Máte ve Vietnamu obchodní partnery nebo rodinu? Potřebujete jim zaslat finanční prostředky? Poradíme vám, jak poslat peníze do Vietnamu. Na výběr máte více možností. Každá z nich má své klady i zápory.

Pro převod peněz do Vietnamu anebo směnu CZK či EUR na VND (vietnamský dong) provedete snadno přes Wise. Převod peněz je se středovým kurzem a nízkými transparentními poplatky.

ZDARMA VYZKOUŠET WISE

Dong, Vietnamský dong VND můžete převést snadno na EUR a CZK a opačně, české koruny nebo Eura můžete převést na VND se středovým kurzem.

Peníze ve Vietnamu

Ve Vietnamu se platí vietnamskými dongy. Mezinárodní kód dongu je VND. Pokud byste toužili po vietnamských mincích, máte smůlu. V oběhu jsou pouze bankovky. Ze všech na vás bude koukat Ho Či Min.

Největší bankovka má hodnotu 500 000 dongů, protože dong je jedna z nejpodhodnocenějších měn na světě. Kurz se rovná přibližně 1 CZK : 1000 VND. Pokud tedy schováváte v kapse tisícikorunu, jsou z vás dongoví milionáři.

Vietnam má rozvinutý bankovní systém. Nejrozšířenějšími bankami jsou VietinBank, Agribank, Vietncombank, SHB, Techcombank nebo VP Bank.

Zaslání peněz bankovním převodem

Jako první vás jistě napadne, že převedete peníze z účtu na účet. Mezinárodní platba z účtu na účet je poměrně bezpečná. Ani odesílatel ani příjemce nemusí manipulovat s hotovostí. Vyřídit celou záležitost lze většinou jednoduše skrze internetové bankovnictví, takže půjde o převod peněz online z pohodlí domova.

Jak poslat peníze do zahraničí na účet? Potřebujete znát mezinárodní formát čísla účtu tzv. IBAN a dále mezinárodní kód banky tzv. SWIFT nebo BIC.

A jaké jsou nevýhody? S mezinárodními platbami jsou spojené poměrně vysoké poplatky, které se liší banka od banky. Navíc při posílání peněz do Vietnamu se jedná o převod mimo Evropskou unii.

Jedny z nejmenších poplatků za odchozí platbu si účtuje AirBank (100 Kč) nebo Fio Banka (200 Kč). Některé banky si účtují procenta z částky, např. Komerční banka 0,9 %, minimálně 250 Kč a maximálně 1 500 Kč.

Většina českých bank nabízí tzv. SHA způsob poplatků, kdy si každá strana platí poplatky u své banky. To znamená, že poplatek zaplatí i příjemce. Někdy lze zvolit i OUR platbu, kdy zaplatí všechny poplatky odesílatel.

Kromě poplatků je potřeba pohlídat si kurz, za který banka peníze promění. Většinou to nejsou ty nejvýhodnější. České banky si nastavují vlastní kurz, který je posunutý od středového kurzu. Při větší sumě peněz pak můžete ztratit poměrně dost peněz.

Pokud tedy budete provádět zahraniční platby častěji anebo se jedná o vyšší částku, je vhodné tyto skutečnosti zohlednit při výběru, jak poslat peníze.

Jak dlouho trvá převod peněz z České republiky do Vietnamu?

Rychlost převodu peněz do Vietnamu záleží, kterou službu pro posílání využijete. Převod přes banku obvykle trvá 1 – 3 pracovní dny.

Jak poslat peníze do Vietnamu s Western Union

Mezinárodní bankovní převody mohou trvat týden i déle. Někdy se však stane, že potřebujete peníze hned. Jako turista např. ztratíte peněženku, případně vám dojdou finanční prostředky. Jak nejrychleji poslat peníze?

Je možné využít službu Western Union. Jedná se o nebankovní převod, který proběhne okamžitě v řádu minut. Lze zaslat online i na bankovní účet, stačí si stáhnout aplikaci společnosti a zaplatit kartou. Platby do 1 000 euro nepotřebují žádné ověření totožnosti.

Western Union nabízí i způsob, jak poslat peníze bez účtu. Pokud odesílatel nebo recipient nemají nebo nechtějí použít bankovní účet, stačí, pokud se oba dostaví na pobočku Western Union ve své zemi.

Odesílatel odevzdá peníze v hotovosti a získá kontrolní číslo, které musí sdělit příjemci. Ten si pak peníze vyzvedne na jakékoliv pobočce. Musí uvést kontrolní číslo, jméno odesílatele, částku a zemi odeslání. Obě strany se také musí prokázat dokladem totožnosti a telefonním číslem.

Pokud byste potřebovali provést převod peněz z Vietnamu, existuje spousta míst, která služby Western Union nabízí. Často jde o bankovní pobočky. V České republice provozuje službu Česká pošta.

Nesporným kladem služby Western Union je její rychlost, nevýhodou pak její cena. Za zaslání se platí vysoké poplatky.

Převod peněz online

Existuje několik způsobů, jak poslat peníze do Vietnamu levně pomocí nebankovních internetových platforem. Pokud vám nevadí zaslat peníze v dolarech nebo eurech, můžete využít např. Xoom, což je služba, kterou provozuje PayPal. Lze přes ni převést až čtvrt milionu korun. Dalšími možnostmi jsou např. online směnárna OFX, aplikace Remitly, Paysend atd.

Wise

Společnost Wise, dříve TransferWise, nabízí levné převody peněz po celém světě. Její kurzy jsou většinou výrazně výhodnější než směnné kurzy bank, protože využívá středový kurz.

Můžete si otevřít víceměnový účet. Převod české koruny na na vietnamské dongy bude pak rychlá a s transparentními poplatky. V mobilní aplikaci na pár kliknutí.

Používat se tuto službu vyplatí jak pro jednorázový převod peněz anebo pro pravidelné posílání peněz do Vietnamu. Nevýhodou může být nedostupnost služby v českém jazyce, aplikace je v angličtině. Avšak základy angličtiny vám budou stačit, aplikace je velmi intuitivní.

Dong, Vietnamský dong VND můžete převést snadno na EUR a CZK a opačně, české koruny nebo Eura můžete převést na VND se středovým kurzem.

ZDARMA VYZKOUŠET WISE

S multiměnovým účtem Wise si můžete:

  • zřídit až 10 čísel účtů včetně PLN a EUR
  • držet a směňovat až 50 různých měn se středovým kurzem
  • s debetní kartou platit doma i v zahraničí
  • zřídit virtuální kartu pro bezpečné platby na internetu
  • platební kartu napojit na Apple Pay i Google Pay

To vše transparentně a s minimálními poplatky. Zahraniční platby vás vyjdou mnohem výhodněji než prostřednictvím banky.