Podnikáte s filipínskými dodavateli či klienty? Nebo byste se chtěli na Filipíny vydat jako turisté? Pak by vás mohlo zajímat, jak levně a výhodně provést převod na filipínské peso. Převod měn a konkrétně převod peněz na Filipíny může být totiž někdy oříšek.

Využít můžete multiměnový účet Wise, který nabízí založení i vedení 50ti účtů zdarma, včetně filipínského pessa (PHP). Převod peněz je se středovým kurzem a nízkými transparentními poplatky.

ZDARMA VYZKOUŠET WISE

Snadno si tak převedete české koruny na filipínské peso v okamžik, kdy potřebujete. Může to být ještě před odjezdem na dovolenou anebo můžete počkat a sledovat vývoj kurzu CZK/PHP.

Čím se platí na Filipínách?

Filipíny nejsou příliš známou zemí. Tvoří je přes 7000 ostrovů v Tichém oceánu. Češi se zde vypravují nejen za dobrodružstvím a krásnými plážemi, ale stále častěji také za prací, zejména do hlavního města Manily, ve které se nachází množství nadnárodních společností. Filipínci se zase tradičně jezdí podívat k nám na Pražské Jezulátko. V poslední době však nachází v Česku také zaměstnání. Jsou pracovití a hovoří anglicky, proto jsou ve firmách vítáni.

Peníze na Filipínách – Filipínské peso

Na Filipínách se platí filipínským pesem (filipínsky piso). Že vám to něco říká? Název peso používají bývalé španělské kolonie, kromě Filipín i některé země Latinské Ameriky. Dejte si proto pozor, abyste omylem nepřevedli třeba kolumbijské pesos na koruny místo těch filipínských.

Mezinárodní kód měny je PHP. Pokud byste chtěli hotovost, můžete dostat bankovky v hodnotě 20, 50, 100, 200, 500 nebo 1000 pesos, nebo mince v hodnotě 1, 5, 10. Jedno peso se pak dělí na 100 centavos (filipínsky sentimos), za které si však nic moc nekoupíte. Česká koruna na filipínské peso se totiž pohybuje kolem kurzu 1:2,25, tedy za 100 Kč byste měli dostat přibližně 225 ₱. (Kurzy se ale mění, takže můžete zjednodušeně počítat s tím, že za 1 korunu dostanete 2 pesa).

Název měnyFilipínské peso
Mezinárodní kódPHP
Bankovky20, 50, 100, 200, 500 nebo 1000
Mince1, 5, 10
Aktuální kurz CZK/INR2.59 CZK

Ceny a životní náklady

Ceny jsou na Filipínách nižší než v Česku. Nejdráž je v Manile a v turisticky oblíbených místech, zbytek země vás však cenově příjemně překvapí, zejména u cen čerstvého ovoce na trzích, kde můžete i smlouvat.

Jak na převod na filipínské peso?

Při výměně korun za filipínská pesa máte několik možností. Záleží, kolik peněz potřebujete vyměnit a zda chcete mít raději hotovost, nebo dáváte přednost platbám kartou.

Směnárna

V Česku budete těžko hledat směnárnu, ve které byste si filipínská pesa vyměnili. Také na Filipínách se na české koruny budou dívat s podezřením. Vyměňte si tedy nejprve koruny na eura, ty už vám ve směnárnách vezmou.

Směnit peníze můžete na letištích, v bankách nebo směnárnách. Využijte raději směnárny v nákupních domech a hlídejte si vždy, za jaký kurz převod nabízí, abyste neprohloupili. Nikdy nesměňujte peníze na ulici!

Výběr z bankomatu a platby kartou

Při výběrech z bankomatu počítejte s poplatky od banky. Výměnný kurz je také často nevýhodný, proto tuto metodu úplně nedoporučujeme.

Na Filipínách se dá platit kartou v dražších restauracích, turistických rezortech a větších nákupních centrech. Opět si dejte pozor na to, kolik vám za platbu v zahraničí bude účtovat banka a za jaký kurz výměna proběhne.

Bankovní převody

Převést koruny na filipínská pesa lze samozřejmě převodem mezi bankami. Každá banka má jinak nastavené podmínky pro převod. Než se peníze objeví na účtu, může uplynutou několik dní. Za samotný převod na filipínské peso si také zaplatíte klidně kolem 1 500 Kč.

Online platformy

Možná jste zvyklí používat peer-to-peer služby s kartou Revolut. Bohužel, Revolut nepodporuje převod na filipínské peso mimo samotné Filipíny.

Ani společnost Wise (dříve Transferwise) v současnosti nepracuje s převody na PHP. Můžete si zde ale ověřit, jak vypadají tržní kurzy mezi měnami (např. kdybyste se snažili převést peso mexické na peso filipínské).

Pro převod větší částky můžete využít online směnárnu Currencyfair, která filipínská pesa převádět umí.

Převody peněz s Wise

Zasílání peněz na Filipíny může být jednodušší s účtem Wise. Filipínské peso (PHP) můžete převést snadno na EUR a CZK a opačně, české koruny nebo Eura můžete převést na PHP se středovým kurzem na pár kliknutí v mobilní aplikaci.

ZDARMA VYZKOUŠET WISE

S multiměnovým účtem Wise si můžete:

  • zřídit až 10 čísel účtů včetně PHP a EUR
  • držet a směňovat až 50 různých měn se středovým kurzem
  • s debetní kartou platit doma i v zahraničí
  • zřídit virtuální kartu pro bezpečné platby na internetu
  • platební kartu napojit na Apple Pay i Google Pay

To vše transparentně a s minimálními poplatky. Zahraniční platby vás vyjdou mnohem výhodněji než prostřednictvím banky.