S lítostí hledíte, jak vám inflace ztenčuje úspory? Možná přemýšlíte, jak si vylepšit portfolio a napadlo vás, že zlato je sázka na jistotu? Není to ale tak jednoduché. Poradíme vám, jak investovat do zlata, aniž byste zbytečně přišli o peníze.
Drahý kov zlato
Drahé kovy lidi fascinovaly od pradávna. Od zlatého rouna v řecké mytologii, přes zlatokopecké horečky v Americe, až po konec zlatého standardu v dvacátém století, je tento žlutý kov součástí lidských dějin.
Důvodem jeho obliby není jen vzhled, ale i i to, jak moc je vzácné. Na jeden atom zlata připadá 300 000 miliard atomů vodíku. Množství vytěženého zlata si můžeme představit jako krychli, jejíž strany měří 21 metrů. Největšími producenty zlata jsou Čína, Austrálie a USA. USA přitom vlastní největší množství ve svých rezervách.
Zlato je vnímáno jako sázka na jistotu. Lidé mají pocit, že nikdy neztratí hodnotu, což se naopak nemůže říct o penězích, které podléhají inflaci. Skutečnost však není tak přímočará. I zlato podléhá výkyvům cen. Představuje protiváhu cenných papírů. Pokud ceny na finančních burzách klesají, stoupá cena zlata. Naopak pokud se daří zvyšovat cenu akcií a dalších investičních nástrojů, hodnota zlata se propadá.
Digitální zlato
Za digtální zlato bývá někdy označována kryptoměna bitcoin. Naproti investici do zlata, která je konzervativní, je investice do bitcoinu velmi progresivní, dynamická a riziková. Na druhou stranu nabízí investorům potenciál velkého zisku. Během posledních deseti let se jednalo o nejvýnosnější finanční aktivum.
Bitcoin bývá označován jako digitální zlato, protože aktuálně investoři spíše bitcoin nakupují a neradi ho utrácí – plní funkci rezervní a dlouhodobě investiční, obdobně jako fyzické zlato.
Kdy investovat do zlata?
V případě vypuknutí finanční krize přichází lidi o peníze. Ti, kdo mají zlato, však náhle bohatnou, protože jeho cena letí vzhůru. Tak se stalo i po finanční krizi v roce 2008. Jenže cena zlata nemůže stoupat věčně. Od roku 2011 naopak začíná ztrácet hodnotu. Pokud byste chtěli na něm vydělat teď, musíte počkat, až dojde k další výrazné recesi. Ale ta může přijít brzy.
Mezi cenami zlata a vývojem na finančních trzích však není přímá úměrnost. Hodnotu zlata ovlivňují výrobní náklady, politická situace, ale třeba i ceny ropy. Její vývoj tak nelze zcela předvídat. Z dat za posledních sto let vyplývá, že na zlatu určitě zbohatnete pouze, pokud ho držíte více než čtyřicet let. Kdybyste jej měli pouze pár let, spíše proděláte.
Vlastnit zlato se vyplatí skutečně pouze jako pojištění pro případ krizí či válek. Jde spíše o prostředky, které schováváte pro své děti. Odborníci doporučují mít v něm uloženo kolem pěti procent úspor.
Nevýhody při nákupu zlata
Proč se zlato doporučuje spíše jako okrajová investice? Nemá totiž žádný výnos. Zatímco jako akcionáři se můžete těšit na dividendy, investiční zlato jen leží v bance. A peněžní prostředky by vám měly vydělávat.
Navíc existuje rozdíl mezi nákupní a výkupní cenou zlata, která se označuje jako spread. (Představte si zlato jako euro, které si ve směnárně koupíte za 28 Kč, ale pokud ho budete chtít směnit zpět, dají vám jen 23 Kč). Rozdíl v ceně může být více než 10%. Platí, že čím větší množství zlata koupíte, tím je spread menší.
Předpoklad je ale, že si zlato koupíte najednou. Kupovat na splátky určitě není způsob, jak investovat do zlata. Přeplatíte o několik procent více. Pokud byste pak chtěli zlato zpět prodat, můžete prodělat až 20% jeho ceny.
Navíc, zlato vám může snadno někdo ukrást. Musíte jej proto mít někde uloženo. Pokud ho zrovna nezahrabete ve sklepě, ale necháte v bezpečné bankovní schránce, musíte zaplatit poplatky za uskladnění.
Rady, jak investovat do zlata
Jak jsme již uvedli výše, investovat do zlata všechny úspory se příliš nevyplatí. Zlato by vám mělo sloužit pouze jako uchovatel hodnoty a pojistka na horší časy. Kolik bude stát v budoucnu, vám nikdo nezajistí. Zlato nenese žádný úrok, navíc ho budete muset prodat a nevíte, jestli najdete kupce. Je proto vhodné mít své úspory rozložené v co nejširším portfoliu a rozhodně s ním nepočítat jako s krátkodobou investicí.
Rozhodně byste si měli uvědomit, že pokud koupíte přímo zlaté cihly či mince, musíte počítat s výdaji pro jejich uskladnění. Můžete si opatřit samozřejmě i bezpečný trezor doma, ale častější bude uložení u banky. Tato skutečnost mnoho nezkušených investorů překvapí. Od výnosu z prodeje si musíte odečíst i tyto náklady, abyste věděli, zda byla investice do zlata skutečně výnosná.
Zlaté šperky se jako investice nehodí. Jejich cena se totiž neodvíjí ani tak od ceny zlata, jako spíše od designu a ceny za zpracování. Šperky podléhají módním vlnám. Jeden rok letí bílé zlato, jiný zas růžové. Nalézt zájemce, který by chtěl koupit šperky po babičce, může být těžké.
Pro drobné investory se nejvíce doporučuje pořídit si investiční mince. Můžete si je koupit jednotlivě nebo i v sadě. Navíc mohou s časem sloužit jako sběratelský artikl a jejich cena tak může ještě více stoupnout. Investiční zlato má ještě jednu velkou výhodu. Nákup a prodej je osvobozen od daně z přidané hodnoty.
Dejte si pozor na nepoctivé prodejce. Nechat se zlákat letáky nebo pochybnými e-shopy, není správný způsob, jak investovat do zlata. Bude pro vás jako pro laika těžké zjistit, zda je nabízený kov skutečně ryzí, navíc nebude mít přehled o cenách zlata na současných trzích a pravděpodobně proděláte. Investiční mince vydává i Česká národní banka (ČNB), která také zveřejňuje seznam svých partnerů pro prodej sběratelského materiálu. Poradit by vám měla umět vaše banka či experti, kteří se věnují investicím a mají s obchodováním se zlatem zkušenosti.
Přečtěte si náš článek Bankovní účet ve zlatě.