Banky své služby neomezují na výdělečně činné dospělé. Kromě studentských účtů nabízejí i finanční produkty zaměřené na nejmenší klienty. Sázejí na to, že pokud bude u nich mít dítě svůj první účet, pravděpodobně u nich zůstane i v dospělosti.  K čemu slouží bankovní účet pro děti? Jaké funkce by měl mít a podle čeho jej vybírat? Přinášíme srovnání dětských účtů u jednotlivých bank.

Proč založit bankovní účet pro děti?

Finanční gramotnost Čechů není zrovna vysoká. Mnoho lidí se chytilo na nevýhodné spotřebitelské půjčky, ztrátové investice či se dokonce dostalo do exekuce. Chápat hodnotu peněz by se měl člověk učit od mala.

Mladším dětem můžete dávat menší obnosy v hotovosti, za které si pořídí třeba svačinku, drtivá většina školáků si ale přeje mít svůj bankovní účet. A proč ne? Mohou zpravovat svůj rozpočet a učit se nakládat s financemi, tak aby na konci měsíce nebyli ve ztrátě. Rodiče jejich přání často vyslyší. Účet na své jméno má u banky kolem 40 % dětí.

Pořídit bankovní účet pro děti znamená, že je učíte disciplíně. Zatímco u mincí i bankovek pochopí hned, že jich ubývá, elektronické peníze se umějí rozkutálet mnohem snadněji. Pokud doufáte, že dítěti jen pořídíte účet a ono se samo naučí nakládat s financemi, jste na omylu. Bankovní účet by měl být především výchovný nástroj, který byste měli mít pod dohledem. Bez něj se totiž může stát, že se vaše dítě zadluží a způsobí vám problémy.

K čemu má bankovní účet pro děti sloužit?

Pokud uvažujete, že pořídíte dítěti bankovní účet, měli byste si rozmyslet, k čemu bude sloužit. Chcete dítěti jen spořit? Možná je pak výhodnější založit jim stavební spoření, penzijní spoření či spořicí účet. Na dětském bankovním účtu se totiž peníze vůbec nezhodnotí.

Dětská konta tedy mají sloužit k tomu, aby je děti skutečně využívaly. Rodiče na ně zasílají kapesné a děti pak pokrývají některé své potřeby (např. si platí kroužky, obědy či dopravu). Naučí se používat internetové bankovnictví, platební karty a nálepky. Stanou se zodpovědní za finanční obnos, který na účtu mají.

Často jsou to babičky a dědečkové, kteří by rádi založili dítěti účet, na který by mu mohli přispívat. To však není možné. Účet na jméno dítěte mohou založit pouze rodiče, jakožto jeho zákonní zástupci. Poté, co dítě dovrší 15 let, může si účet založit samo.

Co si často lidé neuvědomují, je skutečnost, že pokud je bankovní účet pořízen na jméno dítěte, patří peníze na účtu jemu. Dítě není povinno sdělit rodiči přístupové údaje k účtu a kartě. Ten nesmí účet dítěte „tunelovat“. Stejně tak to platí se stavebním spořením. Pokud chtějí rodiče použít peníze pro účely dítěte, musí k tomu mít souhlas opatrovnického soudu.

Jak vybrat bankovní účet pro děti?

Často si rodiče vybírají účty u bank, kde mají zřízený svůj účet. Takový postup se však nemusí vyplatit. Úroky na dětských účtech jsou zanedbatelné, proto pokud chcete spořit, vyberte si jiný finanční nástroj. Především si zjistěte, jaká je poplatková politika banky. Ta se může od běžných účtů pro dospělé dost lišit.

Budete platit poplatky za vedení účtu a za výpisy? A co další poplatky? Ideální jsou samozřejmě účty zcela bez poplatků, takových však moc není.

Ujasněte si, jak bude dítě bankovní konto používat. Některé banky nabízejí pouze karty pro výběry z bankomatu. Kolik výběr z bankomatu stojí? Alespoň výběr z vlastního přístroje banky by neměl být zpoplatněn. Ujistěte se však, jestli se ve vašem okolí takové bankomaty vůbec nacházejí. Ideální jsou neomezené výběry zcela bez poplatků.

