Země galského kohouta je mezi Čechy velmi oblíbená. Žije jich tam něco mezi dvaceti a třiceti tisíci. Mnoho Čechů zde odjíždí za studiem nebo jen tak na dovolenou. Pokud jim dojdou finanční prostředky, musí přijít na způsob, jak poslat peníze do Francie.

Využít můžete multiměnový účet Wise, který nabízí založení i vedení 50ti účtů zdarma, včetně založení eurového účtu (EUR). Převod peněz je se středovým kurzem a nízkými transparentními poplatky.

ZDARMA VYZKOUŠET WISE

Jak platit ve Francii s EUR

Francie je členským státem Evropské unie a členem eurozóny, proto používá jako měnu euro. V případě, že budete ve Francii nakupovat, můžete platit v hotovosti.

Zjistěte si ale předem, jaké poplatky za výběr z bankomatu vám bude účtovat vaše česká banka. Poplatky se pohybují kolem stokoruny, ale některé banky si účtují ještě navíc půl procenta z částky.

Placení platební kartou ve Francii

Za platby kartou po Evropské unii a tedy i ve Francii si banky poplatky neúčtují. Velký pozor si ale musíte dát na to, kdo při platbě stanovuje směnný kurz.

Na platebním terminálu si někdy můžete zvolit platbu v korunách, pak ale necháte obchodníka, aby si sám nastavil směnný kurz, který bude většinou mnohem méně výhodný. Vždycky si tedy zvolte eura, platba pak bude účtována podle směnného kurzu vaší banky.

Bankovní účet ve Francii

Pokud nejste ve Francii jen na dovolené, ale dlouhodobě tu plánujete studovat anebo pracovat, bude pro vás výhodné otevřít si bankovní účet u francouzské banky. Získáte tak možnost, jak z České republiky posílat peníze do Francie a opačně.

Mít založený český eurový účet je určitě dobré, ale při dlouhodobém pobytu ve Francii bude lepší mít bankovní účet ve Francii.

Ve Francii existuje množství bank, ze kterých si můžete vybírat. Mezi největší banky ve Francii patří:

  • BNP Paribas,
  • Credit Agricole,
  • Societe Generale.

Jak poslat peníze do Francie a zpět

Podívejme se společně, jak poslat peníze do zahraničí a zvláště do Francie. Máte na výběr z těchto způsobů:

Posílání peněz do zahraničí poštou

Francie je jednou ze zemí, do které lze poštou poslat peníze. Česká pošta nabízí zaslání poukázky Z/C v režimu hotovost – hotovost. Lze tak zaslat částku až do výše 3 500 euro.

Pro větší jistotu, že částka bude vyplacena správné osobě, můžete zvolit možnost dodejky, kdy vám dojde písemné potvrzení o výplatě příjemci. Ještě jistější je možnost dodání do vlastních rukou adresáta.

Česká pošta dále nabízí další možnost jak poslat peníze do Francie – přes Western Union. Stačí vyplnit formulář na poště, která službu Western Union poskytuje a zaplatit peníze. Ty jsou pak k dispozici v pobočce Western Union ve Francii. Těchto poboček je celkem hodně. Například v Paříži jich najdete přes deset.

Mezinárodní platba z účtu v eurech

Jedná se platbu do zahraničí v eurech – tzv. europlatba. Využijete ji v případech, kdy musíte zaslat peníze z účtu na účet, ale jeden nebo účty neumí zpracovávat platby SEPA.

SEPA platba

Jako SEPA platba nebo také zjednodušená europlatba se nazývá převod peněz v eurech v určitém režimu. Výhodou jsou nízké poplatky a výhodný kurz. Všechny účty ve Francii by měly SEPA platby akceptovat, protože jsou v eurech. U České republiky záleží, jestli máte zřízen účet se SEPA platbami.

