Pes je nejlepší přítel člověka a kotě tě potěší. Domácí mazlíčci se často stanou přirozenou součástí rodiny a jejich chovatelé pro ně chtějí to nejlepší. Bohužel, i zvířata mohou mít zdravotní problémy. Jejich páníčci musí vynaložit vysoké částky za léčbu u veterináře. Anebo ne? Jak funguje pojištění zvířat?

Na jaké živočichy dopadá pojištění zvířat?

Pojistit se mohou samozřejmě zemědělci, kteří chovají hospodářská zvířata. Jedná se o drůbež a velká zvířata (krávy, ovce, prasata a kozy). Pojistit hospodářská zvířata lze proti nákaze, infekčním a parazitárním onemocněním, živelním nebezpečím jako jsou povodně nebo otravám. Chovatelům se totiž, bohužel, může stát, že musí svůj chov utratit a přijdou tak o zdroj svého živobytí.

Samostatnou kapitolou je pojištění koní, jejichž chov je sám o sobě vysoce nákladný.

Milujete svého papouška nebo morče a chcete jim zařídit životní pojistku? Pak máte smůlu. České pojišťovny jsou konzervativní. Teprve v poslední době začaly nabízet pojištění zájmového chovu, ale to dopadá pouze na psy a kočky. Ale kdo ví. Kde je poptávka, je i nabídka. Třeba se v budoucnu dočkáme i pojištění jiných mazlíčků. Podívejme se teď alespoň na to, co pojišťovny nabízí v současnosti a kde nejlépe pojistit psa nebo kočku.

Co musí zvířata splňovat před uzavřením pojištění?

Pojišťovny pojišťují pouze zvířata, která jsou řádně označená čipem nebo tetováním. V době pojištění musí být zdravá. Pojišťovny odmítají poskytovat pojištění pro psy a kočky s dědičnými vadami a chronickými onemocněními. Někdy také mají nastavené omezení na stáří zvířete – štěňata a koťata pojišťují jen neradi, stejně jako starší kousky. Některé pojišťovny nepojistí ani příliš vykrmené mazlíčky, protože mají zvýšené riziko onemocnění.

K sjednání pojištění budete muset doložit očkovací průkaz zvířete, potvrzení zvěrolékaře o zdravotním stavu a dále např. průkaz původu.

Proti čemu uzavřít pojištění zvířat?

Jak funguje pojištění mazlíčků v domácnosti? Na co všechno se vztahuje a co byste měli vědět předem?

Úrazové a nemocenské pojištění

Zvířat nemusí mít sjednáno povinné pojištění jako lidé. Proto, když přijdete k veterináři, musíte mu zaplatit všechny náklady, které jsou s léčením zvířete spojeny. Rentgeny, anestezie, chirurgické i nechirurgické zákroky, léčebné přípravky se mohou vyšplhat i do desetitisíců korun.

Pojišťovny nabízí veterinární pojištění, ale pozor. Pokud jej zřídíte svému pejskovi či kočičce, uhradí vám pojišťovna většinou nutné, účelně a neodkladně vynaložené náklady. Preventivní prohlídky, očkování, čipování, kosmetické zákroky a podobné návštěvy veterináře si musíte ale zaplatit sami. Někdy je ale nutná vaše spoluúčast.

Pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou zvířetem

Dostal se pejsek dírou v plotě k sousedům a poškodil květinové záhony? Poškrábala kočka drahou kabelku vaší návštěvy? Někdy se prostě stane, že zvíře způsobí škodu třetím osobám, i když si dáváte sebevětší pozor. Pojišťovny proto nabízejí pojištění odpovědnosti nejen za hmotnou škodu, ale i újmu, kterou mohou vaše zvířata způsobit na zdraví jiných osob.

Pojištění uhynutí nebo utracení

Pro páníčky je velmi smutné, když jejich parťáci odcházejí do psího či kočičího nebe. Pojišťovny nabízí „životní pojistky“ pro zvířata, ať již umřou samy, nebo je potřeba je utratit, protože trpí infekcí, akutní otravou apod. Za vyplacené peníze od pojišťovny si pak můžete pořídit třeba nového mazlíčka.

