Kdy přijde platba z jiné banky? Jak dlouho trvá převod peněz z banky do banky? Které banky umí okamžité platby? Nejčastější otázky pro převody peněz a rychlost posílání z banky do banky.

Také se vám stává, že si na poslední chvíli vzpomenete, že jste měli něco zaplatit? Posíláte pak peníze za minutu dvanáct a uvažujete, jak dlouho trvá převod peněz z banky do banky a jestli peníze přijdou včas? V době internetového bankovnictví by mohl převod peněz mezi bankami probíhat v řádu minut, bohužel tomu tak vždy není.

Jak dlouho trvá platba do jiné banky

Lhůty převodu peněz jsou podle zákona o platebním styku. Banky si nemohou samy rozhodnout, jak dlouho jim bude trvat, než si mezi s sebou provedou platby. Od ledna 2018 je v účinnosti nový zákon o platebním styku, který v ustanoveních § 168 a násl. stanovuje lhůty pro provádění platebních transakcí.

Vámi poslané peníze musí být na účet příjemce připsány nejpozději do konce následujícího pracovního dne. Většinou banky připisují peníze na účet následující den brzy ráno.

Banky bohužel pracují pouze během pracovních dnů. To znamená, že platby o víkendu a ve státní svátky neprobíhají. Pokud vám tedy někdo pošle peníze v pátek, v sobotu je nedostanete. Musíte je mít k dispozici na svém účtu do 23:59 hodin v pondělí.

Systém CERTIS

Jak dlouho trvá převod peněz z banky do banky, ovlivňuje povinnost bank použít systém mezibankovního platebního styku, tzv. CERTIS. Ten vede Česká národní banka.

Za hodinu CERTIS zpracuje milion a půl transakcí. Za každou z nich si účtuje poplatek, podle toho, kdy má být zpracována. Pokud banky pošlou peníze do 13. hodiny, zaplatí při zpracování méně než za odpolední platby. Proto s platbami, které provedete odpoledne, čekají. Navíc funguje jen v účetní dny.

Okamžité převody a platby

V době, kdy se dá platit mobilním telefonem a objevují se start-upy, které nabízejí v bankovním světě alternativní způsoby, jak rychle a bezpečně posílat peníze.

Česká národní banka spustila projekt okamžité platby, do kterého se v průběhu roku 2019 postupně zapojovaly všechny české banky. Dnes již většina českých bank umožňuje okamžité převody.

Okamžitá platba umožní, aby k převodu došlo během pár vteřin a to kdykoliv i mimo pracovní dny (tj. včetně víkendů). Předpokladem ale je, že systém okamžité platby musí podporovat jak banka plátce, tak i příjemce.

U některých bank si musíte tuto možnost aktivovat v internetovém bankovnictví, případně nastavit u každé jednotlivé platby zvlášť.

Jaké banky podporučjí okamžité platby

Tip: Založte si běžný účet u Raiffeseinbank a získejte odměnu 1000 Kč.

Identifikační kódNázev banky
0100Komerční banka, a.s.
0300Československá obchodní banka, a. s.
0600MONETA Money Bank, a.s
0800Česká spořitelna, a.s.
2010Fio banka, a.s.
2250Banka CREDITAS a.s.
3030Air Bank a.s.
5500Raiffeisenbank a.s.
5800J&T BANKA, a.s.
6000PPF banka a.s.
6210mBank S.A., organizační složka
8040Oberbank AG pobočka Česká republika
8500Multitude Bank, p.l.c.

Limit pro okamžitou platbu

Existují limity v částce zasílané skrze okamžitou platbu.

Od 1. 6. 2021 se zvýší limit maximální částky jedné platby u okamžitých korunových plateb zúčtovávaných v platebním systému ČNB CERTIS z 400 000 Kč na 2 500 000 Kč.

Navýšení maximálního limitu pro jednotlivou okamžitou platbu v českých korunách následuje obdobné navýšení limitu pro okamžité platby v eurech pro SEPA platby (SEPA Instant Credit Transfer) z 15 000 € na 100 000 €, které proběhlo k 1. 7. 2020.

Zdroj: Česká národní banka

Do kdy musíte zadat platební příkaz, aby peníze byly připsány ve stejný den?

