Převod peněz

Jak dlouho trvá převod peněz z banky do banky

jak dlouho trvá převod peněz z banky do banky

Také se vám stává, že si na poslední chvíli vzpomenete, že jste měli něco zaplatit? Posíláte pak peníze za minutu dvanáct a uvažujete, jak dlouho trvá převod peněz z banky do banky a jestli peníze přijdou včas? V době internetového bankovnictví by mohl převod peněz mezi bankami probíhat v řádu minut, bohužel tomu tak není.

Jak dlouho trvá platba do jiné banky

Lhůty podle zákona o platebním styku

Banky si nemohou samy rozhodnout, jak dlouho jim bude trvat, než si mezi s sebou provedou platby. Od ledna 2018 je v účinnosti nový zákon o platebním styku, který v ustanoveních § 168 a násl. stanovuje lhůty pro provádění platebních transakcí.

Vámi poslané peníze musí být na účet příjemce připsány nejpozději do konce následujícího pracovního dne. Většinou banky připisují peníze na účet následující den brzy ráno.

Banky bohužel pracují pouze během pracovních dnů. To znamená, že platby o víkendu a ve státní svátky neprobíhají. Pokud vám tedy někdo pošle peníze v pátek, v sobotu je nedostanete. Musíte je mít k dispozici na svém účtu do 23:59 hodin v pondělí.

Systém CERTIS

Jak dlouho trvá převod peněz z banky do banky, ovlivňuje povinnost bank použít systém mezibankovního platebního styku, tzv. CERTIS. Ten vede Česká národní banka.

Za hodinu CERTIS zpracuje milion a půl transakcí. Za každou z nich si účtuje poplatek, podle toho, kdy má být zpracována. Pokud banky pošlou peníze do 13. hodiny, zaplatí při zpracování méně než za odpolední platby. Proto s platbami, které provedete odpoledne, čekají. Navíc funguje jen v účetní dny.

Okamžité převody

V době, kdy se dá platit mobilním telefonem a objevují se start-upy, které nabízejí v bankovním světě alternativní způsoby, sílí tlak veřejnosti, aby byly převody mezi bankami možné hned. Česká národní banka spustila projekt okamžité platby, do kterého se v průběhu roku 2019 postupně zapojovaly všechny české banky.

Dnes již většina českých bank umožňuje okamžité převody.

Okamžitá platba umožní, aby k převodu došlo během pár vteřin a to kdykoliv i mimo pracovní dny (tj. včetně víkendů). Předpokladem ale je, že systém okamžité platby musí podporovat jak banka plátce, tak i příjemce.

Do kdy musíte zadat platební příkaz, aby peníze byly připsány ve stejný den?

BANKA Do kdy zadat příkaz
Air Bank 11:30
Česká spořitelna 12:00
ČSOB 12:00
Equa Bank 10:30
Fio banka 12:00
Komerční banka 12:00
MONETA Money Bank 12:00
Raiffeisenbank 08:00

Jak dlouho trvá platba do stejné banky

Pokud posíláte platbu v českých korunách z účtu na účet ve stejné bance, musí být přepsána nejpozději na konci dne. Většinou převod nastane téměř okamžitě či do několika minut. To proto, že pokud jsou účty plátce a příjemce u stejné banky, nepoužije banka systém CERTIS, ale provede převod peněz ve svém vlastním systému.

Jak dlouho trvá platba do zahraničí

Převod peněz na účet v zahraničí není samozřejmě tak rychlý jako po České republice. Jak dlouho trvá převod peněz z banky do banky v zahraničí, nezáleží totiž pouze na bance plátce, ale také na tom,  jak rychle připíše peníze na účet banka příjemce. Závisí to také na měně, ve které se transakce provádí.

Pokud posíláte peníze na účet v eurech, měly by dojít do třetího pracovního dne. U jiných měn může být platební příkaz vyřízen až za týden nebo dva.

V případě převodu peněz do zahraničí si ověřte, jaké poplatky vaše banka účtuje. Zjistěte také, jaký si nastavila směnný kurz. České banky už nastavily minimální poplatky za mezinárodní platby, avšak stále uplatňují kurz, který je výrazněji posunutý od středkového kurzu. Vyzkoušejte službu Transferwise, která poskytuje převody peněz a nabízí středové kurzy světových měn. Hodnocení Transferwise bylo v rámci naší recenze velmi pozitivní.

NEZÁVAZNĚ VYZKOUŠET WISE
Previous ArticleNext Article

Jak dlouho trvá převod peněz z banky do banky

4 min
Send this to a friend