Indická ekonomika nestojí na exportu, ale spíše na domácí spotřebě. České firmy z nejrůznějších odvětví mají proto šanci prorazit na indickém trhu. Je to také země divů, ve které si mohou na své přijít turisté. Obě tyto skupiny mohou řešit dilema, jak poslat peníze do Indie bezpečně a pokud možno rychle a bezpečně. Tradiční možnost skrze banky či Western Union raději vyměňte za nové metody převodu peněz s Wise.

Využít můžete multiměnový účet Wise, který nabízí založení i vedení 50ti účtů zdarma, včetně indické rupie (INR). Převod peněz je se středovým kurzem a nízkými transparentními poplatky.

ZDARMA VYZKOUŠET WISE

Snadno si tak převedete české koruny na indické rupie v okamžik, kdy potřebujete. Může to být ještě před odjezdem na dovolenou anebo můžete počkat a sledovat vývoj kurzu CZK/INR.

Peníze v Indii – Indická rupie INR

V Indii se používají indické rupie. Jedna rupie se dělí na 100 paisů. Mezinárodní kód měny je INR. Směnný kurz je přibližně 1 CZK za 3 INR. V Česku ale indické rupie neseženete. Ostatně ani jinde mimo Indii. Jejich vývoz i dovoz je totiž zakázán.

V Indii existuje mnoho finančních institucí, většinu na trhu však mají státní banky. Bankovní trh byl totiž v minulosti znárodněn. Zahraniční banky jsou velmi regulovány a nabídka jejich služeb je omezená.

Pokud jedete do Indie jako turista, přivezte si dolary, eura nebo britské libry. Ty lze snadno vyměnit už přímo ve směnárnách na letišti. Vždy si pečlivě přečtěte kurzovní lístek. Hotovost budete potřebovat, i když ve větších obchodech lze platit kartou.

Získat bankovky můžete také výběrem z bankomatu, dejte si ale pozor na poplatky za výběr, které si může účtovat vaše i cizí banka. Vyberte si proto raději větší částku, ať nemusíte zbytečně platit poplatky vícekrát.

Název měnyIndická rupie
Mezinárodní kódINR
Bankovky1, 2, 5, 10, 20, 50, 100, 500 a 2000
Mince5, 10, 20, 25 a 50 paisů a 1, 2, 5 a 10 rupií
Aktuální kurz CZK/INR3.83 CZK

Bankovky v hodnotě pod 10 rupií už nejsou vydávány, ale zůstávají v platnosti. Od 30. června 2011 mince v hodnotě pod 50 paisů přestaly v obchodním styku platit.

Historie indické rupie

Slovo rupie pochází ze sanskrtského výrazu रूप्य (rūpya), ten v překladu znamená „zpracované stříbro“.

Indická rupie má dlouhou a bohatou historii, která sahá až do starověku.

  1. Starověk (do 6. století př. n. l.): První známou formu měny, kterou lze nazvat „rupie“, byly stříbrné tyčinky nazývané „rupya“, což v sanskrtu znamená „tvarovaný kus“. Ty byly používány pro obchod a byly pravděpodobně základem pro stříbrné mince používané v následujících stoletích.
  2. Středověk (od 6. století n. l.): Stříbrné mince byly běžně používány jako měna v indických královstvích. Různé dynastie a království vydávaly své vlastní mince, často se jmény svých vládců.
  3. Mughalská éra (1526–1857): Za vlády Mughalské říše byla standardizována měna nazývaná „rupiya“. Tato měna byla vyrobena ze stříbra a byla používána po celé říši.
  4. Britská koloniální éra (1858–1947): Po převzetí Indie Britskou východoindickou společností byla indická rupie uváděna jako oficiální měna kolonie. Britská vláda vydávala papírové bankovky a mince.
  5. Poválečné období a nezávislost (1947–současnost): Po získání nezávislosti v roce 1947 pokračovala Indie v používání rupie jako své měny. Indická vláda provedla řadu měnových reforem, aby čelila inflaci a hospodářským výzvám.

