Ať už dlouhodobě pobýváte v Polsku pracovně anebo jedete na pár týdnů nebo dnů na dovolenou do Polska, budete platit nikoli v českých korunách (CZK), ale v Polských zlotých (PLN). Jak levně převést peníze do Polska a platit kartou aniž bychom tratili na kurzu? Anebo máte vydělané peníze z Polska a chcete je poslat do Čech?

Využít můžete multiměnový účet Wise, který nabízí založení i vedení 50ti účtů zdarma, včetně polského (PLN). Převod peněz je se středovým kurzem a nízkými transparentními poplatky.

ZDARMA VYZKOUŠET WISE

Polsko – práce a cestování

Polsko, země kam lidé velmi často míří za dovolenou či nákupy. Polsko je velmi blízko ČR a proto do této země každým rokem zavítá několik set turistů či jiných nadšenců, kteří mají zájem poznat zdejší kulturu. Valná většina lidí ovšem Polsko nenavštíví pouze z čirého zájmu, nýbrž ho navštíví pracovně.

Do Polska každým rokem zavítá hned několik lidí, kteří se v Polsku, zemi která toho má s Českou republikou hodně společného rozhodnou pracovat. Jelikož samotné Polsko, jakožto jedna z mála evropských zemí proplulo hospodářskou krizí se ctí a bez ztráty jediné kytičky, se těší stále většímu zájmu uchazečů o práci.

Mnozí tak přemýšlejí, jak poslat své peníze zpět domů s co nejmenšími náklady. Někdy se může jednat o pravidelné platby, a tak ušetřené stokoruny mohou za rok vydat na tisíce korun.

V Polsku není nutné pro občany České republiky mít pracovní povolení. Pokud se ovšem zastavíme u otázky, týkající se například v tomto ohledu vydělaných finančních prostředků, nastává jednoduchá otázka, jak vydělané peníze poslat do ČR a nezaplatit na poplatcích zbytečně mnoho. Jak tedy funguje samotný převod peněz z Polska? Je možné si sjednat pravidelný převod peněz z Polska do ČR? A jak vůbec dlouho trvá bankovní převod ze zahraničí? Čtěte dále a dozvíte se více.

Jiní jedou pouze na dovolenou a přemýšlí, jak vyměnit peníze na Polský zlotý anebo jak levně platit kartou v Polsku.

Polská měna: Polský zlotý (PLN)

Polský zlotý (zkratka PLN) je oficiální měnou Polska. Jeden zlotý je dělen na 100 groszy. Název zlotý znamená v překladu „zlatý“. V oběhu jsou mince o nominálních hodnotách 1, 2 a 5 zlotých a bankovky o hodnotách 10, 20, 50, 100, 200 a 500 zlotých. V posledních letech byla polská ekonomika poměrně stabilní a zlotý si udržuje svoji hodnotu vůči jiným měnám, jako je například euro nebo americký dolar.

Kurzovní lístek PLN

Název bankyNákupProdejStřed
Česká národní banka5.1315.1315.131
ČSOB4.9735.2555.11
Komerční banka5.00455.31415.16
FIO banka5.018835.297375.16
Moneta Money bank4.9425.3055.12

Jak nejlépe poslat peníze z Polska?

Pokud si v Polsku vyděláte nějaké peníze a budete je chtít, co nejlevněji převést peníze do ČR, naskýtá se pro vás hned několik možností. Naskýtá se zde možnost využít klasický převod peněz ze zahraničí na český účet. Převod z Polska trvá minimálně dva bankovní dny. Předpokládá se, že se transakce uskutečňuje mezi různými bankami, jenž jsou zapojeny v takzvaném systému SORBNET.

Doba převodu peněz

Obecně ovšem platí, že doba převodu je minimálně stanovena na dva dny a maximálně na deset dní. Problém, který může lhůta převodu o něco prodloužit, nastává v případě, kdy je v daném státě například státní svátek či daná transakce neprobíhá ve stejné měně. Jak dlouho trvá převod, vám s určitostí ovšem nikdo nezaručí. Dále ovšem můžete využít například chytré služby s názvem Wise (zkušenosti s Wise) nebo například RoklenFx či doručovatelské služby Western Union.

ZDARMA VYZKOUŠET WISE

Banka či jiná služby směny?