BANKA Do kdy zadat příkaz
Air Bank 11:30
Česká spořitelna 12:00
ČSOB 12:00
Equa Bank 10:30
Fio banka 12:00
Komerční banka 12:00
MONETA Money Bank 12:00
Raiffeisenbank 08:00

Jak dlouho trvá platba do stejné banky

Pokud posíláte platbu v českých korunách z účtu na účet ve stejné bance, musí být přepsána nejpozději na konci dne. Většinou převod nastane téměř okamžitě či do několika minut. To proto, že pokud jsou účty plátce a příjemce u stejné banky, nepoužije banka systém CERTIS, ale provede převod peněz ve svém vlastním systému.

Převod peněz o víkendu

Obecně platí, že banky nejsou povinné (zákon jim nestanoví žádnou takovou povinnost) vykonávat platby do jiných bank během víkendů ani státních svátků. Platba se reálně zprocesuje až první pracovní den a na účet příjemce dorazí nejpozději druhý pracovní den.

Faktory ovlivňující dobu převodu

převod peněz z účtu na účet

Mezi nejvýznamější faktory, které ovlivňují jak dlouho trvá platba z banky do banky patří:

  • Z jaké banky platba odchází
  • Do jaké banky platba přichází
  • Den odeslání platby
  • Čas odeslání platby
  • Způsob odeslání platby (okamžitá platba, prioritní platba, standardní platba)

Prioritní platby

V případě, že z jakéhokoli důvodu nemůžete používat okamžité platby, existuje ještě jeden způsob, jak urychlit posílání peněz. Většina bank má možnost zadat platbu jako prioritní, někdy nazývaná také jako expresní platba. Tyto platby jsou dle ceníku banky zpoplatněny (20 – 200 Kč).

Následující tabulka sumarizuje nejznámější české banky a jejich možnosti odesílání prioritních plateb.

Název bankyDo kdy zadat platbuPoplatek
MONETA Money Bankdo 13:00200 Kč
ČSOBdo 13:30100 Kč
UniCredit Bankdo 13:30115 Kč
Raiffeisenbankdo 14:00100 Kč
Česká Spořitelnado 14:00125 Kč
CREDITASdo 14:0050 Kč
Komerční bankado 14:30100 Kč
Fio bankado 14:3029 Kč
Hello bankNepodporujeNepodporuje
Air BankNepodporujeNepodporuje
mBankNepodporujeNepodporuje

Jak dlouho trvá platba do zahraničí

Převod peněz na účet v zahraničí není samozřejmě tak rychlý jako po České republice. Jak dlouho trvá převod peněz z banky do banky v zahraničí, nezáleží totiž pouze na bance plátce, ale také na tom,  jak rychle připíše peníze na účet banka příjemce. Závisí to také na měně, ve které se transakce provádí.

Pokud posíláte peníze na účet v eurech, měly by dojít do třetího pracovního dne. U jiných měn může být platební příkaz vyřízen až za týden nebo dva.

V případě převodu peněz do zahraničí si ověřte, jaké poplatky vaše banka účtuje. Zjistěte také, jaký má vaše banka kurz CZK / EUR či jakou měnu posíláte.

České banky už nastavily minimální poplatky za mezinárodní platby, avšak stále uplatňují kurz, který je výrazněji posunutý od středového kurzu. Při převodech 10 tisíc korun a výše se jedná už o rozdíl, který bude hrát v peněžence rozdíl. Podívejte se na příklady nejvýhodnějšího převodu na Eura.

Služba Wise pracuje se středovým kurzem a díky nízkým poplatkům jsou převody do zahraničí levnější než přes české banky. Přečtěte si, jak používat Wise a šetřete při každém převodu.

ZDARMA VYZKOUŠET WISE

  • Na multiměnovém účtu Wise můžete mít a směňovat 50 různých měn (vč. CZK, EUR, USD, GBP).
  • Účet Wise je zcela zdarma (založení, vedení i zrušení).
  • Možnost aktivovat virtuální kartu pro bezpečné platby na internetu.
  • Funguje to jednoduše přes webovou i mobilní aplikaci.