Chystáte se prodat svou nemovitost? Je spousta věcí, na které byste si měli dávat pozor. Při prodeji bytu, domu nebo pozemku je důležité dbát na to, jak danou věc prezentujete a čím více víte, tím lépe. Informovanost je určitě důležitá pro každého, kdo chce něco přidat na realitní trh. Projděme si několik základních bodů, na které by se měl podívat každý, kdo se chystá k prodeji.

1. Nesprávná cena

Pokud chcete zaujmout co nejvíce zájemců na prohlídku, měli byste brát na vědomí, že příliš vysokou cenou spoustu z nich spíše odradíte. Můžete se snadno dostat mimo jejich zorné pole a pokud později slevíte, nemusí to už mít ten správný efekt. Přiměřená cena je cena k vítězství.

Pokud se totiž objeví větší počet zájemců, už jste to právě Vy, kdo bude rozhodovat, komu nemovitost prodá. A to přináší své výhody a to i v podobě navýšení ceny.

2. Nepřipravená nemovitost

Před tím, než vůbec dáme objekt k prodeji je velmi důležité si zavolat realitního inspektora, který zjistí, v jakém stavu se nemovitost nachází. Předejdete tak pozdějším, nepříjemným komplikacím v případě, že si zájemce přivede vlastního odborníka. A na prohlídku dům či byt pečlivě připravte!

Pokud jste již dlouho nemalovali, právě teď máte možnost to změnit. Nová malba přinese nový, svěží nádech a taky je to skvělá příležitost k důkladnému úklidu. Na ten dbejte před každou návštěvou zájemce.

3. Špatná propagace

Žádná prodejní strategie může být kámen úrazu, hlavně v případě, že čekáte rychlý průběh. Navíc, výsledkem může být nízký počet zájemců a to nikdo nechce.

Vsaďte na profesionální fotografie, jeden obrázek za milion slov, jak se říká. A pokud opravdu máte zájem svou nemovitost dobře prodat, je vždy na místě svěřit ji do profesionálních rukou. Na našem trhu máte široký výběr realitních kanceláří, které Vám rády pomůžou.

4. Nedostatečné právní zajištění

Prodej je velmi důležitý proces, u kterého je potřeba počítat s právní pomocí. Proto můžete využít služeb právníka na realitní právo, který bude řešit pouze otázky právní jistoty. Neřeší ani cenu majetku, ani platební metody. Řeší především právní dokumentaci jako je kupní smlouva na nemovitost případně rezervační smlouva. Jednání můžete probíhat i s katastrálním úřadem např. v případě vecných břemen a služebností.

Využít můžete také prodej nemovitosti s advokátní úschovou.

5. Prodej přes více RK nebo svépomocí

Vezměme si příklad, ve kterém nemovitost dáte mezi pět makléřů. Logicky, každý z nich má 20 % šanci na prodej i zisk. Makléři většinou ví, že nabízíte k prodeji přes více makléřů a tím pádem jim to nestojí za tolik snahy. Proto je lepší se obrátit pouze na jednoho, který do propagace a prodeje Vaší nemovitosti dá vše.

Sice je spousta věcí, které zvládnete svépomocí, ale je jasné, že skutečný profesionál se vám v tomto případě bude hodit. Navíc spolupráce s makléřem má spoustu výhod, protože může řídit prodej a organizovat celkový průběh. Vy tak máte čas na jiné, osobní záležitosti.

6. Neznalost zákonných povinností, nezkušenost u jednání, osobní vztah k nemovitosti

To jsou další příčiny, které mohou mít špatný vliv na celý prodej. Víte třeba, že za nedodání průkazu energetické náročnosti můžete dostat pokutu a to ve výši až 100 000 Kč? A to není vše, prodávající má spoustu povinností, které musí dodržet, aby prodej opravdu dokončil v pořádku. Jde tady přeci o obchod, proto si dávejte pozor při jednání, přece jen vy chcete prodat za co nejvíce, ale kupující koupit za co nejméně.

Vyjednávání je také často nejen ve financích, ale také ve formě placení. Kpující se snaží získat nejlevnější hypotéku pokud nemá připravenou hotovost. Snažte se brát svou nemovitost s nadhledem, aby se případní zájemci u vás cítili dobře, jako doma a nejen na návštěvě.