Zájem o Zemi vycházejícího slunce v posledních letech roste. Japonský trh se čím dál více otvírá i cizincům. Od roku 2018 mají mladí Češi možnost získat working holiday víza do Japonska. Ať už jste zde jako turisté či zde pobýváte ze studijních či pracovních důvodů, budete pravděpodobně řešit, jak poslat peníze do Japonska, když vám dojdou finanční prostředky.
Využít můžete multiměnový účet Wise, který nabízí založení i vedení 50ti účtů zdarma, včetně založení eurového účtu (EUR). Převod peněz je se středovým kurzem a nízkými transparentními poplatky.
Peníze a měna v Japonsku
Oficiální měna Japonska je japonský jen (kód: JPY). Jeden jen se dělí na 100 senů, avšak v praxi se seny již nepoužívají, protože jejich hodnota je extrémně nízká.
Jsou v oběhu mince o hodnotě 1, 5, 10, 50, 100 a 500 jenů a bankovky v hodnotách 1 000, 2 000, 5 000 a 10 000 jenů.
Posílání peněz do zahraničí
Řešit jak poslat peníze do zahraničí se vám stane často. Musíte zaplatit za ubytování či nejrůznější služby. Někdy potřebujeme poslat větší obnos peněz, například chcete-li si koupit v zahraničí nemovitost apod.
Obecně je dobré se při převodu peněz řídit následujícími pravidly:
Hlídejte si směnné kurzy
Při zvažování jak poslat peníze do Japonska je dobré sledovat vývoj kurz jenu a české koruny. Směnné kurzy sice nelze předvídat, ale pokud je zrovna např. koruna rekordně oslabená, bude lepší vyčkat.
Ujasněte si, co potřebujete
Službu pro zaslání peněz do zahraničí si vyberete podle toho, co potřebujete. Záleží na tom, kolik peněz převádíte, jak dlouho trvá převod, jaké jsou poplatky, a jaký směnný kurz ten který poskytovatel služby nabízí. Důležité je také vědět, jestli potřebujete, aby v Japonsku byla vybrána hotovost, nebo aby peníze skončily na účtu.
Srovnejte poskytovatele převodu
Existuje dost možností, jak převést peníze do Japonska. Od zasílání peněz klasicky skrze bankovní převod, expresní zasílání hotovosti s WesternUnion nebo posílání skrze aplikace typu Wise.
Jak poslat peníze do Japonska bankovním převodem
Bankovní převod je jeden z nejpohodlnějších způsobů jak poslat peníze do Japonska. Díky internetovému bankovnictví lze provádět z pohodlí domova. Jenže pozor. Na rozdíl od zemí EU nemůžete používat SEPA platbu. Nemáte tak garantováno, za jak dlouho budou peníze zúčtovány. Může to trvat tři dny i dva týdny.
Poplatky za mezinárodní bankovní převod se v jednotlivých bankách liší. Jsou stanoveny buď jako procento z posílané částky nebo jako fixní částka. Zaplatit tak můžete pár stovek nebo i dva tisíce korun.
Banky uvádějí většinou poplatky ve formátu SHA, kdy odesílatel i příjemce platí každý svůj poplatek zvlášť. Možná je i varianta OUR, kdy zaplatíte poplatky i za příjemce. Varianta BEN, kdy vše zaplatí příjemce, většinou není v České republice možná.
Převod s Wise
Pokud uvažujete, jak poslat peníze na účet v cizině, a přitom se vyhnout bankovním poplatkům, můžete vyzkoušet Wise. Často může jít o nejlevnější převod. Jedná se o britskou službu převodu peněz, založenou v roce 2011. Umí převádět peníze po celém světě v 750 měnách.
Společnost si založila účty v zemích po celém světě. Nabízená služba funguje tak, že pošlete ze svého běžného účtu české koruny na účet Wise v České republice. Převody na český účet nejsou většinou bankami zpoplatněny. Wise následně vyplatí ekvivalentní částku ze svého japonského účtu na vámi zamýšlený účet v Japonsku. Tím se lze vyhnout vysokým poplatkům za standardní mezinárodní převod mezi bankami.
Za použití Wise sice také zaplatíte poplatek, ten však bývá výrazně nižší. Navíc se vám transparentně ukáže při používání aplikace.
Velká výhoda aplikace představuje používání tzv. středového kurzu. Jde o kurz, který se používá při obchodování na amerických burzách. Je téměř vždy výhodnější než kurz, jenž nabízí banky.
Existují i různé jiné platformy pro levný převod peněz, jako je např. WorldRemit, PayPal nebo OFX, či pro směnu korun na jeny jako je CurrencyFair.
Posílání peněz poštou
Poslat peníze v obyčejné obálce není zrovna rozumné. Bohužel Česká pošta nenabízí možnost poslat mezinárodní poštovní poukázku do Japonska. Alternativou je zaslat cenné psaní. Při něm pošta nese odpovědnost za ztrátu peněz.
Můžete tak poslat hotovost nebo šek. Vystavení šeku ale není v Česku příliš obvyklé, takže s tím můžete u své banky narazit. Při posílání hotovosti zasílejte buď přímo jeny nebo eura či dolary. S českými korunami si v Japonsku asi moc neporadí.
WesternUnion
WesternUnion je služba, kterou provozuje Česká pošta. Při posílání peněz přes WesternUnion zaplatíte v hotovosti české koruny. Za několik minut je ekvivalentní částka připravena k vyzvednutí na pobočce WesternUnion v Japonsku.
Příjemce musí znát jméno odesílatele, zemi odkud peníze přišly, přibližnou výši částky a kontrolní číslo peněžního převodu. Jen v Tokiu je šedesát míst, kde si může peníze vyzvednout.
Výhodou použití Western Union je tedy zejména jeho rychlost a možnost příjmu peněz v hotovosti. Není tedy třeba mít zřízen účet v japonské bance. Nejde ale o nejlevnější variantu, jak poslat peníze do Japonska, protože poplatky za převod jsou docela vysoké.
Jak převést peníze z Japonska do ČR
Pracujete v Japonsku už nějaký ten pátek a teď přemýšlíte, jak zaslat peníze zpět domů? Na výběr máte v podstatě ty stejné možnosti, jako při posílání peněz do Japonska z ČR.
Japonský bankovní sektor je jeden z nejstabilnějších na světě. To ale také znamená, že se příliš neinovuje. Jednoduchý mezinárodní bankovní převod vyžaduje složité papírování na pobočce, vysoké poplatky a ještě nevýhodné kurzy měn. Je proto výhodné použít jinou metodu zaslání peněz.
Oblíbeným způsob pro posílání větších částek je GoRemit, který provozuje japonská banka Shinsei. Za převod zaplatíte fixní částku 2 000 jenů. Problém je, že nedokáží převést jeny na koruny, musíte tedy mít účet v eurech.
Při posílání menších částek bude nejvýhodnější způsob pro převod peněz Wise. Limit pro zaslání peněz přes tuto aplikaci je milion jenů (přes 200 000 Kč). Použít můžete i PayPal, ale ten nemá tak výhodné kurzy měn.
S multiměnovým účtem Wise si můžete:
- zřídit až 10 čísel účtů včetně EUR
- držet a směňovat až 50 různých měn se středovým kurzem
- s debetní kartou platit doma i v zahraničí
- zřídit virtuální kartu pro bezpečné platby na internetu
- platební kartu napojit na Apple Pay i Google Pay
To vše transparentně a s minimálními poplatky. Zahraniční platby vás vyjdou mnohem výhodněji než prostřednictvím banky.