Někdy se může stát, že odesíláte peníze člověku, který nevlastní bankovní účet. Nebo jej naopak nemáte ani vy sami. Jak v takovém případě postupovat, aby se daná částka bezpečně dostala na místo určení? Dostupnou možností je využití služeb České pošty. Může se jednat jak o vnitrostátní, tak i mezinárodní platby. Jaké jsou výhody, nevýhody a způsoby zasílání peněz skrze poštu?

Pro vnitrostátní převody existuje několik typů poštovních poukázek

Jak už bylo řečeno, přeposílání peněz prostřednictvím pošty často využijí lidé, kteří nemají bankovní účet, sídlí v zahraničí nebo jednoduše hledají alternativu k dalším platebním možnostem. Nejprve se zaměřme na vnitrostátní platby v podobě zaslání peněz složenkou na adresu či účet.

Česká pošta dlouhodobě poskytuje možnost přeposílání peněz, a to různými způsoby. Mezi základní typ převodu patří zaslání peněz skrze složenku, kdy plátce složí peníze z účtu a příjemce obdrží hotovost.

Platba může rovněž proběhnout opačně, tedy že plátce složí hotovost a příjemce obdrží peníze na účet. Dalším typem je i platba hotovost–hotovost. Ceny se pak liší dle konkrétního typu převodu i zasílané částky (ceník je dostupný na webu České pošty).

K tomu, jak tyto platby provádět, je však třeba znát typy jednotlivých poukazů umožňujících převody skrze poštu. Pojďme si je představit.

Poštovní poukázka typu A

V případě poukázky typu A probíhá platební styk tak, že plátce složí danou sumu peněz v hotovosti a příjemci je poté složena na účet. Na složenku je tak třeba uvést všechny potřebné údaje včetně jména majitele účtu, jeho čísla i kódu.

U této poukázky existuje ještě modifikace v podobě dokladu V, který díky smluvnímu vztahu plátce s Českou poštou zajistí, že náklady za převod hradí příjemce.

Poštovní poukázka typu B

Poukázka B slouží pro převody typu účet-hotovost s tím, že je třeba si sjednat doplňkové služby včetně určení do vlastních rukou adresáta, termínované platby či informace o dodání. Všechny tyto služby jsou zpoplatněny.

Poštovní poukázka typu C

Pro platbu způsobem hotovost-hotovost slouží poukázka typu C, jejíž podání je o něco dražší. I v tomto případě lze doobjednat doplňkové služby.

Poštovní poukázka typu D neboli telegrafická poukázka

Poštovní poukázka typu D nabízí stejný způsob platebního styku jako typ C, ovšem s tím rozdílem, že je zde garantována výplata peněz do 1 dne. Za expresní vyplacení je však účtován vyšší poplatek. V tomto případě se jedná o tzv. telegrafickou poukázku.

Hotovost může být vyplacena na poště díky službě Poste restante

V případě převodu peněz skrze poštu hraje důležitou roli i místo doručení. Peníze v hotovosti mohou být vyplaceny příjemci přímo v místě bydliště, ale mohou být rovněž vyplaceny na poště bez toho, aniž by byla adresa uvedena.

V takovém případě se na poštovní poukázku uvádí výraz „Poste restante“. Tato služba je ideální například tehdy, když si příjemce přeje zachovat své soukromí, nebo nechce z nějakých jiných důvodů sdělovat plátci svou adresu.

Pro mezinárodní převody peněz využívá Česká pošta službu WESTERN UNION

Díky službě Western Union (WU) lze skrze poštu zajišťovat jak platby do zahraničí, tak příjem peněz z jiných států. Devízou této služby je to, že se jedná o nejrychlejší způsob, jak převést peníze bez použití bankovních účtů.

Expresní převod probíhá díky vyplnění formuláře na pobočce WU (v tomto případě na pobočkách České pošty). Během pouhých pár minut už si může příjemce vybrat hotovost na pobočce WU v kterékoliv jiné zemi, kde tato služba funguje.

  • Jestliže je zasílána platba ze zahraničí, částka je vždy vyplácena v české měně, a to dle aktuálního kurzu Western Union.
  • Vklad se provádí rovněž v českých korunách nebo amerických dolarech.

I zde lze doobjednat doplňkové služby, které slouží například k ověření totožnosti osoby příjemce. Poplatky za využití služby se liší dle částky i cílové země. Například základní poplatek pro zaslání částky do 1325 Kč činí 350 Kč.

Podobné služby nabízí i společnosti TravellersExpress, American Express a další.

Převod peněz

Western Union má sice pro převody nastaveny nižší poplatky, ale směnný kurz není středový a je nevýhodný pro klienta. Převod je tak dražší a zaplatíte více, resp. protistraně přijde méně peněz pokud jste na straně odesílatele.

Podívat se můžete na příkladné srovnání převodu 10 tisíc Kč do USA na americké dolary (USD).

PoskytovatelCelkem zaplatíteDo USA dorazíPoplatek již započtenýSměnný kurz
Western Union10 000 CZK443.76 USD49 CZK0.0446
Wise10 000 CZK453.36 USD56.53 CZK0.045594

LEVNĚJŠÍ PŘEVOD S WISE

Směnné kurzy a poplatky ze dne 18. května 2023 na stránkách Western Union a Wise. Poplatky a směnné kurzy se mohou měnit a nemusí odpovídat uvedeným hodnotám.

Hlavní výhody a nevýhody převodů peněz prostřednictvím pošty

Mezi hlavní výhody tohoto způsobu převodu peněz patří to, že je k dispozici několik způsobů platby i přijetí peněz, díky čemuž se mohou finančně spojit i osoby, které nemají bankovní účet.

Velkou výhodou je i expresní hotovostní platba v rámci mezistátních plateb, ovšem s tím jsou spojeny vyšší poplatky. Nezapomeňte, že v rámci České republiky jsou již bezhotovostní platby okamžité (nemusíte čekat do druhého dne než se připíše platba).

Jako pozitivum lze vnímat i to, že jsou poplatky vždy jasně dané pro jednotlivé částky a typy převodů a nejedná se o procentuální poplatky, u nichž často není jasné, kolik vlastně bylo za převod připočteno peněz.

Nevýhodu naopak představuje určitý diskomfort, kdy je nutné dojít na přepážku a vystát na poště frontu. Chybí také automatická ochrana výplaty hotovosti s tím, že si musíte připlatit doplňkovou službu v podobě výplaty peněz výhradně do rukou adresáta.

Alternativa posílání peněz online

Peníze dnes snadno pošleme online skrze internet. Pro zahraniční převody doporučujeme službu Wise. Využijte multiměnový účet Wise, který poskytuje převod měn za středový kurz. Máte možnost držet až 50 různých měn (včetně CZK, EUR, CHF, USD, GBP).

ZDARMA VYZKOUŠET WISE

V rámci posílání peněz v České republice můžete využít jak tradiční banky, tak např. oblíbenou službu Revolut, která umožňuje poslat peníze na pár kliknutí skrze mobilní aplikaci.