Nabídky pojištění zvířat na českém trhu

Česká pojišťovna

Česká pojišťovna nabízí pojištění psů a koček Mazlíček. Jde o jedno z nejkomplexnějších pojištění na trhu. Lze sjednat pojištění léčení úrazu nebo nemoci, pojištění uhynutí nebo utracení a pojištění odpovědnosti za škodu.

Psa, který váží víc než 40 kg, lze pojistit, pokud mu nebyly 4 roky, menší psy a kočky pak do 8 let věku.

Při veterinárním pojištění musíte hradit spoluúčast ve výši 10%, minimálně ale 500 Kč. Limit vyplacené částky při škodě na zdraví činí 2 000 000 Kč, na majetku 1 000 000 Kč a při finanční újmě 500 000 Kč.

Při sjednání pojištění mazlíčků online máte slevu 10%.

Slavia pojišťovna

Slavia pojišťovna nabízí pojištění psů a koček. Pojištění nutné, účelně a neodkladně vynaložené veterinární péče je spojeno se spoluúčastí 1 000 Kč. Psy a kočky lze pojistit od 6 měsíců do 8 let věku. Slavia nabízí tři varianty – maximální limit plnění 10 000 Kč, 20 000 Kč či 30 000 Kč pro nemoc a 20 000 Kč, 40 000 Kč či 60 000 Kč pro úraz. V každé variantě je navíc pojištění nákladů na ubytování zvířete v případě hospitalizace majitele do výše 2 000 Kč a náklady na inzerci v případě ztráty zvířete do výše 2 000 Kč.

Slavia pojišťovna dále nabízí pojištění úhynu do výše 50 000 Kč pro zvířata mladší 5 let a odpovědnosti za škodu s limity 2 000 000 Kč za újmu na zdraví, 1 000 000 Kč za škodu na věci a 500 000 za finanční újmu.

Pro držitele průkazu ZTP/ZTPP poskytuje slevu 10% z ceny pojistného.

PetExpert

PetExpert se zabývá pouze pojištěním zvířat. Spolupracuje s ČSOB pojišťovnou. Pojištění lze sjednat pro kočky a středně velké psy do 8 let, pro malé psy do 10 let a velké psy do 6 let věku.

Lze si sjednat pojištění úrazu, nemoci, odpovědnosti za škodu, pojištění na nalezení, na opatrování, pojištění ztráty a odcizení i pojištění smrti.

Spoluúčast činí 10% z částky, minimálně 500 Kč. Maximální roční plnění na léčebné výlohy je 120 000 Kč.

Halali všeobecná pojišťovna

Halali pojišťuje pouze psy. Lze sjednat úrazové a nemocenské pojištění. Psi s průkazem původu lze pojistit i na uhynutí nebo utracení a na odpovědnost za škody. Spoluúčast pro pojištění je ve výši 10%, minimálně však 500 Kč.

Česká podnikatelská pojišťovna

Česká podnikatelská pojišťovna nabízí pouze pojištění psů HAFAN. Kryje náklady na léčbu a nutné léky při úrazu nebo nemoci a náklady na nutnou hospitalizaci. Psy pojišťují bez ohledu na velikost do věku 8 let. Zvýhodně pojišťují asistenční psy a psy, kteří se využívají v canisterapii. Základní spoluúčast je 500 Kč.

Na co si dát pozor při pojištění zvířat?

pojištění zvířat mazlíčků

SROVNÁNÍ POJIŠTĚNÍ ZVÍŘAT

Před tím než podepíšete jakoukoliv smlouvu, přečtěte si pečlivě, co všechno obsahuje. Zejména se zaměřte na tom, co všechno spadá do pojistného plnění. Pojišťovny mají rády různé výjimky. Například nepojišťují na úrazy, které se stanou při závodech či výstavách, často nepojistí léčbu při porodu apod.

Pojištění stojí obvykle od 2 000 až 4 000 Kč ročně. Záleží vždy na zdravotním stavu, věku a druhu zvířete, výši pojistných částek apod.