Převod peněz

Jak poslat peníze do Litvy

Jak poslat peníze do Litvy

Litva je zemí s necelými 3 miliony obyvatel, která patří od roku 2015 do eurozóny. Původní měnu litas nahradilo euro, takže pokud pojedete tuto zemi navštívit, připravte si tuto evropskou měnu. Zatímco Litevci ve velkém odcházejí za prací do ostatních zemí EU, Litva má naopak co nabídnout nejen z turistického hlediska. Jak poslat peníze do Litvy a jak dlouho trvá převod?

Způsoby, jak poslat peníze do zahraničí

Existuje hned několik způsobů, jak poslat peníze do zahraničí, v tomto případě do Litvy (nebo naopak z Litvy do ČR). Můžete k tomu využít jak klasický bankovní převod, tak převod prostřednictvím pošty nebo online služeb.

Posílání peněz poštou

Posílání peněz do zahraničí poštou probíhá nejčastěji skrze poštovní poukázky typu Z/C.

Můžete samozřejmě zvolit i klasičtější způsob zaslání peněz prostřednictvím cenného psaní. Jelikož je Litva evropskou zemí, za cenné psaní zaplatíte od 129 Kč do 527 Kč, a to podle hmotnosti. To už je však v dnešní době spíše přežitek a zaslání peněz tímto způsobem může trvat déle.

Využívanější je již zmiňovaná zahraniční poukázka typu Z/C, v jejímž případě se peníze neposílají fyzicky jako u cenného psaní.

Poukázka Z/C slouží pro hotovostní styk, tudíž vy peníze podáte v hotovosti a příjemce v Litvě si je opět v hotovosti (v eurech) vyzvedne na poště. Tuto službu lze využít jen do 12 zemí světa, mezi něž Litva patří.

Do Litvy lze poslat poukázkou Z/C maximálně 2000 eur. Poplatky se pohybují od 100 Kč do 155 Kč podle výše zasílané částky. Poukázku typu Z/A, kdy vložíte hotovost a příjemci přijdou peníze na účet, do Litvy využít nelze.

Převod prostřednictvím bankovního účtu

Jak poslat peníze do zahraničí na účet a kolik to bude stát? Ať už posíláte peníze z Česka do Litvy nebo z Litvy do ČR, jako první vás nejspíš napadne klasický bankovní účet. Proč ne, bankovní převody jsou osvědčené. V případě Litvy se bude jednat o tzv. SEPA platbu, jelikož je to převod v rámci Evropské unie.

 • V případě platebního styku ČR-Litva nebo Litva-ČR nebývá platební styk přímý, takže platba obvykle probíhá ještě skrze zprostředkovatelskou banku.
 • Jedinou měnou, v níž lze převod peněz provést, je euro.
 • K provedení SEPA platby je třeba znát mezinárodní číslo účtu IBAN a kód banky BIC (pozor, ne všechny litevské banky mohou SEPA platby podporovat, to je třeba si zjistit).

Poplatky za zahraniční bankovní SEPA platby se pohybují u jednotlivých bank různě, a to od 20 do 250 Kč.

Pokud v Litvě pobýváte dlouhodobě, například pracovně, tak pro vás, jako pro občana EU, by neměl být problém si zde založit běžný účet.

A jak dlouho trvá převod peněz do Litvy skrze bankovní účet? V případě SEPA plateb se obvykle jedná o 3 pracovní dny. Je možné také zvolit expresní převod, ale i v takovém případě může být platba připsána až druhý pracovní den.

Online služby

Dalším způsobem, jak poslat peníze do Litvy, jsou online platební služby. Pro mezinárodní převody je oblíbenou službou TransferWise.

TransferWise

 • Pozitivem služby je nejen výhodný středový kurz, ale také transparentnost převodu.
 • Jakmile zadáte hodnotu platby, uvidíte, kolik přesně dostane příjemce.
 • Platbu lze zadat jak v eurech, tak v korunách s tím, že poplatek za převod je procentuální (0,7 % ze zasílané částky).

Nevýhodou naopak je, že je třeba si u této aplikace zřídit účet, na něj převedete finance ze svého běžného bankovního účtu. Dle zkušeností Čechů je toto ale během chvilky hotové a pak už jen šetříte peníze.

Měli byste počítat i s o něco delším časovým rozsahem pro převod. Doba převodu se pohybuje mezi 1 až 5 pracovními dny. Finančně však může převod vyjít až 8x levněji než u běžných bankovních převodů.

Peníze lze díky Transferwise pohodlně zasílat jak z Česka do Litvy, tak naopak.

PaySend

 • Paysend nabízí odeslání zahraniční platby do 3 dnů
 • Poplatek za jednu transakci je 39 Kč
 • Přímo na stránkách PaySend si můžete v kalkulačce spočítat, kolik eur dostane příjemce v Litvě, pokud budete posílat peníze z českého účtu v korunách a naopak
 • Na stránkách je uveden i aktuální směnný kurz
 • Peníze lze poslat online i díky mobilní aplikaci
 • Pro provedení platby stačí číslo karty a jméno příjemce

PaySend se chlubí okamžitými převody už od několika vteřin, převod však může trvat i 3 pracovní dny s ohledem na konkrétní banku, na jejíž účet finance putují.

Pro zasílání plateb v rámci Evropské unie je však PaySend o něco méně výhodný než TransferWise.

Jaký je tedy nejlevnější převod peněz do Litvy?

Pokud chcete posílat peníze z a do Litvy výhodně, vyhněte se poštovním převodům. I když jsou dobře chráněny a nabízejí různé možnosti, finančně patří k dražším.

Klasické bankovní převody prostřednictvím SEPA platby nejsou špatné, například u Air Bank, Fio Banky či mBank, kde se poplatky za převod pohybují už od 20 Kč. Bankovní kurz však nepatří k nejvýhodnějším, i když u menších částek to tolik nepocítíte.

Levný převod mezi Litvou a ČR tak zajistí především zmiňované online služby TransferWise či PaySend, na trhu však najdete i další podobné. Kombinace nízkých poplatků a výhodného směnného kurzu nabízí skvělé možnost. TransferWise se ukázal po recenzním testu jako levnější než SEPA platba.

Bankomaty a platby kartou v Litvě

Jak poslat peníze do Litvy už jsme si řekli, ale jak je vybrat?

Pokud chcete v Litvě platit kartou, není to problém. Litevci jsou za těmito účely dobře vybaveni a kartou se dá pohodlně platit prakticky všude (obchody, restaurace, hotely atd.) Ovšem do venkovských oblastí je lepší vzít si hotovost.

Bankomaty pro výběr hotovosti najdete bez problému v centrech měst nebo v obchodních střediscích.

Pokud jste například na dovolené a chcete vyměnit koruny za eura, logickým místem bude směnárna. Těch je sice v Litvě dostatek, ale výhodnější je vyměnit si eura už v ČR.

Previous ArticleNext Article

Jak poslat peníze do Litvy

6 min
Send this to a friend