Wise je P2P směnárna, která zajišťuje jeden z nejlevnějších převodů peněz ze zahraničí do ČR či z České republiky do zahraničí. Mnoho Čechů začalo využívat Wise (bývalý TransferWise), protože na převodu ušetří stovky a někteří tisíce korun oproti standardnímu převodu peněz skrze banku. V tomto článku chceme představit zkušenosti Čechů, kteří již Wise několikrát využili. Protože je celý web v anglickém jazyce, připravili jsme i návod, jak Wise funguje.

Nejprve si však pojďme představit tuto službu na levné posílání peněz do a ze zahraničí.

Jak funguje Wise

Wise bývá označován jako P2P směnárna, ale ve skutečnosti funguje na trochu odlišném principu. Příkladem peer-to-peer směnárny pro převod peněz je CurrencyFair, se kterou máme také zkušenosti. Výhodou CurrencyFair je pohyblivý kurz, v některých dnech se tak můžete dostat na velmi výhodný kurz, který jinde nenajdete. Tento pohyblivý kurz je ale zároveň nevýhodou, protože může být i vyšší než standardní kurz. Dle našich zkušeností je více jak 50% dnů z měsíce kurz na CurrencyFair vyšší než středový kurz nabízený Wise.

Jak tedy funguje Wise, když to není P2P směnárna ani tradiční banka?

Peer-to-peer posílání peněz

Wise je start-upová společnost, která dokázala pomocí investorů nashromáždit značné finanční prostředky (investorem je také Richard Branson). Zjednodušeně řečeno si Wise následně založil bankovní účty po celém světě a peníze na tyto účty rozdělil.

Ve chvíli, kdy si chceme převést peníze z Čech do Anglie, tak nás Wise vyzve, abychom poslali peníze na jeho bankovní účet zřízený v České republice. My tedy odešleme peníze z internetového bankovnictví na český účet Wise. U většiny bank není tento převod zatížen poplatkem.

Ve chvíli, kdy peníze přijdou na český účet Wise, společnost interně neposílá tyto peníze na anglický účet. České peníze si nechá na českém účtu a nám vyplatí finanční obnos ze svého anglického bankovního účtu.

Wise tak neplatí žádné bance poplatky za převod peněz ani netrpí zhoršeným kurzem.

Tento podnikatelský plán může fungovat jen díky značné finanční investici. Wise disponuje obrovskými finančními zdroji na jednotlivých národních účtech.

Jak provést první převod?

První převod se může zdát komplikovaný, ale to je především z důvodu, že jste v novém prostředí. Pokud stále váháte, zda je převod levný, resp. levnější než převod s vaší bankou, neváhejte navštívit online kalkulačku Wise a zde uvidíte přehledně, na kolik vás převod vyjde. Spočítejte si stejné ve své bance a porovnejte.

LEVNÝ PŘEVOD PENĚZ S WISE

Co byste měli vědět před prvním převodem

Níže jsme sepsali dle zkušeností nejčastější dotazy a otázky k převodům přes Transferwise.

Středový kurz

Wise nabízí v každém převodu tzv. středový kurz. Jedná se o pohyblivou veličinu, tedy kurz se neustále mění. Wise jej nemůže garantovat, avšak ve skutečnosti to není nevýhodou. Naopak! Pokud se podíváte na kurzy převodu, které nabízí jednotlivé banky, rychle zjistíte, že žádná banka nenabízí středový ani lepší kurz. Je to proto, že poplatky jsou pro zákazníka a klienta čitelné, avšak kurz již méně. Rozdíl v desetiném čísle se nemusí jevit jako velký, ale ve chvíli, kdy převádíte tisíce EUR, pak zde můžete přijít o hodně peněz. Středový kurz se kterým Wise pracuje je kurz, který je vyhlášen nezávislou agenturou Reuters.

Zkušenost Jany

Chtěla jsem poslat peníze z Velké Británie do ČR a kamarádmi řekl o Wise. Protože jsem posílala několik tisíc liber, ušetřila jsem převodem tisíce korun.

