuálním světě. Nejčastěji jsou využívány například k platbě za zboží a služby i k převodům peněz mezi uživateli těchto internetových peněženek.

Skrill

Elektronická peněženka Skrill patří k bezpečným a zavedeným společnostem. Založení a vedení účtu je zde zdarma, za převod zaplatíte 1% v případě, že posíláte peníze na soukromý účet. Maximálně však zaplatíte 10 eur. Zpoplatněno je i nabíjení peněz prostřednictvím karty (1,9 %), z účtu je to zdarma.

PayPal

Asi nejznámější elektronickou peněženkou je PayPal. Tento bezhotovostní platební systém je využíván hlavně pro posílání peněz za zboží, kdy převod hradí prodávající. PayPal účet založíte zdarma s tím, že jej musíte spárovat se svou kartou. Po zadání jejího čísla systém prověří, zda máte povoleny internetové platby. Za platbu kartou skrze PayPal je stanoven poplatek 4,9 % ze zasíláné částky. PayPal rovněž nenabízí zrovna nejlepší kurzy. Oproti klasickým bankovním převodům je však stále levnější.

Mezi další využívané elektronické peněženky patří také PaySec, Paxum či Perfect Money.

Jak nejvýhodněji převést peníze Malta – ČR

Pro převod peněz z Malty do ČR však nejlépe vycházejí online platební společnosti, zejména je oblíbený Wise.

Má nejen nižší poplatky za samotný převod, ale rovněž využívá výhodnější kurz při převodu eur na české koruny.

Posílání eur na Maltu může být jednodušší s účtem Wise. Můžete snadno převést EUR a CZK a opačně se středovým kurzem.

ZDARMA VYZKOUŠET WISE

S multiměnovým účtem Wise si můžete:

 • zřídit až 10 čísel účtů včetně EUR
 • držet a směňovat až 50 různých měn se středovým kurzem
 • s debetní kartou platit doma i v zahraničí
 • zřídit virtuální kartu pro bezpečné platby na internetu
 • platební kartu napojit na Apple Pay i Google Pay

To vše transparentně a s minimálními poplatky. Zahraniční platby vás vyjdou mnohem výhodněji než prostřednictvím banky.