Přemýšlíte, zda se vyplatí mít uzavřené havarijní pojištění? Prozradíme vám, jaké situace by mělo pokrývat a podle čeho si jej vybrat. Zjistíte také, na co si dát při jeho sjednávání pozor a jaké faktory ovlivňují jeho cenu.

Co je havarijní pojištění

Určitě víte, že povinné ručení musí mít každý majitel vozidla v České republice. Uhradíte z něj škody, které způsobíte třetím osobám provozem svého auta. Co ale škoda, která vznikne při nehodě na vašem voze? Takovéto situace pokrývá havarijní pojištění.

Na rozdíl od povinného ručení nemáte povinnost si jej sjednat. Je zcela dobrovolné. Jenže každý rok se v Česku stane několik desítek tisíc nehod. A auto nemusíte vždy poničit jen při srážce s jiným vozidlem. Bourat můžete při špatném parkování, před auto vám může skočit zvěř, nebo vám jej mohou potlouct kroupy či rozbít vandalové. Navíc je smutnou pravdou, že se v České republice auta často kradou.

Co kryje havarijní pojištění

Havarijní pojištění můžete obvykle sjednat pro případy škod, které vzniknou na vašem voze při:

  • vámi zaviněné havárii nebo havárii, jejíž viník není znám,
  • vandalismu,
  • působení živlů (např. vichřice, kroupy apod.),
  • krádeži.

Lze si sjednat pojištění na všechny tyto události, což je označováno jako All Risk, nebo jen pro některé z nich. Záleží na tom, jak vyhodnotíte riziko, které vám hrozí. Pokud např. parkujete s autem na ulici, je pravděpodobnější, že vám je ukradnou či zničí vandalové, než auto garážované. Pokud jezdíte bez nehod již desítky let, můžete si věřit, že nebudete viníkem nehody a pojistíte auto pouze proti odcizení.

Některé pojišťovny umožňují sjednat si i krátkodobé pojištění, např. když se s autem chystáte vyrazit na road trip. Takové pojištění je samozřejmě dražší.

K základnímu pojištění je často nabízeno i pojištění doplňkové. V rámci něj si můžete vybrat např. pojištění skel nebo asistenční služby. Při nich vám bude nabídnuta pomoc např. při odtahu nebo vyproštění vozidla, oprava vozidla, poskytnutí náhradní dopravy apod.

Pozor na výluky z pojištění

Při sjednání pojištění si vždy dejte pozor, při jakých situacích vám pojišťovna odmítne škody proplatit. Jedná se o tzv. výluky z pojištění. Nejčastěji jde o případ, kdy jste škodu způsobili pod vlivem alkoholu a návykových látek.

Dále může být příčinou neproplacení pojistného plnění prošlá technická kontrola, používání letních pneumatik v zimních měsících či celkově špatný technický stav vozidla.

Jak se počítá havarijní pojištění?

Není snadné určit, jaká je cena havarijního pojištění za rok. Kolik na havarijním pojištění zaplatíte, závisí na mnoha faktorech. Pojišťovny samozřejmě chtějí na pojištění ve výsledku vydělat. Proto propočítávají jednotlivá rizika a stanovují cenu pojistného podle toho, jako moc hrozí, že budou muset vyplácet pojistné plnění.

Pojistné události

Pokud si auto necháte pojistit na všechna pojistná rizika, která havarijní pojištění nabízí, zaplatíte více, než pouze za pojištění proti odcizení či proti dopravní nehodě.

Spoluúčast

Při sjednání pojištění je třeba se zaměřit na míru spoluúčasti, tedy částky, kterou se budete podílet na uhrazení škody. Můžete se setkat s různými nabídkami. Některé pojišťovny nabízí i nulovou spoluúčast, některé vám vyplatí náhradu škody jen ve výši 80%. Platí, že čím vyšší spoluúčast, tím nižší pojistné.

Vlastnosti vozidla

U pojištění budou hrát roli i parametry vozidla. Jiné pojistné se platí za pojištění motorky, jiné za osobní vůz či za nákladní automobil. Pokud používáte auto jako služební, zaplatíte více než za auto určené k osobnímu užívání. Dále se pojištění bude odvíjet od značky auta, jeho ceny či stáří. Vozy oblíbené u zlodějů budou mít dražší pojištění. Zkrátka za nové BMW zaplatíte více než za ojetou škodovku. Pojišťovny také zajímá, jak máte vozidlo zabezpečené.

Osoba majitele vozu

Je zkoumána i osoba pojistníka, jeho věk, zaměstnání či bydliště. Mladí řidiči jsou pro pojišťovny rizikovější než starší zkušenější majitelé vozů. Bydlíte-li na venkově, je cena nižší, než pokud řídíte po Praze.

Další faktory

Často můžete získat bonus za dobu, kdy se vám nestala žádná pojistná událost. Pojišťovna vám pak může pojistné zlevnit. Naopak v případě, že jste způsobili nehodu, může vám připočíst tzv. malus, tedy přirážku. Záleží na pojistné smlouvě.

Cenu pojistného můžete také snížit, pokud si zaplatíte pojištění na celý rok místo na čtvrtletí či pololetí. Pojišťovna má totiž jistotu, že jí po určitou dobu neutečete jinam.

Pojišťovny při sjednání pojištění budou sledovat všechny tyto podmínky a nabídnou vám individuální pojištění. Alespoň přibližnou cenu pojistného vám prozradí internetová kalkulačka havarijního pojištění, kterou provozuje např. stránka ePojistění.

Nabídky havarijního pojištění

Kooperativa havarijní pojištění

Cena pojištění se odvíjí od ceny nového vozu a pohybuje se okolo 2 až 5 %. Lze kombinovat s povinným ručením. Můžete si zvolit míru spoluúčasti od 5 do 20 % plnění.

ČSOB havarijní pojištění

ČSOB nabízí k pojištění široký rozsah asistenčních služeb. Pojištění lze zkombinovat s povinným ručením, ze kterého lze převést bonus.

Generali Česká pojišťovna havarijní pojištění

Pojištění lze sjednat už od 9 Kč za den. Asistenční služba je zdarma. Pokud se pojistíte All Risk, je k němu připojeno úrazové pojištění všech cestujících.

Allianz havarijní pojištění

Allianz nabízí havarijní pojištění jako součást balíčku k povinnému ručení. Pojištění plus vás zajistí proti přírodním živlům či poškození zvířetem, v balíčku Extra máte navíc pojištění proti krádeži a vandalismu. Teprve balíček Max obsahuje pojištění v případě havárií.

ČPP havarijní pojištění

Autopojištění Combi Plus je produkt, který nabízí komplexní ochranu vozidla, zahrnuje povinné ručení, havarijní a doplňková pojištění. Havarijní pojištění lze sjednat i samostatně, ale za vyšší cenu. V takovém si můžete vybrat ze dvou kombinací rizik. Jedna obsahuje pojištění proti haváriím, druhá nikoliv. ČPP nabízí i krátkodobé havarijní pojištění na jeden či dva měsíce. Podmínkou je, že máte u ČPP sjednáno povinné ručení.

UNIQA havarijní pojištění

UNIQA pojišťuje All Risk. Při sjednání povinného ručení získáte slevu. Minimální spoluúčast činí 500 Kč. Za každý rok bez škody získáte bonus 5 %. Lze si sjednat různá doplňková pojištění.