Máte někdy větší výdaje, než vám přijde výplata? Uvažujete nad tím, že si pořídíte kreditku, a zaujala vás kreditní karta Hello Bank? Pojďme se podívat, jaké podmínky jsou s ní spojeny.

Co je Hello Bank?

Banka Hello Bank vznikla v roce 2017 ze společnosti CETELEM. Sídlí v Praze a spolupracuje s BNP Paribas Cardif Pojišťovnou.

Pokud chcete banku kontaktovat, můžete se dostavit osobně. Pobočky má však banka pouze 3 – v Praze, Brně a Ostravě. Lze se s ní spojit telefonicky, ale banka jasně preferuje kontakt online. Její internetové stránky jsou https://www.hellobank.cz . Na nich naleznete aktuální a podrobné informace o všech nabídkách.

Hello Bank nabízí vedení běžného a spořícího účtu. Není si u ní možné vzít hypotéku, ale poskytuje půjčky od 20 000 do 1 000 000 Kč. Lze si u ní zřídit úvěrový účet spojený s kreditní kartou. A právě na tento produkt se podíváme podrobně.

Kreditní karta Hello Bank a podmínky jejího užívání

Kolik si můžete půjčit?

Po zřízení úvěrového účtu lze kreditní kartou čerpat rezervu (tedy půjčit si od banky) do 150 000 Kč. Jde  však o maximální částku. Jakou finanční rezervu budete mít možnost konkrétně čerpat, určí banka na základě vaší schopnosti splácet.

Dejte pozor, abyste splatili včas

Kreditní karta Hello Bank je Mastercard a lze s ní platit úplně stejně jako s debetní kartou. Chyták samozřejmě spočívá v tom, že utrácíte peníze banky a nikoliv svoje. Musíte je tedy včas bance vrátit. Pokud tak učiníte do 25. následujícího měsíce, nebude vám účtován žádný úrok (maximálně si tak můžete bezúročně „půjčit“ peníze až na 55 dní. Například, když kartou zaplatíte 1. 10., vracíte peníze 25.11.).

V opačném případě budete splácet pomocí pravidelných měsíčních splátek k 17. dni v měsíci a bude vám účtován úrok. Ten činí 22,68% ročně. Minimálně musíte vždy splatit 5% z částky nebo 500 Kč (pokud by splátka byla nižší).

Pozor na další poplatky

Bezúročné období se vztahuje pouze na bezhotovostní platby u obchodníků nebo po internetu. Při výběrech z bankomatu a převodech peněz zaplatíte vždy úrok 21,36% ročně. Úroková sazba je však pohyblivá. Pro aktuální údaje se vždy obraťte přímo na banku.

První tři výběry z bankomatu jsou zdarma. Za každý další výběr pak zaplatíte 80 Kč.

Dále budete hradit poplatky za vedení účtu. Ty činí 50 Kč měsíčně. V případě, že jste nějaký měsíc kartu nevyužili, neplatíte však nic.

Nechte si informace zasílat online. Za každý výpis, který vám přijde poštou, zaplatíte 30 Kč.

Výhody kreditky Hello Bank

Ke kreditce poskytuje Hello Bank zdarma tři bezkontaktní platební nálepky. Ty si můžete nalepit například dozadu na mobil či jinam, tak abyste ji měli vždy při ruce. Můžete s ní platit stejně jako s kartou, nelze však využít na výběry z bankomatu.

Dále si můžete vybrat odměny za nákupy a to 1% z nákupů provedených kreditkou (maximálně 500 Kč měsíčně) či výběry z bankomatů zdarma při výběru nad 1 000 Kč. Banka si ale vyhrazuje právo měnit odměny či jejich výplaty zcela ukončit.

Pokud hledáte bezpečný způsob, jak platit na internetu, není kreditní karta Hello bank špatná volba. Podporuje funkci 3D secure. Karta se tedy ověřuje pomocí bezpečnostního kódu, který je vám při platbě zaslán na mobilní telefon.

Pojištění nabízené ke kreditce

Ke kreditní kartě si můžete zřídit pojištění splácet, pojištění karty, dokladů, klíčů a dalších osobních věcí pro případ ztráty, pojištění pro případ zněužití karty či dokladů, úrazové pojištění nebo pojištění výdajů.

Konkrétní informace naleznete na stránkách Hello Bank.

Kdo si může kreditku Hello Bank pořídit?

Kreditní karta může být zřízena pro osoby starší 18 let, jejichž způsobilost v nakládání s penězi nebyla omezena. Měly by mít zřízeny účet u banky či záložny v České republice, odkud mohou pak splácet svou půjčku.

Pokud jste v platební neschopnosti nebo v exekuci či nemáte příjmy, banka vám kreditku neposkytne.

Zřízení a zrušení kreditní karty Hello Bank

O kreditní kartu si můžete požádat online. Vyplníte formulář na stránkách Hello Bank, která vás následně kontaktuje a uzavře s vámi smlouvu.

Při žádosti o kreditní kartu budete muset naskenovat občanský průkaz a další doklad totožnosti. Dále pak budete muset doložit výpis z běžného účtu a doklad o příjmu. Banka totiž bude zkoumat, jaký příjem máte a jak jste schopni splácet.

Pokud chcete zrušit kreditku, resp. svůj úvěrový účet, vyplníte žádost o zrušení, která je na stránkách Hello Bank. K němu přiložíte kopii občanského průkazu. Naskenujete je a zašlete na kontaktní e-mail či poštou. Ke zrušení dojde po uplynutí výpovědní doby.

Kreditka Hello Bank a konkurence

Pokud se rozhodujete pro kreditku Hello Bank, zkuste si přečíst další recenze a zkušenosti od klientů. Zjistíte, že zkušenosti se různí, což je pochopitelné. Hello Bank je stále poměrně novou institucí, která se postupně prosazuje na bankovním trhu. Kreditní karta, kterou nabízí, je celkem standardní finanční produkt.

V České republice však stále nejsme na kreditní karty příliš zvyklí. V zahraničí je standardem, že si lze nastavit pravidelné inkaso, které pokryje 100% splátek. U kreditky Hello Bank si nelze nastavit inkaso ani na minimální splátku. Banka tak v podstatě spoléhá na to, že si neohlídáte termíny splátek, a budete platit úroky.

Navíc Hello Bank v současnosti výrazně omezila odměny za platby. Například dříve nabízela až 3% za nákupy přes internetu (až 600 Kč) či 4% zpět z nákupu pohonných hmot (až 800 Kč), dnes odměňuje pouze 1% ze zaplacené částky (maximálně 500 Kč).

Kreditní karta Hello Bank

Kreditní karta Hello Bank se může hodit, pokud máte nenadálý výdaj. Díky ní pak můžete krátkodobě překlenout těžké období. Nezapomeňte však na to, že ať zní sebelákavěji, je kreditka vždycky půjčka. A že vždycky vydělá hlavně banka.