Na zahraniční dovolenou vyrážíme i několikrát do roka, proto je dobré seznámit se s tím, jaké poplatky vám banka strhává za výběr z bankomatu v zahraničí. Jak vybírat z bankomatu v zahraničí co nejlevněji a jak ušetřit na směnném kurzu? Jaké jsou poplatky, na co si musíte dávat pozor a jakou platební kartu v zahraničí používat?

Výběr z bankomatu v zahraničí je zpoplatněn

V tuzemsku už jste si zvykli na to, že máte určitá pravidla pro výběr z bankomatu. Musíte vybírat z bankomatů ze sítě vaší banky, máte omezený počet výběrů z bankomatu zdarma nebo jste si vybrali banku, která nezpoplatňuje žádný výběr.

Ať už je to jakkoliv, při cestě do zahraničí se vše mění a je třeba vědět, jak vybírat v zahraničí z bankomatu, abyste neplatili stokorunové poplatky za výběr.

Banky mají zveřejněny poplatky ve svých cenících, prověřte si, kolik banky strhnou za výběr z bankomatu ještě před cestou do zahraničí. Často se vyplatí, vyřídit si i další kartu a tu používat při zahraničních cestách.

S jakou kartou vybírat v zahraničí

Dlouhá léta se vede diskuze, zda je lepší Visa karta nebo MasterCard. Rozdíl je naprosto zanedbatelný, alespoň co se týká akceptace a použití karet v zahraničí.

Zajímavé výhody ale nabízí služba cashback a ta se u různých typů karet liší. Pokud plánujete s kartou v zahraničí platit častěji, zvažte třeba kartu Twisto.

Poplatky za výběr z bankomatu v zahraničí

Banky se liší ve stanovené výši poplatků za výběry z bankomatu v zahraničí a zároveň mají nastavenou jinou výši poplatků pro různé typy účtů. Proto nestačí zkontrolovat si jen jaký poplatek má vaše banka nastavený, ale také to, jakého účtu se tento poplatek týká.

Srovnání poplatků za výběr z bankomatů

 • Air Bank: 25 Kč v EU, jinak 100 Kč (zdarma pro účet s Velkým tarifem).
 • Česká spořitelna (ČS): 125 Kč (zdarma pro účet Erste Premier).
 • ČSOB: 100 Kč (zdarma pro účet Premium Konto).
 • Equa Bank: 9 Kč (zdarma pro účet Premium Plus).
 • FIO banka: 80 Kč (jeden v měsíci je zdarma).
 • Komerční banka (KB): 99 Kč (zdarma pro účet Gold a Top).
 • mBank: 29 Kč (zdarma nad 1500 Kč a pro účet U konto).
 • Raiffeisen bank (RB): 100 Kč a 0,5 % z výběru (zdarma pro účet eKonto komplet a eKonto student).
 • UniCredit: 100 Kč a 0,5 % z výběru.

Na co si dát pozor při výběru

Jako první si musíte ohlídat bezpečnost. Vybírejte na dobře osvětlených místech a zakrývejte klávesnici při zadávání PIN. Bankomaty v zahraničí bývají označovány zkratkou ATM. Pro komunikaci si můžete zvolit jiný jazyk, bankomat na vaši platební kartu zareaguje obvykle anglickým jazykem.

Některé bankomaty vám pro směnu nabídnou DCC kurz. Pozor na to. V takovém případě by vás nečekaly jen ATM poplatky, ale také ztráta v podobě nevýhodného směnného kurzu. DCC kurz vám ihned zobrazí jaká částka se vám strhne z účtu, ale přepočet dle vaší banky bývá levnější.

Před výběrem si zkontrolujte i směnný kurz a teprve poté se rozhodněte, s jakou kartou provedete výběr. U vyšších částek zaznamenáte citelný rozdíl. Výhodné kurzy nabízí například karta Revolut.

Vždy mějte u sebe telefonní číslo na zákaznickou linku vaší karty pro případ, že byste museli kartu zablokovat.

Tipy, jak vybírat v zahraničí z bankomatu:

 • znát výši poplatků,
 • vědět název zahraniční sítě bankomatů vaší banky,
 • zkontrolovat limity pro výběr,
 • před výběrem si porovnat směnný kurz.

Na cestu do zahraničí s několika kartami

V zahraničí mohou nastat různé situace, a proto nikdy necestujte jen s jednou platební kartou. Karta se může poškodit nebo vám ji můžou odcizit či zneužít. Vždy si s sebou přibalte i kreditní kartu. Tu oceníte zejména v případě, kdy si v zahraničí budete chtít vypůjčit auto.

Kreditní kartu nemusíte použít a nechejte si ji uloženou v trezoru hotelu. Je to jen pojistka pro případ nečekaných výdajů.

Zahraniční sítě bankomatů

 • ČS: Erste Group, Slovenská sporitelňa, Sparkasse.
 • ČSOB: Istrobanka, K&H bank, KBC.
 • KB: SKB, Société Generale, Splitska banka.

Výběry v zahraničí z bankomatu vás nemusí stát vůbec nic, stačí jen věnovat trochu času navíc při přípravě na cestu.

Revolut karta

Revolut platební karta je aktuálně nejoblíbenější řešení pro cestovatele, protože má nastavený středový kurz. Narozdíl od platebních karet vydaných českými bankami uplatňuje mnohem lepší kurzy zahraničních měn, což vám ušetří nemalé peníze. Samozřejmě Revolut karta má své limity a ve verzi zdarma má omezené množství peněz, které můžete vybrat z bankomatu bez poplatku. Alternativně můžete využít Transferwise platební kartu.