V České republice žije deset tisíc příslušníků bulharské menšiny a mnoho dalších lidí s vazbami na Bulharsko. Nejen oni musí řešit, jak poslat peníze do Bulharska. Také Češi, kteří chtějí v Bulharsku delší dobu pracovat, studovat nebo zde třeba koupit nemovitost, mají tento problém. Co je tedy ten nejlepší způsob, jak poslat peníze do zahraničí?

Využít můžete multiměnový účet Wise, který nabízí založení i vedení 50ti účtů zdarma, včetně založení eurového účtu (EUR). Převod peněz je se středovým kurzem a nízkými transparentními poplatky.

ZDARMA VYZKOUŠET WISE

Způsoby, jak poslat peníze do Bulharska

Existuje několik možností, jak poslat peníze do zahraničí. Obecně je můžeme rozdělit na elektronické převody peněz a převody peněz v hotovosti.

Tradiční způsoby posílání peněz do zahraničí

Nejklasičtější způsob je zaslat cenné psaní poštou. Znamená to, že pošlete šek nebo přímo hotovost ve speciální obálce. Pošta odpovídá za ztrátu peněz. Poslání cenného psaní stojí kolem 150 Kč. Pokud se rozhodnete poslat cenné psaní do Bulharska, zvolte jako měnu eura, která se dají v Bulharsku snadno směnit.

Výhodnější než cenné psaní je zaslat mezinárodní poštovní poukázku. Do Bulharska lze poslat poštovní poukázku Z/C, kdy na poště zaplatíte hotovost v českých korunách, a v Bulharsku jsou adresátovi vyplaceny bulharské lvy. Možná je také poštovní poukázka Z/A, která funguje v režimu hotovost-účet. Místo toho, aby si adresát vyzvedl hotovost, jsou mu peníze zaslány na účet do jeho banky. Do Bulharska lze zaslat poštovní poukázku až do výše hodnoty 1 000 euro.

Jak poslat peníze na účet v cizině

Bankovní převod je asi nejpohodlnější způsob, jak poslat peníze do Bulharska. Pomocí internetového bankovnictví převedete peníze v klidu z domova. Potřebujete znát mezinárodní číslo účtu, tzv. IBAN a kód banky BIC.

Nejlevnější převod na účet se provede pomocí tzv. SEPA platby. V takovém případě ale musí být váš účet i účet příjemce schopen SEPA platby provádět. Navíc probíhají v eurech, takže směnné kurzy nemusí být příliš výhodné.

Urgentní převody

Pokud se vaši známí ocitli v Bulharsku nečekaně bez prostředků, můžete jim poslat peníze například pomocí služby Western Union. Stačí zajít na vybrané pobočky České pošty. Na přepážce vložíte hotovost a za pár minut je k vyzvednutí v Bulharsku. Vybrat si můžete některou z 1 700 poboček, které Western Union po celém Bulharsku provozuje.

Převody pomocí online služeb

V posledních letech získávají při převodech do zahraničí stále větší oblíbenost různé online služby. Asi nejznámější je Wise, která umožňuje převod peněz na principu peer-to-peer. Je potřeba si u aplikace zřídit online účet, na něj převést peníze ze svého účtu. TransferWise následně převede české koruny na místní měnu a peníze zašle příjemci na bankovní účet. Podívejte se na naši Wise recenzi, která obsahuje i návod krok za krokem, jak založit účet a poslat peníze.

Co je nejlevnější převod

Při porovnávání cen za převody peněz do zahraničí je třeba vždy zjistit, jaké jsou poplatky a jaký směnný kurz je stanoven. Často vás mohou některé služby nalákat na převod bez poplatků, ale následně vás oberou na nevýhodném kurzu.

Za levný převod lze obecně označit posílání peněz přes Wise. Jeho směnný kurz je jeden z nejlepších a poplatky také nejsou vysoké.

Při převodech z banky do banky, je často obtížné zjistit, kolik vás bude vlastně převod do Bulharska stát. Banky si poplatky účtují jednak pevně stanovené ale někdy i jako procenta z částky.

Jak dlouho trvá převod peněz

Při přemýšlení, jak poslat peníze do Bulharska, budete jistě zvažovat i jaká je doba převodu.

Nejrychlejší službou je Western Union, kdy si peníze můžete vyzvednout v podstatě ihned. Proto je tak vhodná pro řešení naléhavých situací.

U bankovních převodů musíte někdy čekat i více než týden, než bude částka připsána příjemci na účet. Některé online služby jsou poměrně rychlejší při převodech peněz, ale také to nějaký ten den zabere.

U poštovní poukázky či cenného psaní nikdo negarantuje, jak dlouho bude trvat doručení.

Peníze a měna v Bulharsku: Bulharský lev

Pokud se chystáte na prázdniny do Bulharska, většinou pojedete s cestovkou, která vám zajistí ubytování a služby. Dovolená na vlastní pěst může vyjít laciněji a navíc se dostanete mimo největší turistická letoviska. Musíte si ale vše zařídit sami.

Nezapomeňte si vzít mobilní telefon, abyste mohli v případě nouze přivolat pomoc. Díky tomu, že Bulharsko je členem EU, budete za služby mobilních operátorů platit stejně jako doma.

Před cestou byste si měli nejen rozmyslet, co si vzít s sebou, ale i směnit peníze. V Bulharsku se platí bulharskými levy.

Oficiální měna Bulharska je bulharský lev (kód: BGN). Název „lev“ v překladu znamená „lev“, což je národní symbol Bulharska.

Bulharský lev se dělí na 100 stotinky. V oběhu jsou mince o hodnotě 1, 2, 5, 10, 20 a 50 stotinky a 1 a 2 leva, a bankovky jsou v hodnotách 2, 5, 10, 20, 50 a 100 leva.

Bulharsko činí kroky ke vstupu do eurozóny. Bulharský lev je pevně navázán na euro. Proto lze v podstatě kdekoliv v Bulharsku směnit eura na místní měnu. Dejte si však pozor na směnné kurzy, které směnárny nabízejí, a na poplatky za směnu.

Pozor na poplatky banky i bankomatů

V Bulharsku dávají přednost platbám v hotovosti. Platební karta se vám ale bude hodit, kdyby vám došla hotovost. Bankomaty jsou hojně rozšířené.

Dejte si pozor na to, jaké poplatky účtuje vaše banka za výběr z bankomatu v zahraničí. Některé banky je nemají, ale běžně zaplatíte něco kolem stokoruny.

Pokud byste platili kartou v obchodech, vždy si zvolte platbu v místní měně, i kdyby vám platební terminál nabízel platbu v českých korunách. Vyhnete se tak nepříznivému směnnému kurzu, který si stanovuje obchodník.

Pokud se ocitnete ve finanční nouzi, už umíte svým známým vysvětlit, jak poslat peníze do Bulharska. Postup, jak poslat peníze z Bulharska do ČR, je obdobný.

Levný převod peněz

Ať už při plánování dovolené v Bulharsku, tak jiných očekávaných platbách, můžete využít služby Wise, se kterou snadno převedete české koruny na Eura anebo bulharské levy.

ZDARMA VYZKOUŠET WISE

S multiměnovým účtem Wise si můžete:

  • zřídit až 10 čísel účtů včetně EUR
  • držet a směňovat až 50 různých měn se středovým kurzem
  • s debetní kartou platit doma i v zahraničí
  • zřídit virtuální kartu pro bezpečné platby na internetu
  • platební kartu napojit na Apple Pay i Google Pay

To vše transparentně a s minimálními poplatky. Zahraniční platby vás vyjdou mnohem výhodněji než prostřednictvím banky.