Transparentní poplatky

Jak jste již četli v části Jak to funguje, Wise nevydělává na rozdílném kurzu jako banky. Jeho zisk je generován v poplatcích za převod. Toho se není ale třeba bát, protože narozdíl od mnohých bankovních domů, prezentuje Wise své poplatky za převod velmi transparentně. Poplatek, který zaplatíte vidíte již při kalkulaci. Nemusíte složitě hledat obchodní podmínky a probírat se kolonkami, kam vlastně peníze posíláte a odkud. Čísla, která uvidíte na online kalkulačce Wise jsou přesně ty, které zaplatíte. Nic navíc!

Variabilní symbol

Častá otázka všech, kteří provádí svůj první převod na Wise. Jaký zadat variabilní symbol převodu? Zeptali jsme se proto zkušenějších, protože v samotném návodu od Wise není uvedeno, že bychom měli zadávat nějaký variabilní symbol. To nám přišlo zvláštní, protože v českém bankovnictví jsme zvyklí, že platby jsou identifikované právě pomocí variabilního symbolu. Pokud bychom jej nezadali, neztratila by se naše platba?

Martina provedla už několik zahraničních převodů s Wise a tady je její osobní zkušenost a doporučení:

Při převodu peněz z České republika do zahraničí není třeba zadávat variabilní symbol. Wise jej v podkladech pro platbu neuvádí a platba skutečně dorazí v pořádku a včas. Důležitější než variabilní symbol je však tzv. Reference number. Toto reference číslo Wise je nutné zapsat do řádku Poznámky. Toto je identifikátor, dle kterého je platba přiřazena. Tak pozor, variabilní symbol nepotřebujete, reference number ano!

Reference number je pro převod s Transferwise důležité

Pro jistotu to uvedeme ještě jednou, protože se jedná o nutný předpoklad, aby vám peníze dorazili v pořádku a včas. Při převodu je nutné zapsat Reference number do řádku Poznámky. V opačném případě nedojde ke spárování platby a budete muset kontaktovat zákaznickou podporu Wise.

Jak dlouho trvá převod?

Kompletní převod peněz trvá Wise většinou 1-3 pracovních dní. Dle zkušeností to může být o trochu déle než při převodu skrze internetové bankovnictví, avšak převod s Wise je levnější. Pokud tedy nepotřebujete převést peníze ihned, vyplatí se převod s Wse.

Zkušenost Petra

Pracoval jsem v USA jako plavčk, měl jsem víza Work and Study a během pobytu jsem dokázal ušetřit pár stovek dolarů. Hodně jsem cestoval, nezbylo hodně, ale i tak jsem si něco přivezl domů. A to, že mi peníze přišly až za 5 pracovních dnů, to mi bylo opravdu jedno. Wise šetří peníze. Když člověk potřebuje express, je jasné, že si musí připlatit.

Transferwise v češtině (CZ)

Transferwise Ltd. je společnost založená ve Velké Británii. V roce 2021 se společnost přejmenovala na WISE. Bohužel ani v roce 2024 stále není dostupná česká jazyková verze (CZ). Pro ty z vás, kteří nemluví anglicky, jsme připravili návod v češtině pro převod s Wise. Ten vám pomůže v rychlé orientaci a bezproblémovému převodu peněz.

LEVNÝ PŘEVOD PENĚZ S WISE

Zkušenosti a recenze závěrem

Pokud máte osobní zkušenosti s Wise, neváhejte nám napsat do komentářů. Dle dosavadních zkušeností Čechů můžeme Wise jen doporučit, pokud hledáte levný převod peněz ze zahraničí. Recenze Wise hovoří o této službě velmi pozitivně. Převod trvá jen několik dní. Navíc si můžete nechat poslat platební kartu Wise. Jedinou nevýhodou může být anglické prostředí, ale s naším návodem výše vše zvládnete snadno a ušetříte hned váš první převod.