Pokud se rozhodnete pro bankovní převod, budete muset počítat s různými poplatky, které si každá banka určuje sama. Například u ČSOB můžete za zahraniční platbu zaplatit minimálně 250 Kč na poplatcích a maximálně 1 500 Kč. Česká spořitelna je na tom v tomto ohledu naprosto stejně.

Některé banky ovšem svým klientům nabízí velmi malé a zanedbatelné částky poplatků, které se mnohdy pohybují okolo 30 Kč. Vždy ovšem záleží na tom, kam nebo odkud budete své peníze posílat. Posílání peněz tímto způsobem se vám tak může mnohdy i značně prodražit, není to ovšem pravidlem.

ČSOB platba do Polska

kurzovní lístek ČSOB polský zlotý PLN

V rámci ČSOB při platbě do Polska se jedná o zahraniční převod v Evropské unii. Je potřeba se podívat na kurzovní lístek ČSOB a zjistit s jakým kurzem převádí ČSOB české koruny na Polský zlotý.

Díváme se na sloupec „Prodej“, protože ČSOB v tomto případě Polský zlotý prodává nám.

Jak dlouho trvá bankovní převod peněz z Polska?

Platba z Polska navíc dorazí během minimálně dvou bankovních dnů. Stále více lidí se ovšem raději spoléhá na chytré aplikace, které jim se zahraničními převody mohou pomoci ušetřit až několik tisíc korun na poplatcích.

Mezi velmi oblíbené nebankovní produkty tak patří například Transferwise, CurrencyFair, Western Union nebo Skrill. S těmi můžete posílat peníze do Polska z českého bankovního účtu anebo naopak z polského účtu na český bankovní účet.

Wise nebo Western Union

On-line služba s názvem Wise umožňuje převádět finanční prostředky za velmi přijatelných podmínek. V tomto případě nemluvíme o klasickém kurzovním zprostředkovateli, nýbrž o pee-to-peer, který je schopen převádět peníze již od 30 000 Kč a to za velmi příznivé ceny. Platbu provedete v ČR, ovšem příjemce je vyplacen až z účtu té dané země. Produkt tím pádem drží měnové kurzy v různých státech. Poplatky za převody jsou často pod hranicí 50 Kč. Wise využijete nejen pro převody v rámci Evropské unie a SEPA platby, ale také pro zahraničí převod peněz z USA, Austrálie, Nového Zélandu a dalších „záoceánských“ zemí.

Pozor, Wester Union má vysoké poplatky

Oproti tomu je například doručovatelská služba Western Union o poznání dražší záležitostí. Pokud se rozhodnete například pro převod 15 000 Kč, poplatek za převod této částky bude činit 1150 Kč. Obrovskou výhodou této služby je i přes tento vysoký poplatek její rychlost vyřízení a peníze si poté můžete velmi pohodlně vybrat v jakékoliv bance, na poště či v cestovní kanceláři s pobočkou Western Union, které jsou rozmístěny po celém světě.

Nejlevnější posílání peněz

Ovšem i přes přehršel možností, jak poslat peníze z Polska či do Polska se doporučuje vždy zvážit závažnost a také nutnost převodu daných peněz, aby klient zbytečně neplatit za nesmyslné poplatky například u převodů, které mají sloužit jako Vánoční dar.

Obecně nelze stanovit nejlepší metodu a způsob převodu peněz z Polska nebo do Polska. Doporučujeme porovnat několik variant a následně se rozhodnout – využít můžete naše srovnání a recenze převodu peněz ze zahraničí. Nezapomeňte, že vždy záleží na konkrétních kritérií, které máte – např. doba převodu, poplatky, množství peněz, online možnosti, atd.

Převody peněz s Wise

Zasílání peněz do Polska může být jednodušší s účtem Wise. Polský zlotý (PLN) můžete převést snadno na EUR a CZK a opačně, české koruny nebo Eura můžete převést na PLN se středovým kurzem.

ZDARMA VYZKOUŠET WISE

S multiměnovým účtem Wise si můžete:

  • zřídit až 10 čísel účtů včetně PLN a EUR
  • držet a směňovat až 50 různých měn se středovým kurzem
  • s debetní kartou platit doma i v zahraničí
  • zřídit virtuální kartu pro bezpečné platby na internetu
  • platební kartu napojit na Apple Pay i Google Pay

To vše transparentně a s minimálními poplatky. Zahraniční platby vás vyjdou mnohem výhodněji než prostřednictvím banky.