Mezinárodní převody z bankovního účtu

Tradiční způsob, jak poslat peníze do zahraničí, je využít bankovní převod z účtu na účet. Většinou je nejbezpečnější a pro odesílatele také poměrně snadný. Stačí v internetovém bankovnictví zadat, že budete provádět mezinárodní bankovní převod.

K provedení zahraniční platby je potřeba zadat účet příjemce v mezinárodním formátu (tzv. IBAN) a také mezinárodní kód banky (tzv. BIC).

Zahraniční platba skrze vaši banku však pravděpodobně nebude ta nejvýhodnější cesta, jak poslat peníze do Indie. Na rozdíl od tzv. SEPA plateb do zemí EU, které jsou poměrně levné a dorazí za pár dní, trvá platba do Indie zhruba čtrnáct dní. To je v dnešní době rychlých obchodů velmi dlouhá doba.

Při mezinárodních platbách je potřeba si dát pozor na směnný kurz, který vám banka nabídne, a také poplatky za převod. Ty se liší banka od banky, nicméně u zahraničních plateb není výjimkou, že zaplatíte i přes tisíc korun.

Alternativní možnosti, jak poslat peníze do Indie

Ocitl se váš rodinný příslušník, který se nachází v Indii, ve finanční tísni? Přišel o platební kartu a hotovost?

Western Union jen v nejnutnějších případech

Pokud potřebujete zaslat peníze co nejrychleji, můžete využít službu Western Union. Lze s ní provést online převod v řádu minut, ale peníze můžete zaslat i hotově. Stačí se dostavit na pobočku, která převezme hotovost a vydá vám kontrolní číslo. To musíte sdělit (např. telefonicky) příjemci. Příjemce se dostaví na jakoukoliv pobočku v Indii a po ověření totožnosti a sdělení čísla jsou mu peníze předány.

Síť Western Union je v Indii velmi rozsáhlá. V Česku službu najdete na každé třetí poště. Nevýhodou jsou vysoké poplatky za převod. Western Union byste proto měli využívat skutečně jen v urgentních situacích.

Nejlevnější převod peněz s Wise

Oblíbenou a zavedenou možností je převod s Wise (dříve Transferwise). Společnost aktuálně nabízí poplatky při převodech do Indie za 6,73 Kč plus 0,55 % z převáděné částky. Směnné kurzy jsou většinou na úrovni tržních, takže na rozdíl od kurzů bank můžete výrazně ušetřit. Je tedy výhodnější posílat peníze přes Wise než skrze banku.

Vyzkoušet Wise

Převod s PayPal

Další alternativou je převod peněz online z Česka do Indie. Využít můžete např. aplikaci PayPal, která provádí rychlé převody financí po celém světě. Podobnou službou je poměrně nový PaySend, který umožňuje převést peníze z karty na kartu za fixní poplatek 39 Kč, nezáleží tedy na částce, kterou převádíte. Nevýhodou jsou však upravené kurzy měn, na kterých ve výsledku ztratíte dost peněz.

Převody peněz s Wise

Zasílání peněz do Indie může být jednodušší s účtem Wise. Indické rupie (INR) můžete převést snadno na EUR a CZK a opačně, české koruny nebo Eura můžete převést na INR se středovým kurzem na pár kliknutí v mobilní aplikaci.

ZDARMA VYZKOUŠET WISE

S multiměnovým účtem Wise si můžete:

  • zřídit až 10 čísel účtů včetně INR a EUR
  • držet a směňovat až 50 různých měn se středovým kurzem
  • s debetní kartou platit doma i v zahraničí
  • zřídit virtuální kartu pro bezpečné platby na internetu
  • platební kartu napojit na Apple Pay i Google Pay

To vše transparentně a s minimálními poplatky. Zahraniční platby vás vyjdou mnohem výhodněji než prostřednictvím banky.