Zjistili jste v obchodě, že jste zapomněli peněženku? Nebo máte několik kreditních karet, ke kterým si nepamatujete PIN kód? Možná by vás mohlo zajímat, jak platit mobilem. Které banky takové transakce umožňují? A je bezkontaktní platba mobilem bezpečná?
Placení mobilem pro začátečníky
S hotovostí jsou problémy. Stává se, že druhá strana nám nemá jak vrátit, popřípadě potřebujeme přesnou částku na nákupy z automatu apod. Skoro všude v Česku se však dá platit bezkontaktně. Kromě kreditních karet jsou oblíbené platební nálepky. Od roku 2016 se však rozmáhají také NFC platby mobilem (tzv. Near Field Communication – bezdrátová komunikace mezi elektronickými zařízeními).
Jak platit bezkontaktně mobilním telefonem? Funguje to úplně jednoduše. Stačí odemknout svůj telefon, ve kterém máme nahranou potřebnou aplikaci, a přiložit jej k platebnímu terminálu stejně jako bychom to prováděli s platební kartou. Na mobil vám přijde potvrzení platby a obchodníkovi vyjede z terminálu účtenka.
Výhody placení mobilem
Mobily nosíme u sebe, i když peněženku necháme doma. Mnoho lidí si oblíbilo i platby pomocí chytrých hodinek. V takovém případě nemusíte mít ani telefon. Stačí mít hodinky na zápěstí.
V mobilní aplikaci můžete mít nahráno více platebních karet. Při placení si vyberete, kterou z nich použijete, ale zadáte jen PIN kód aplikace. Nemusíme si tedy pamatovat milion čísel a bát se, že si zrovna trapně u kasy nevzpomenete.
Vhodné je využívat také aplikace na správu financí, které vám zpřehlední vaše příjmy a výdaje. Některé dokonce můžete propojit se svým internetovým bankovnictvím a vše se tak bude dít téměř automaticky.
Placení mobilem je navíc bezpečnější. Není zasíláno číslo platební karty. To se ani neukládá do mobilního telefonu. U plateb do 500 Kč ani nezadáváte PIN, pouze telefon odemknete. Nemusíte být připojení na data ani na wi-fi síť, abyste mohli nakoupit. Mobil umí s terminálem komunikovat.
Pokud by vám byl telefon odcizen, nebo byste ho ztratili, můžete pomocí nového hesla obsah smazat či uzamknout. Jste tak chráněni před ztrátou peněz, ještě než vám platební kartu zablokuje banka.
Problémy při placení mobilem
V čem je háček? Platit nelze každým mobilem, ale pouze těmi s novějšími operačními systémy (Android 5). Výjimečně se vám také může stát, že terminál obchodníka nebude schopen přečíst kartu, kterou budete mít v mobilu.
Ne všechny banky platby mobilem umožňují. Ty ostatní podporují různé aplikace, některé vytvořily i své vlastní. Běžný člověk tak může mít v tom, jak platit mobilem, problém se zcela zorientovat.
Google Pay
Jak platit mobilem, pokud váš mobil pracuje v systému Android? Nejpoužívanější aplikací, kterou můžete využívat, je Google Pay. Pro nahrání karty budete potřebovat její číslo, platnost a CVV kód. Kartu můžete vyfotit, a nahrát do aplikace Google Pay. Nastavte si možnost placení NFC. Následně postačí přiložit mobil k terminálu a zaplatit. U plateb do 500 Kč nepotřebujete PIN, někdy pro větší zabezpečení bude aplikace požadovat váš otisk prstu.
V současnosti můžete Google Pay využívat u Air Bank, CREDITAS, České spořitelny, ČSOB, Equa Bank, Fio, KB, mBank, Monety a UniCreditu.
Pomocí Google Pay můžete platit nejen mobilem, ale i chytrými hodinkami Wear OS, které s telefonem spárujete.
Apply Pay
Jste příznivci jablíček a iPhonů? S pomocí mobilní aplikace Apple Pay lze platit v Česku teprve od února 2019, zájem o ni je ale masivní. Uživatelé si pochvalují zejména vysokou úroveň zabezpečení, která dovoluje, že ani při platbách nad 500 Kč není třeba zadávat PIN.
Jak na to? Nainstalujte si aktualizovaný iOS a v aplikaci Wallet přidejte platební kartu. Tu poté vyfoťte. Vyplňte do aplikace ověřovací kód, který vám zašle banka. Při placení zmáčknete dvakrát boční tlačítko a přiložíte telefon k terminálu.
Platit můžete i chytrými hodinkami Apple Watch. Nemusíte mít u sebe iPhone, stačí jen přidat pomocí iPhonu nahrát na hodinky platební kartu.
Aplikaci Apple Pay používá Air Bank, Česká spořitelna, ČSOB, Equa Bank, Fio, KB, mBank, Moneta, Raiffeisenbank a UniCredit.
Garmin Pay
Americká společnost Garmin se zaměřuje zejména na vývoj GPS přijímačů. Kromě toho však vyrábí take chytré sportovní hodinky s GPS. Novější modely těchto hodinek umožňují službu Garmin Pay. Jedná se o modely D2™ Delta S, D2 Delta, D2 Delta PX, fēnix® 5S Plus, fēnix 5 Plus, fēnix 5X Plus, Forerunner® 945, Forerunner® 645, Forerunner 645 Music, MARQ™ Athlete, MARQ Aviator, MARQ Captain, MARQ Driver, MARQ Expedition, vívoactive® 3 a vívoactive 3 Music.
Nejprve si musíte nastavit na svém mobilním telefonu aplikaci Garmin Connect, přidat své hodinky, vytvořit zde peněženku a naskenovat svou platební kartu podle pokynů. Následně aplikace spáruje s vašimi hodinkami a můžete začít platit tak, že hodinky přiložíte k terminálu.
Garmin Pay podporuje v současnosti Česká spořitelna, Komerční banka, mBank, MONETA Money Bank a Revolut.
Fitbit Pay
Chytré hodinky od společnosti Fitbit umí změřit počet kroků, váš tep či kvalitu spánku. Podobně jako s hodinkami Garmin můžete s některými modely také platit. Jedná se o hodinky Fitbit Versa 2, Fitbit Versa Special Edition, Fitbit Ionic či Fitbit Charge 3 Special Edition. Stejně jako u Garminu si musíte hodinky spárovat se svým mobilem, a pak jimi vesele platit.
Fitbit Pay můžete používat u bankovních účtů v Creditas, České spořitelně, Komerční bance, mBank, MONETĚ a při používání Revolut účtu.
Vlastní aplikace bank
Některé banky se rozhodly vytvořit vlastní platební aplikace, které fungují na Androidu. Tou první byla ČSOB už v roce 2016 . V její aplikaci NaNákupy si můžete tvořit seznamy věcí, které potřebujete nakoupit, ukládat věrnostní karty z obchodů. Kromě placení v obchodě můžete aplikaci využít i pro výběry z bankomatů.
Air Bank má aplikaci My Air, kterou můžete využívat zároveň jako rozhraní pro internetové bankovnictví.
Poketka je aplikace České spořitelny. Platit přes ni můžete nejen přiložením mobilu k terminálu, ale i online. Pomocí ní můžete kontrolovat i zůstatek na účtu.