Stát v severozápadní Evropě proslulý zelenými pláněmi, dramatickými útesy, dobrou whiskey a bohatou historií je pro mnoho lidí ideálním cílem pro studijní i pracovní pobyty. Pro pracující i studenty nabízí Irsko přívětivé podmínky, a to jak na kratší, tak i delší dobu pobytu. Tento článek se však nebude věnovat tomu, jaká je práce v Irsku nebo jak zde studovat, ale jakým způsobem odtud posílat peníze do ČR nebo naopak peníze z ČR do Irska. Jaké jsou možnosti pro levný převod peněz z Irska, co se vyplatí a na co si dát pozor?

Využít můžete multiměnový účet Wise, který nabízí založení i vedení 50ti účtů zdarma, včetně založení eurového účtu (EUR). Převod peněz je se středovým kurzem a nízkými transparentními poplatky.

ZDARMA VYZKOUŠET WISE

Převod peněz, bankovní poplatky a směnný kurz

Ať už jedete do Irska (Dublinu či jiného města) na výměnný pobyt, Erasmus, na brigádu či za dlouhodobější prací, většinou musíte zůstat v kontaktu s domovem. V tomto článku budeme hovořit o kontaktu platebním.

Zatímco pracující obvykle využívají spíše posílání vydělaných peněz z Irska domů, studenti častěji naopak využijí převod peněz do Irska. Většinou se jedná o platbu kaucí na bydlení, kapesné, školné.

Svět bankovních transakcí je spletitý a jakmile se do něj trochu ponoříte, zjistíte, že se nejedná o úplně jednoduchou a jednoznačnou záležitost.

Nejdůležitější je sledovat jak poplatek za transakci, tak směnný kurz, v jehož rámci bude platba provedena (v tomto případě CZK vs EUR).

Jaké jsou tedy možnosti posílání peněz z Irska do České republiky a naopak z Čech do Irska?

Bankovní převod prostřednictvím SEPA platby

Jelikož se jedná o platební styk mezi členskými zeměmi EU, jednou z prvních variant mohou být takzvané SEPA platby. O co se jedná?

V případě, že byste posílali peníze do Irska ze svého účtu běžným způsobem, může se to značně prodražit. SEPA platby však nabízejí výhodnější podmínky pro platby mezi členskými zeměmi Evropské unie.

Jedná se o převod v eurech s tím, že jej lze provést z běžných bankovních účtů, které jsou vedeny v korunách. Poplatky za tyto převody se liší dle sazebníků jednotlivých bank, vždy však přesně víte, kolik budete za převod platit (například Fio Banka nabízí SEPA platby za 20 Kč, ČSOB za 250 Kč odchozí a 145 příchozí). Roli však hraje i devizový kurz, který má daná banka nastavený. Zpoplatňují se jak příchozí, tak odchozí platby.

 • K platbě je třeba znát IBAN a BIC kód
 • Využívá se typ platby se zkratkou SHA, což znamená sdílené poplatky, kdy plátce hradí poplatky své banky, a to samé na druhé straně činí i příjemce

Nebankovní převody z Irska

V souvislosti s tím, jak se svět navzájem čím dál tím více propojuje, dochází ke zjednodušování i na poli mezinárodních plateb. Lidé mnohem více cestují a nízkonákladové a pohodlné způsoby pro posílání peněz do zahraničí jsou stále více žádanější.

Pokud tedy potřebujete provést převod peněz z Irska do ČR nebo naopak, některá z následujících možností by pro vás mohla být ideální. Tyto typy převodů jsou totiž obecně výhodnější než klasické bankovní převody či převody za pomoci SEPA plateb. Peníze vždy můžete složit na účet v dané měně dle místa, odkud je posílíte.

Wise (bývalý TransferWise)

Wise je bezpečná inovativní služba, která nahrazuje bankovní služby a nabízí klientům levnější podmínky. Převod peněz z Irska do ČR nebo opačně lze přes službu Wise snadno provést. Poté zadáte v korunách nebo eurech částku, kterou chcete poslat a ihned uvidíte výslednou částku, která dojde příjemci po přepočtu.

 • Po zadání částky se vám ukáže poplatek za převod (0.7% z dané částky) a stejně tak částka, kterou jste ušetřili tímto převodem oproti převodu skrze svou banku.
 • Wise využívá výhodný středový kurz.

ZDARMA VYZKOUŠET WISE

CurrencyFair

Jelikož hovoříme o převodech peněz z Irska, sluší se zmínit také irskou společností. CurrencyFair funguje jako řada dalších podobných společností na principu peer-to-peer.

 • Skrze tuto službu lze přeposílat a směňovat peníze za výhodnějších podmínek než v bankách.
 • Stačí si zde vytvořit depozit na českém či irském účtu u CurrencyFair, uložit do něj požadovanou částku peněz a tu pak směnit na základě nabídky dalších uživatelů služby.
 • Cena za převod je fixní a činí 3 eura plus 0,35 % ze zasílané částky.

Opal Transfer

Zatímco u CurrencyFair může převod trvat několik dní, Opal Transfer nabízí připsání peněz na účet příjemce do druhého dne. Ať už tedy posíláte peníze z Irska do ČR nebo opačně, stačí si založit u této společnosti účet zadáním povinných údajů.

 • Za jakkoliv vysokou částku, kterou budete zasílat, zaplatíte 3 libry.
 • Platbu lze provést na pobočce, přes internet, skrze telefonickou linku i díky mobilní aplikaci.
 • Platit lze i prostřednictvím debetní karty.

PayPal

Oproti Wise je PayPal už ostříleným hráčem, ovšem v některých ohledech začíná zaostávat za modernějšími platebními systémy. Pohybuje se v méně výhodných kurzech než ostatní nebankovní platební systémy a poplatky jsou zde rovněž o něco vyšší.

 • PayPal se využívá hlavně k platbám na internetu, ale poslouží i k převodu peněz z účtu na účet.
 • Jedná se o jakousi virtuální peněženku, kterou můžete propojit se svojí platební kartou.
 • K platbě je třeba znát e-mailovou adresu příjemce.
 • PayPal si za transakci mezi ČR a Irskem účtuje 1,99 eur a k tomu 3,4 % ze zasílané částky.

Platba poštou mezi Irskem a Českou republikou

posílání peněz z Irska

Peníze lze mezi Českou republikou a Irskem zasílat také pomocí České pošty. Ta spolupracuje se společností Western Union, díky níž lze složit peníze na pobočce v hotovosti a příjemce si je může taktéž v hotovosti vybrat na pobočce v Irsku už během několika minut. Tato služba však patří k těm nejdražším.

 • Cena je odstupňována dle výše posílané částky i země, kam částka putuje.
 • Výše platby se pohybuje v řádu několika set za převod.
 • Při zasílání peněz z ČR lze složit hotovost v českých korunách.
 • Platba probíhá na základě vyplnění formuláře na pobočce.

Při porovnání jednotlivých možností převodu peněz mezi Irskem a ČR, které zde byly zmíněny, nejlépe vychází nebankovní transakce.

Na trhu samozřejmě existuje mnohem více možností, ale vždy je lepší důvěřovat zavedeným společnostem jako je Wise (viz zkušenosti Čechů s Wise). Je už jen na vás, kterou z nich si vyberete.

ZDARMA VYZKOUŠET WISE