Expobank je bankou, která se zaměřuje především na služby pro mezinárodní společnosti, nicméně v poslední době cílí i na běžné klienty, kteří se nebojí ovládat své finance virtuálně. Neo účet od Expobanky se chlubí tím, že je první fintech platformou na českém trhu. Co si pod tím představit? Jaké výhody a nevýhody účet nabízí? A stojí za to si Neo účet založit?

Co je Neo účet?

V roce 2018 přišla Expobank na český trh s novinkou. Představila Neo účet, produkt, který kombinuje běžný účet s dalšími službami, jako jsou investice do zlata či firem nebo nákup bitcoinů. Tyto služby zprostředkovávají obchodní partneři Expobank.

Banka láká především na skutečnost, že neplatíte žádné poplatky za vedení účtu, ani za příchozí či odchozí tuzemské a europlatby.  Neo účet je navíc úročen sazbou 0,65 % ročně, čímž výrazně konkuruje nejvýhodnějším nabídkám na českém bankovním trhu. K účtu náleží platební karta.

Založení účtu

Neo účet lze založit online z pohodlí domova. Nejprve vyplníte formulář s vašimi základními údaji. Uvedete účel, pro který si účet chcete zřídit, a vyjádříte se k původu svých peněz.

Zvolíte si uživatelské jméno a heslo pro přístup do internetového bankovnictví. Následně nahrajete přední i zadní stranu občanského průkazu a dalšího dokladu totožnosti (např. řidičského průkazu či pasu). Zkontrolujete, že se správně načetly údaje. Od banky vám přijde ověřovací SMS kód. Jeho zadáním vyjadřujete svůj souhlas se smlouvou.

V internetovém bankovnictví si pak můžete rovnou objednat platební kartu, která vám přijde na zvolenou adresu.

Expobank pak požaduje, abyste nahráli doklad, který potvrdí, že jste vlastníkem účtu u některé české banky. Nahrát můžete buď výpis z účtu, smlouvu o účtu nebo potvrzení o vedení účtu. Doklad nesmí být starší tří měsíců.

K aktivaci Neo účtu musíte ze svého dosavadního účtu poslat alespoň jednu korunu jako ověřovací aktivační platbu.

Expobank vám následně zašle e-mail, ve kterém vám schválí vaši žádost o otevření účtu. Nyní se vám otevře přístup do internetového bankovnictví a můžete účet plně využívat. Můžete např. zadávat platební příkazy, sledovat zůstatek na účtu či začít s pomocí Neo účtu investovat. To však nelze automaticky. Musíte si nejprve zvolit oblast, která vás zajímá, a aktivovat ji uzavřením smlouvy, kterou potvrdíte pomocí kódu, který vám bude zaslán v SMS.

A jak zrušit účet? V internetovém bankovnictví přejděte do sekce Účty a vklady. V detailech účtu pak zadáte možnost zrušit účet a budete postupovat podle návodu.

Investování skrze Neo účet

Spoření ve zlatě a investice do mincí

Neo účet umožňuje nákup drahých kovů skrze Českou mincovnu bez zprostředkovatelské provize. Můžete si jednorázovým nákupem opatřit cihly, mince či medaile.

Expobank umožňuje ale i trvalé spoření. V internetovém bankovnictví si nastavíte dobu spoření a částku, kterou chcete měsíčně uspořit. Po uspoření určité hodnoty vám banka zašle minci či slitek domů.

Nákup bitcoinů

Pokud se zajímáte o kryptoměny, možná oceníte, že skrze internetové bankovnictví můžete snadno nakupovat bitcoiny, a to jak jednorázově, tak ve formě pravidelného spoření. Nicméně pravidelný nákup bitcoinů nezajišťuje Expobank ale společnost IP wBTCb solutions, s.r.o. V případě, že by nastal jakýkoliv problém, banka vám nepomůže. Na svých stránkách Expobank sice v sekci nákup bitcoinů píše, že banka zajišťuje pojištění vkladů, nicméně to se týký pouze peněz na vašem účtu, nikoliv investic. V podmínkách k nákupu bitcoinů se přímo dočtete, že vaše investice může být až 100% ztrátová.

Investice do firem

Neo účet vám umožňuje investovat také do českých start-upů skrze crowdfuningovou platformu Fundlift, kterou provozuje firma Roklen. Projekty většinou nabízí zhodnocení 6 – 10% ročně. Minimálně musíte investovat 5 000 Kč. Investice se provádějí buď ve formě dluhopisů, kdy získáte úrok a při splatnosti je vám vyplacena původně vložená částka, nebo ve formě podílu ve firmě, kdy získáte majetkovou účast ve společnosti a je vám pak vyplácen podíl na zisku. Třetí možností je investice pomocí investičního certifikátu, který kombinuje oba způsoby.

Neo účet recenze: nevýhody účtu

Expobank není klasickou bankou a má jen jednu pobočku. Pokud dáváte přednost osobnímu jednání, máte smůlu. Nevýhodou pro některé klienty může být také skutečnost, že banka nenabízí k účtu kontokorent.

Hlavní nevýhodou účtu jsou však omezené možnosti investování. Ambice banky byly při spuštění produktu vyšší. Slibovala např. možnost zřizovat si pojištění. Nyní si však můžete vybrat vždy jen z malého množství projektů, které vám banka nabízí.

Expobank navíc nenese za tyto investice žádnou odpovědnost, zprostředkovává je všechny skrze své obchodní partnery. Při investování jí tedy musíte důvěřovat, aniž by se však ona sama vystavovala riziku.

Pokud se chcete naučit trochu investovat a sami své portfolio spravovat, nebude pro vás Neo účet to pravé ořechové.

Neo účet recenze: proč si účet zařídit?

Ve velké konkurenci se pomalu stává standardem, že banky snižují, či zcela ruší, poplatky za vedení účtu a jednotlivé platby. Expobank není výjimkou. Při spuštění Neo účtu si účtovala 100 Kč za jeho měsíční vedení, ale následně od něj upustila.

Nyní si tedy banka neúčtuje žádné poplatky za vedení účtu, vydání debetní karty, příchozí a odchozí platby, inkasa a trvalé příkazy, ani za výběry hotovosti z bankomatů v Česku a dokonce i v zahraničí. Nutno podotknout, že Expobank žádné vlastní bankomaty nemá a je poměrně ojedinělé, aby banky žádné poplatky za výběry z cizích bankomatů neinkasovaly.

Lákavá může být také vyšší úroková sazba, než je u běžných účtů zvykem.

Neo účet má splňovat představu, že banka není pouze místo, kam ukládáte své peníze, ale je jakousi platformou, skrze niž můžete ovládat všechny finanční služby, které se vás týkají. Investování, které můžete provádět přímo ze svého internetového bankovnictví, je rozhodně novinkou, která může zaujmout začínající investory, kteří chtějí své peníze nějak zhodnocovat, ale ve světě financí se příliš nevyznají.