Necháte-li děti jen vybírat hotovost, ztratíte přehled o tom, za co utrácejí. Vhodnější je vybrat si účet, ke kterému banka nabízí platební kartu a naučit dítě s ní pracovat. Banky ji ale nabízí pouze pro děti, které jsou starší osmi let. Vedení karty by také nemělo být nijak zpoplatněno.

Budete posílat dítěti peníze trvalým příkazem každý měsíc, nebo jen občas zanese babička finanční dárek na přepážku banky? Mnoho bank si účtuje za vklady v hotovosti nemalé peníze.

Dalším kritériem pro výběr účtu je přehledné internetové bankovnictví a mobilní aplikace, které se budou dítěti snadno ovládat.

Specifikem bankovních kont pro děti jsou kontrolní nástroje pro rodiče, díky kterým mají přehled o pohybech na účtu. Banky často nabízejí zaslání SMS na telefonní číslo rodiče při platbě kartou či po internetu. Rodič má také možnost nastavit limity pro výběry peněz, internetové platby či platby kartou. Informujte se, jestli a jak jsou tyto služby zpoplatněny.

Různé další nabídky mohou vypadat atraktivně, často se však nemusí vůbec vyplatit. Nenechte se zlákat na nejrůznější „odměny“, které jsou vám za založení účtu nabízeny.

Srovnání dětských bankovních účtů

Česká spořitelna: dětský účet

Dětský účet lze zřídit od narození do 20 let věku dítěte. Vedení účtu je zdarma stejně tak výběry z vlastních bankomatů. Na druhou stranu je na účtu nulový úrok.

Od osmi let věku dítěte je možné pořídit Visa kartu pro platby v kamenných obchodech a pro výběry z bankomatů. Platit lze také přes Apple Pay a Google Pay.

Na účtu lze nastavit limity pro příchozí i odchozí platby, které kontroluje zákonný zástupce. Není je však možné stanovit níže než na 10 000 Kč měsíčně pro děti do 15 let, což může být pro některé rodiče příliš vysoký limit. Rodiče také mají možnost pohyby na účtu kontrolovat skrze internetové bankovnictví.

Creditas: Richee Junior

Účet lze zřídit pro děti mezi 6. a 17. rokem věku. Vedení účtu a výběry ze všech bankomatů (i zahraničních) je zdarma. Do 50 000 Kč je zde úročení 1,5 % ročně.

K účtu je vydávána karta. Lze si sjednat i Google Pay.

Rodič stanoví limit pro platby a může sledovat toky na účtu skrze své internetové bankovnictví.

Komerční banka: účet Junior

Účet může být zřízen pro děti od 6 do 15 let věku. Vedení účtu a výběry z bankomatu Komerční banky jsou zdarma. Zůstatek na účtu není úročen.

K účtu je vystavena bezkontaktní karta MasterCard. Lze s ní vybírat z bankomatů i platit v obchodech. Je také možné platit pomocí mobilních aplikací Apple Pay, Google Pay, Fitbit či Garmin Pay.

Limity plateb i možnost platit přes internet nastavuje rodič. Má také možnost kontrolovat internetové bankovnictví.

mBank: mKonto pro děti

MBank nabízí vedení dětského účtu zdarma. Možnost zřídit účet máte od narození do 15. let dítěte. Do 30 000 Kč je poskytnut úrok 1,5 %.

Vedení účtu je zdarma, stejně jako výběr z vlastního bankomatu. Pro děti starší osmi let je možnost pořídit platební kartu.

K mKontu si lze otevřít čtyři spořicí účty, mezi kterými může dítě peníze převádět. Další možnosti nakládání s účtem jsou však velmi omezené. Nelze provádět transakce pomocí internetového bankovnictví, ani online platby kartou.

Naproti tomu zákonný zástupce může provádět všechny transakce. Maximální limit pro měsíční výběr je 5 000 Kč, rodič jej však může nastavit nižší.

UniCredit Bank: dětské konto

Dětský účet je určen pro děti od narození do 15-ti let a je bez poplatků. Úroková sazba 0,25% je do zůstatku 30 000 Kč. Od osmi let lze zřídit platební kartu Mastercard pro výběr z bankomatu.

Denní limity jsou 200, 400 nebo 500 Kč, částku nastavuje rodič. Rodič má kontrolu nad internetovým bankovnictvím, může být nastaven SMS klíč pro ověření online plateb.