Převod peněz

Jak poslat peníze do Indie

Jak poslat peníze do Indie

Indická ekonomika nestojí na exportu, ale spíše na domácí spotřebě. České firmy z nejrůznějších odvětví mají proto šanci prorazit na indickém trhu. Je to také země divů, ve které si mohou na své přijít turisté. Obě tyto skupiny mohou řešit dilema, jak poslat peníze do Indie bezpečně a pokud možno rychle. Tradiční možnost skrze banky či Western Union raději vyměňte za nové metody převodu peněz s Wise.

Finance v Indii

V Indii se používají indické rupie. Jedna rupie se dělí na 100 paisů. Mezinárodní kód měny je INR. Směnný kurz je přibližně 1 CZK za 3 INR. V Česku ale indické rupie neseženete. Ostatně ani jinde mimo Indii. Jejich vývoz i dovoz je totiž zakázán.

V Indii existuje mnoho finančních institucí, většinu na trhu však mají státní banky. Bankovní trh byl totiž v minulosti znárodněn. Zahraniční banky jsou velmi regulovány a nabídka jejich služeb je omezená.

Pokud jedete do Indie jako turista, přivezte si dolary, eura nebo britské libry. Ty lze snadno vyměnit už přímo ve směnárnách na letišti. Vždy si pečlivě přečtěte kurzovní lístek. Hotovost budete potřebovat, i když ve větších obchodech lze platit kartou.

Získat bankovky můžete také výběrem z bankomatu, dejte si ale pozor na poplatky za výběr, které si může účtovat vaše i cizí banka. Vyberte si proto raději větší částku, ať nemusíte zbytečně platit poplatky vícekrát.

Mezinárodní převody z bankovního účtu

Tradiční způsob, jak poslat peníze do zahraničí, je využít bankovní převod z účtu na účet. Většinou je nejbezpečnější a pro odesílatele také poměrně snadný. Stačí v internetovém bankovnictví zadat, že budete provádět mezinárodní bankovní převod.

K provedení zahraniční platby je potřeba zadat účet příjemce v mezinárodním formátu (tzv. IBAN) a také mezinárodní kód banky (tzv. BIC).

Zahraniční platba skrze vaši banku však pravděpodobně nebude ta nejvýhodnější cesta, jak poslat peníze do Indie. Na rozdíl od tzv. SEPA plateb do zemí EU, které jsou poměrně levné a dorazí za pár dní, trvá platba do Indie zhruba čtrnáct dní. To je v dnešní době rychlých obchodů velmi dlouhá doba.

Při mezinárodních platbách je potřeba si dát pozor na směnný kurz, který vám banka nabídne, a také poplatky za převod. Ty se liší banka od banky, nicméně u zahraničních plateb není výjimkou, že zaplatíte i přes tisíc korun.

Alternativní možnosti, jak poslat peníze do Indie

Ocitl se váš rodinný příslušník, který se nachází v Indii, ve finanční tísni? Přišel o platební kartu a hotovost?

Western Union jen v nejnutnějších případech

Pokud potřebujete zaslat peníze co nejrychleji, můžete využít službu Western Union. Lze s ní provést online převod v řádu minut, ale peníze můžete zaslat i hotově. Stačí se dostavit na pobočku, která převezme hotovost a vydá vám kontrolní číslo. To musíte sdělit (např. telefonicky) příjemci. Příjemce se dostaví na jakoukoliv pobočku v Indii a po ověření totožnosti a sdělení čísla jsou mu peníze předány.

Síť Western Union je v Indii velmi rozsáhlá. V Česku službu najdete na každé třetí poště. Nevýhodou jsou vysoké poplatky za převod. Western Union byste proto měli využívat skutečně jen v urgentních situacích.

Nejlevnější převod peněz s Wise

Oblíbenou a zavedenou možností je převod s Wise (dříve Transferwise). Společnost aktuálně nabízí poplatky při převodech do Indie za 6,73 Kč plus 0,55 % z převáděné částky. Směnné kurzy jsou většinou na úrovni tržních, takže na rozdíl od kurzů bank můžete výrazně ušetřit. Je tedy výhodnější posílat peníze přes Wise než skrze banku.

LEVNÝ PŘEVOD PENĚZ S WISE

Převod s PayPal

Další alternativou je převod peněz online z Česka do Indie. Využít můžete např. aplikaci PayPal, která provádí rychlé převody financí po celém světě. Podobnou službou je poměrně nový PaySend, který umožňuje převést peníze z karty na kartu za fixní poplatek 39 Kč, nezáleží tedy na částce, kterou převádíte. Nevýhodou jsou však upravené kurzy měn, na kterých ve výsledku ztratíte dost peněz.

Previous ArticleNext Article

Jak poslat peníze do Indie

4 min
Send this to a friend