Spojené státy americké jsou pro mnohé lidi stále místem, kde si mohou splnit svůj „americký sen“. USA mají své dveře otevřené i pro firmy, jejichž majitelé nejsou rezidenty daného amerického státu. Klidně tak můžete vlastnit firmu v USA, ale podnikat z Čech. Jak probíhá založení společnosti v USA, jak funguje daňový systém a které americké státy jsou pro podnikání nejlepší?
Systém firem v USA
Spojené státy americké umožňují existenci jak onshore, tak offshore firmám. Pro vedení americké firmy z ČR je bezesporu ideální offshore firma, u níž právnické osoby neplatí žádné daně z příjmů.
Mezi nejčastější typy firem patří INC a LLC, které mohou být vlastněny ze strany osob bez trvalého pobytu v USA.
INC (Corporation, C-corp)
Firma typu INC je něco jako česká akciová společnost. Hlavní rozdíl mezi INC a LLC je ve způsobu zdanění. U INC jsou rovněž vyžadovány pravidelné schůzky akcionářů. Pokud chcete podnikat přímo na území USA, pak je INC lepší volbou.
LLC (Limited Liability Company)
LLC je obdobou české společnosti s ručením omezeným. Oproti INC je méně zatížena administrativní zátěží. Zdanění zahraničních příjmů se převádí na společníky.
I když mezi Spojenými státy americkými a Českou republikou platí zákaz dvojího zdanění, u offshore LLC společností se platí srážková daň. Pro přímý prodej zboží či služeb do ČR tak offshore LLC není příliš vhodná.
Při splnění určitých podmínek nemusejí firmy tohoto typu vést účetnictví ani podávat daňové přiznání.
Podmínkou pro tyto výhody včetně nulového zdanění je to, aby firma nepodnikala na území USA a její příjmy a výdaje byly ze zahraničních zdrojů.
Registr firem v USA
Registr společností ve Spojených státech je podobný jako v České republice. Obchodní rejstřík je dostupný online, informace v něm obsažené se však liší dle jednotlivých států. Základní informace by však měly být dohledatelné vždy.
Založení společnosti v USA
Založení LLC společnosti v USA není nijak obtížný a zdlouhavý, nevyžaduje se ani přítomnost zakladatele. Podmínky se mírně liší dle jednotlivých států, například v poplatcích či způsobu udělování licencí.
Kde firmu založit?
Jedním z prvních kroků při založení offshore firmy v USA by měl být výběr místa. Jak už zde bylo řečeno, podmínky se mírně liší dle jednotlivých států, a tak je třeba vybrat nejvhodnější variantu.
Mezi nejvyužívanější státy pro zřízení offshore firmy patří následující:
- Delaware
- Oregon
- Wyoming
- Nevada
- Arkansas
Nezbytnou adresu sídla firmy lze získat například prostřednictvím virtuální kanceláře nebo odkoupit tzv. ready-made společnost, která je připravena k okamžitému využívání.
Virtuální kancelář v USA je ideální pro firmy typu LLC, jejichž majitelé sídlí v ČR a nepotřebují tak podnikatelskou činnost vykonávat přímo na území Spojených států.
Struktura společnosti
V případě LLC je systém podobný jako v ČR. To znamená, že firma musí mít alespoň jednoho jednatele a jednoho společníka, který může mít podobu fyzické či právnické osoby. V obou případech se může jednat o cizince.
Co je potřeba k založení společnosti v USA
Postup založení firmy v USA je velice jednoduchý a hlavně rychlý. Společnost můžete založit už do dvou dní, a to i přes internet a bez potřeby notářsky ověřeného podpisu. Je potřeba vyplnit základní stanovy společnosti nebo certifikát o vzniku.
Co se týče poplatků, není zde vyžadován žádný základní kapitál. K založení firmy se často využívají služby agentů, kteří si samozřejmě nějaký poplatek účtují. Nejedná se však o žádné horentní částky.
Jméno společnosti může být v libovolném jazyce, nesmí však být duplikované nebo příliš podobné již existujícím firmám. Jsou také zakázány určité výrazy jako banka, pojišťovna a podobně.
Daně
Daňový systém v USA patří mezi standardní systémy využívané v západních zemích. Daňové subjekty v USA v podobě právnických osob sídlících a podnikajících na tomto území musí platit daně na federální i státní úrovni.
Americké společnosti podléhají dani v hodnotě 40 % z příjmu, což se ovšem netýká offshore společností se zahraničním vlastníkem. Tyto LLC společnosti žádné daně neplatí.
Na dividendy, licenční poplatky a další transakce určené majitelům firem mimo USA je uvalena srážková daň v hodnotě 30 %.
Jak vybrat banku pro svou firmu
Bankovní účet v USA úzce souvisí se založením firmy.
Lze si jej však otevřít až poté, co vám bude vygenerováno číslo EIN, které je obdobou českého IČ.
Jakmile budete mít EIN, můžete spolu se zakládajícími dokumenty a pasem otevřít bankovní účet.
Ideální je vybrat takovou banku, která má pobočku i v České republice, aby mohlo otevření účtu proběhnout bez nutné přítomnosti v USA. Takovou bankou je například Citibank.
Často se využívá také Bank of America, jejíž účet lze ovládat přes internetbanking.
Lze však využít i účty jiných bank mimo USA.
České firmy v USA
Českým firmám se v USA daří a jejich počet zde roste. Jedná se jak o firmy, které podnikají přímo na území USA i společnosti, které zde mají jen své sídlo.
S vhodným zázemím pro české firmy v této destinaci vypomáhá i Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR, která se momentálně věnuje hlavně českým startupům.
Čechy lákají do USA především nízké daně a provozní náklady společně s nízkou mírou byrokracie.
Konzultace zdarma
Máte zájem anebo uvažujete o založení společnosti v USA? Vyplňte kontaktní formulář a získejte bližší informace.