Bankovní účet v USA je jednou z věcí, o kterých při plánování cesty s vízem Work and Travel nebo studijního pobytu, určitě přemýšlíte. Rozhodně si musíte zjistit, jak založit účet v USA a moci tak své finance opatrovat stejným způsobem, jako doma. V tomto článku se pokusíme problematiku amerického bankovnictví přiblížit a předáme zkušenosti Čechů žijících ve Spojených státech amerických, kteří podobně jako vy, zakládali bankovní účet.

Bankovní konto – checking a saving account

Banky v USA nabízejí podobně jako u nás dva typy účtuspořící (saving account) a běžný (checking account). K checking account dostanete zdarma přístup do internetového bankovnictví a debetní kartu,u saving account zase přijde vhod výhodnější úroková sazba, penězi, které jsou na něm uloženy, ovšem nelze platit, dokud je nepřevedete na účet běžný. U některých bank je dokonce možno oba typy účtu sjednotit do hlavního běžného účtu a spořícího podúčtu.

Studentský účet v USA bez poplatků

Mezi nabízené bankovní účty v USA patří samozřejmě také účty studentské. Jestliže máte na takové konto nárok, určitě vás čekají výhodnější podmínky. I přesto je však nutné zmínit, že na rozdíl od České republiky je pro vedení účtu zdarma nutné dodržet jisté podmínky, mezi které patří například minimální možný zůstatek (většinou 1500 USD) nebo minimální měsíční vklad (často 250 USD).

Je možné, že univerzita, kterou budete v USA navštěvovat, má s některou bankou uzavřenou partnerskou dohodu, která vám může založení studentského účtu usnadnit. Je proto dobré se ohledně takových informací přímo u odpovídajících zaměstnanců školy informovat.

Založení bankovního účtu v USA

Založení účtu u americké banky není komplikovaná záležitost, neobejdete se však bez řady oficiálních dokumentů.

  • Social Security Number (pokud ho banka striktně vyžaduje)
  • Cestovní pas
  • Dokument dokazující pobyt v USA
  • Finanční částku, která pokryje minimální možný zůstatek na účtu

Jakmile máte všechny důležité dokumenty, můžete navštívit pobočku banky (velmi zajímavou možností je pobočka Bank of America Praha) nebo dát přednost založení účtu v USA online.

Vyžadují všechny americké banky číslo SSN?

Social Security Number (SSN) je americkou obdobou našich rodných čísel, tedy celostátním jednotným identifikátorem. Zatímco v Česku se bez rodného čísla při zakládání účtu neobejdete, objevují se informace od lidí, kteří mají zkušenosti se zakládáním účtu u některých amerických bank (např. Wells Fargo, TD bank) bez nutnosti SSN – vystačili si s cestovním pasem a druhým identifikačním dokladem (např. řidičský průkaz). Pokud ovšem plánujete využívat pokročilejší bankovní služby, jako například kreditní kartu, bez SSN se opravdu neobejdete.

Americké banky

V Americe funguje několik tisíc bankovních institucí. Důležité je, že některé z nich fungují napříč celými USA, některé pouze v jednom státě či dokonce městě. Níže uvádíme ty nejzajímavější pro mezinárodní studenty, tedy pokud budete studovat v USA či pracovat s vízem Work and Travel a podobnými.

Bank of America

Nabízí běžný účet vedený bez poplatků při minimálním zůstatku alespoň 1500 USD nebo měsíčnímu vkladu minimálně 250 USD, v opačném případě je měsíční poplatek 12 USD. Její pobočky najdete po celých Spojených státech amerických.

Wells Fargo

Zde je jedinou možnou podmínkou pro vedení běžného účtu bez poplatků minimální zůstatek 1500 USD, jinak zaplatíte každý měsíc 7 USD. Preferují zde uzavření účtu na pobočce, na dálku je tak možné učinit po domluvě.

Capital One

Méně rozšířená banka, kterou zmiňujeme kvůli běžnému účtu vedenému zdarma bez jakýchkoliv poplatků či limitů. Pobočky najdete Texasu, Louisianě, New Yorku, Virginii, Marylandu, D.C. a New Jersey.

Převod peněz do USA / z USA

Ve chvíli, kdy máte bankovní konto v USA a chcete provést mezinárodní převod, předem si prověřte, jaké poplatky si vaše banka v USA účtuje – za odeslání platby a za přijetí zahraniční platby. Doporučujeme přečíst náš podrobný report, který jsme věnovali právě porovnávání jednotlivých způsobů převodu pěněz ze zahraničí do USA a převodu peněz z USA do České republiky. Velmi výhodně vychází P2P služba TransferWise, která nabízí minimální poplatky a velmi přívětivé kurzy (narozdíl od tradičních velkých amerických bank).

Jak fungují šeky v USA

Šeky jsou v Americe hojně rozšířeným způsobem platby, podobně jako u nás platební karta. Pochopit, jak fungují šeky v USA je jednoduché – pokud je na účtu vypisovatele dostatečná hotovost k pokrytí šeku, banka je povinna nositeli šeku kdykoliv vyplatit hotovost. Nechat si proplatit šek lze buď v bankomatu, který je touto funkcí vybaven, v supermarketu, na pobočce kterékoliv banky nebo si může nechat peníze poslat na účet například pomocí mobilní aplikace.

Pro vyplacení šeku tak nemusíte mít bankovní účet, avšak je to mnohdy výhodou a to kvůli poplatkům.

Bankovní účet v USA pro studenty a pracující

Bankovní účet v USA není samozřejmě pro většinu občanů České republiky nijak zvlášť důležitá věc. Kdo by ale jako malý alespoň na chvíli nezatoužil žít si svůj vysněný život ve velikém moderním velkoměstě v srdci slunných Spojených států amerických? Mnohým z nás se daří si tento sen plnit, Čechů, kteří vyrazili do USA a už tam žijí několik let jsou tisícovky. Pokud chcete do USA vyrazit na delší pobyt, založení bankovního účtu bude rozhodně patřit na jednu z prvních administrativních činností, které vás v USA po dosednutí letadlem čekají.

Konzultace zdarma

Máte zájem anebo uvažujete o založení bankovního účtu v USA? Vyplňte kontaktní formulář a získejte bližší informace.

    Pečlivě si prosím překontrolujte kontaktní údaje.