Převod peněz pomocí Wise

Wise je jedna z možností, jak poslat peníze do zahraničí na účet. Funguje na principu peer-to-peer. Společnost má účty na celém světě. Vy pošlete peníze v korunách na její účet v České republice a ona pak následně ze svého francouzského účtu vyplatí eura na vámi zvolený účet ve Francii. Vyzkoušejte Wise, má cenově levnější zasílání peněz do zahraničí než české banky.

Nejlevnější převod EUR CZK

Jaký je nejlevnější způsob převodu českých korun na eura?

Poštovní poukázka

Za poštovní poukázku se platí poplatek 100 Kč za částku do 6 500 Kč, 125 Kč za částku do 13 000 Kč a za vyšší částky 155 Kč.

Western Union

Poplatky za převod peněz v rámci této služby jsou poměrně velké. Za převod do 1 500 Kč zaplatíte 80 Kč, cena postupně stoupá a za převod nad 30 000 Kč zaplatíte dokonce 1 090 Kč.

Mezinárodní platba

Banky si účtují poplatky za převod na cizí měnu. Může se jednat o pár desítek korun nebo i o několik stovek. Například ČSOB či Česká spořitelna si účtují 1% částky, minimálně ale 250 Kč, resp. 220 Kč.

Banky, které mají nižší poplatky, sice vypadají lákavě, mnohdy jde ale o pokus zamaskovat nevýhodný směnný kurz. Jaký kurz banka nabízí by pro vás mělo být určující, protože při vyšších částkách vás to může stát mnohem více než, když uhradíte poplatky.

SEPA platba

Stejně jako u mezinárodní platby si každá banka určuje svůj poplatek za provedení SEPA platby. Ty jsou ale podstatně levnější.

Wise

Největší výhodou služby Wise je, že používá středový kurz měn, který je mnohem výhodnější než směnné kurzy jiných služeb. Proto půjde o jeden z nejlevnějších způsobů, jak poslat peníze do Francie. Poplatek za službu z českých korun na eura je v současnosti 20 Kč plus 0,35% z částky.

ZDARMA VYZKOUŠET WISE

Mezinárodní převod peněz v EU

U služeb, které nabízí Česká pošta, tedy zaslání peněz poštovní poukázkou nebo pomocí služby Western Union se musíte dostavit na pobočku. Na druhou stranu, pokud příjemce platby nemá zřízen bankovní účet, není asi jiná možnost, jak mu peníze poslat.

Převody z účtu na účet se provádějí snadno, pokud vám nedělá problém internetové bankovnictví. Musíte ale mít připravené všechny potřebné údaje jako je IBAN a BIC.

Služba Wise nabízejí levný převod, problém je, že její stránky jsou v angličtině a musíte si u nich zřizovat další účet. Přečtěte si zkušenosti Čechů, kteří Wise používají.

Jak dlouho trvá převod?

Možná vám nezáleží tolik na poplatcích a kurzu, ale důležitá je pro vás doba, za kterou proběhne převod a kdy bude mít protistrana peníze na účtu.

Poštovní poukázka

Doba převodu bude záležet na rychlosti francouzské pošty.

Western Union

K převodu dochází elektronicky během několika minut. Jde tedy o nejrychlejší způsob, jak poslat peníze do Francie.

Europlatba

U mezinárodní platby v eurech z účtu na účet bude trvat několik pracovních dní, než peníze dojdou, klidně i týden.

SEPA platba

Je přesně garantováno, jak dlouho trvá SEPA platba. Doba převodu činí tři pracovní dny.

Wise

Převod peněz je většinou proveden do 3 pracovních dnů.

ZDARMA VYZKOUŠET WISE

S multiměnovým účtem Wise si můžete:

  • zřídit až 10 čísel účtů včetně EUR
  • držet a směňovat až 50 různých měn se středovým kurzem
  • s debetní kartou platit doma i v zahraničí
  • zřídit virtuální kartu pro bezpečné platby na internetu
  • platební kartu napojit na Apple Pay i Google Pay

To vše transparentně a s minimálními poplatky. Zahraniční platby vás vyjdou mnohem výhodněji než prostřednictvím banky.